Lidovky.cz

Léky a knihy zlevní, vláda schválila desetiprocentní DPH

Ekonomika

  10:45
PRAHA - Sněmovna schválila vznik třetí, desetiprocentní sazby daně z přidané hodnoty. Platit má od příštího roku a vztahovat se bude na na knihy, kojeneckou výživu a léky. Proti původnímu vládnímu návrhu poslanci do této sazby zařadili i veterinární léčiva. V současné době platí základní sazba 21 procent a snížená 15 procent. Zákon musí ještě schválit Senát a podepsat prezident.
Rozpočet – ilustrační foto.

Rozpočet – ilustrační foto. foto: Shutterstock

Vláda si od nové sazby slibuje snížení cen pro koncové spotřebitele. Součástí schválené předlohy je i zrušení sjednocené daně z přidané hodnoty na 17,5 procenta od roku 2016. Důvodem je podle vlády snaha zabránit zvýšení daně na potraviny a další sociálně citlivé položky, u kterých by DPH musela vzrůst o 2,5 procentního bodu.

Tři položky

Do nové sazby budou spadat tři položky. První je kojenecká výživa a potraviny pro malé děti. Jejím nižším zdaněním chce vláda podpořit rodiny s dětmi. Druhou položkou jsou radiofarmaka, očkovací látky, léky, kontrastní prostředky pro rentgenová vyšetření, diagnostické reagencie určené k podávání pacientům, chemické antikoncepční přípravky na hormonálním základě - určené pro zdravotní služby, prevenci nemocí a léčbu pro humánní lékařské účely.

Poslanci přistoupili na návrh svého kolegy Josefa Uhlíka (KDU-ČSL) a skupinu léčiv v nové sazbě rozšířili i o veterinární léčiva. Poukazuje na to, že i když tato léčiva obsahují stejné účinné látky jako léky pro lidi, jsou dosud zatížena sazbou 21 procent. Chovatelé by tak podle něj mohli dávat přednost nákupu levnějších léčiv v běžných lékárnách, přitom prý nelze zaručit bezpečnost lidských léčiv použitých na zvířatech. Ministr financí Andrej Babiš (ANO)) s tímto návrhem souhlasil.

Třetí položkou jsou tištěné knihy, obrázkové knihy pro děti; hudebniny, tištěné nebo ručně psané, též vázané nebo ilustrované. Sazba se ale nebude vztahovat na zboží, kde reklama přesahuje 50 procent plochy.

Opozice neuspěla

Vládní většina ve Sněmovně odmítla další pozměňovací návrhy opozičních poslanců. Exministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) navrhoval převést do nové sazby všechny položky ze současné 15procentní sazby. Neprošel návrh předsedy ODS Petra Fialy na snížení sazeb na dřívějších 14 a 20 procent ani jeho další návrh na zrušení 15procentní sazby. Neuspěl ani Jiří Dolejš (KSČM), který navrhoval, aby současná 15procentní sazba snížila na deset procent.

Předseda ODS Fiala odmítl, že by nová sazba prospěla rodinám s nízkými příjmy. Podle něj si vláda špatně spočítala dopady. Změna se podle něj nemusí v cenách vůbec projevit.

Náměstkyně ministra financí Simona Hornochová v neděli připustila, že od roku 2016 by mohly být opět jen dvě sazby DPH. Současná sazba 15 procent by se snížila na deset procent.

Daňové slevy na děti

Sněmovna schválila i vyšší daňovou slevu na druhé a další dítě. Současně s tím schválila i vrácení daňové slevy pracujícím a podnikajícím důchodcům a také omezení výdajových paušálů pro živnostníky. Schválená novela také obnovuje zdanění důchodu těm důchodcům, kteří si prací, podnikáním nebo pronájmem přivydělají ročně víc než 840 000 korun. Předloha odolala návrhu na zamítnutí, který vznesl František Laudát z TOP 09, a nyní zamíří do Senátu.

Pravicová opozice předlohu kritizovala s tím, že zvýší daně. Hlasovaly pro ni strany vládní koalice a komunisté, opoziční ODS a TOP 09 byly proti, poslanci Úsvitu se zdrželi.

Nyní je možné na každé dítě odečíst z daní 13 404 korun ročně, tedy 1 117 Kč měsíčně. Podle návrhu se má sleva na druhé dítě zvýšit o 200 korun měsíčně a na třetí o 300 Kč měsíčně. Do budoucna chce vláda slevy dál zvyšovat, ale až dalšími novelami zákonů. Do roku 2017 by měla sleva na druhé dítě vzrůst až o 500 korun a na třetí i další dítě o 900 korun měsíčně.

Omezení pro živnostníky

Také pracující důchodci si budou moci od příštího roku opět činit nárok na slevu 24 840 korun ročně. O slevu přišli v rámci daňového balíčku, který v roce 2012 předložila bývalá Nečasova vláda.

Předloha také omezuje výdajové paušály živnostníků na dva miliony korun. Týká se to paušálů ve výši 60 i 80 procent. Omezení paušálů se nelíbilo hlavně ODS a hnutí Úsvit, které neúspěšně navrhovaly ze zákona toto omezení vypustit. Podnikatelé budou moci nadále uplatnit slevu na poplatníka, naopak jim nebude znovu zavedena sleva na manželku a děti.

Neuspěl Jiří Dolejš (KSČM) se svým návrhem na obnovení daňové progrese pro zaměstnance.

Předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura navrhoval, aby zůstalo současné zdanění investičních fondů. Sněmovna naproti tomu prosadila návrh vlády, aby vybrané investiční fondy i nadále podléhaly pětiprocentní sazbě, ale investice prováděné prostřednictvím investičních fondů podléhaly dani 19 procent. Podle Stanjury hrozí odchod těchto fondů z Česka.

Bývalý ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) již dříve několikrát řekl, že kvůli této novele zaplatí poplatníci v příštím roce na daních o 14,6 miliard korun víc.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.