Lidovky.cz

Stát vysoudil milion na výrobci Tamiflu. Ten včas nevyměnil prošlé léky

Asie

  6:00
PRAHA - Známý výrobce léků Roche prohrál soudní spor s českým státem. Zaplatil milionovou smluvní pokutu za to, že včas neobměnil zásoby léku proti chřipce Tamiflu. Tento medikament je součástí českých nouzových zásob, zejména pro případ pandemií.

Pracovník firmy Roche kontroluje výrobu léku Tamiflu. foto: ČTK

Milion korun stálo nadnárodní společnost Roche pochybení při dodávkách léku Tamiflu pro český stát. Jde o smluvní pokutu za to, že nadnárodní farmaceutická firma včas nevyměnila léky, u nichž se končil čas spotřeby.

Podle zjištění serveru Lidovky.cz zaplatil koncern Roche penále minulý týden - na základě dubnového verdiktu Městského soudu v Praze, který dal za pravdu Správě státních hmotných rezerv (SSHR). Právníci farmaceutické firmy s rozsudkem ale nesouhlasí a chystají dovolání k Nejvyššímu soudu.

PSALI JSME:

S Roche má český stát podepsanou smlouvu už od roku 2004. Za 25 tisíc balení léku tehdy zaplatila SSHR bezmála 12,5 milionu korun. Součástí dohody byl také kontrakt o obměně majetku.

Nouzové zásoby státu

Správci hmotných rezerv schraňují Tamiflu v nouzových zásobách zejména pro případ chřipkových pandemií. Celkem je v českých skladech 25 tisíc balení tohoto léku – známého zejména z dob, kdy se v Česku mluvilo o hrozbě rozšíření ptačí chřipky.

Firma tedy musela zajistit, aby ve skladech nebyly prošlé léky. A právě kvůli tomu se s českým státem přela. Celá věc dospěla až k soudu.

Spor de facto začal už v červenci roku 2007, kdy správci hmotných rezerv poprvé požádali o výměnu balení Tamiflu. Roche tak učinilo s určitým zpožděním - v prosinci 2009 firma dodala balíčky s datem expirace 30. 6. 2011.

Doporučení lékové agentury

Logicky tak Správa státních hmotných rezerv výměnu procházejících léků ve výše zmíněném roce urgovala za dva roky znovu. Jenže tentokrát u zástupců Roche požadavek narazil.

Tamiflu

„Aby nedocházelo k ničení zásob, vydala Evropská léková agentura (EMEA) v tomto období prohlášení, že z důvodu hrozící pandemie a celosvětového nedostatku účinných antivirotik, je možné prodloužit u Tamiflu s prošlou expirací dobu použitelnosti o dva roky. S tímto argumentem SSHR nesouhlasila a hrozila žalobou, pokud výměnu Tamiflu neprovedeme,“ říká mluvčí Roche Jiří Pěšina.

Firma tedy nedodala léky z toho důvodu, že cítila oporu ve stanovisku mezinárodní organizace EMEA. S touto argumentací však neuspěla u prvoinstančního ani odvolacího soudu.

„V této souvislosti soud konstatoval, že EMEA v květnu 2009 vydala pouze doporučení, aby nebyla likvidována balení Tamiflu, u kterých vypršela expirace s tím, že bude doba použitelnosti nově upravena,“ stojí v rozsudku z 30. 4. 2014, který mají Lidovky.cz k dispozici.

PTAČÍ CHŘIPKA

Lék Tamiflu se stal známým zejména v letech 2006 a 2007, kdy se v Česku objevily ojedinělé případy takzvané ptačí chřipky. Virus H5N1 tehdy děsil lidi v řadě evropských států – za lék utratily miliardy dolarů.

K pandemii však nedošlo. Nemoc řádila především v Asii, kde byli lidé v přímém kontaktu s nakaženými ptáky, zejména drůbeží.

Občas se však objevují zprávy o výskytu této nemoci. Například v lednu tohoto roku zemřel na ptačí chřipku muž z kanadské provincie Alberta, který se měsíc předtím vrátil z Číny.

Ono doporučení vydala Evropská léková organizace v souvislosti s chřipkovou pandemií. V srpnu roku 2010 toto doporučení zrušila Světová zdravotnická organizace. Firma Roche se u soudu bránila také tím, že je smlouva o obměně léčiv neplatná. Hlavně kvůli údajné neurčitosti a nesrozumitelnosti. Ani s tímto argumentem neuspěla

„Pro Správu státních hmotných rezerv je důležité, že soud v tomto dlouhodobém sporu potvrdil oprávněnost uložení smluvní pokuty,“ komentoval rozsudek mluvčí SSHR Jakub Linka.

Další obměna přijde v roce 2018

Koncern Roche nakonec Tamiflu do českých nouzových zásob doplnil v létě před dvěma lety. Ovšem až poté, co jej správci rezerv zažalovali.

„Výroba léku a dodání do Česka trvá vždy řádově několik měsíců a tento proces není možné nijak urychlit, protože výroba je realizována v pořadí podle toho, jak jednotlivé státy zakázky objednávají. K dodávce nových balení Tamiflu do Česka došlo v roce 2012,“ dodal mluvčí Roche Pěšina.

Těmto balením skončí doba spotřeby v únoru roku 2018. Poté by měla, podle stávající smlouvy, následovat další obměna.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.