Lidovky.cz

Co je český národní zájem? Podnikatelé s ministrem financí hledali odpověď

Evropa

  18:26
Co je to český národní zájem? Jak ukázala konference Lidových novin v konferenčních sále České národní banky, onen pojem znamená pro každého něco trochu jiného. Ministr financí Andrej Babiš vypíchl hned několik bodů, například aktivitu v EU nebo boj s byrokracií.

Ministr Andrej Babiš a Hynek Kmoníček na konferenci Český národní zájem foto: MAFRA - Dan MaternaLidové noviny

„Kdo je náš největší nepřítel? EIA a zákon o veřejných zakázkách. Vždyť každá firma musí soutěžit pětkrát nebo šestkrát,“ kritizoval byrokracii Babiš. V následné diskusi zmínil i dobudování dopravní infrastruktury, která na konferenci jako národní zájem zazněla opakovaně. Babiš se prý pokusí prosadit více PPP projektů, které jsou podle něj v současné době nerealizovatelné.

Pokud bude dodavatel zároveň spoluvlastníkem dálnice, bude mít podle něj zájem o co největší kvalitu provedení. „Já bych tu dálnici z Lovosic do Ústí možná postavil sám, kdyby to šlo,“ pobavil publikum Babiš.

Ministr Andrej Babiš a Hynek Kmoníček na konferenci Český národní zájem
Ministr Andrej Babiš a Hynek Kmoníček na konferenci Český národní zájem
Ministr Andrej Babiš a Hynek Kmoníček na konferenci Český národní zájem
Ministr Andrej Babiš a Hynek Kmoníček na konferenci Český národní zájem

Na konferenci vystoupil také ředitel zahraniční kanceláře Pražského hradu Hynek Kmoníček. Ten si pro definici českého národního zájmu připravil velmi poutavý historický exkurz, nakonec se ale nebál velmi jasného prohlášení.

„Musíme být dostatečně západní, aniž bychom byli Němci, a dostatečně Slované, aniž bychom byli Rusové. Naším národním zájmem je snaha udržet existenci českého národa mezi Německem a Ruskem v době, kdy se ekonomika přesouvá do Asie,“ vysvětlil Kmoníček.

Konference se účastnily i přední osobnosti českého byznysu. Například Jan Dienstl, spolumajitel těžební firmy Severní energetická, který se věnoval tématu, jež je mu nejbližší, tedy nerostnému bohatství.

„Máme poměrně velké zásoby hnědého uhlí. A mě tady chybí rozhodnutí. Buď ty zdroje vytěžíme, nebo ne, ale rozhodněme se,“ apeloval Dienstl. Zmínil, že důl jeho společnosti ČSA už se blíží dosažení těžebních limitů.

Po něm následoval vlastník skupiny Arca Capital, Pavol Krúpa. Ten v projevu pochválil všechny Čechy za to, jak dokáží být tolerantní, aby se následně rozohnil nad politikou vůči Rusku během posledních měsíců.

„Necháme se zatahovat do nepříjemné nálady vůči zemi, která svým trhem pomáhá řadě českých podniků?“ kritizoval Krúpa. Nezapomněl připomenout, že sám na Ukrajině podniká osm let a proto má o tamějších událostech přehled. Naznačil, že podle něj Evropská unie má spoluodpovědnost za tragický vývoj.

„Rusko - národ, který nám tu porazil fašismus, něco jako sankce nepoloží. Měli bychom být mediátory sporu. Nepřežijí ti nejsilnější, ale ti, kteří se umí přizpůsobit,“ myslí si Krúpa.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.