Lidovky.cz

Cenzura internetu: zákon o hazardu omezí přístup na některé stránky

Evropa

  12:15
PRAHA - Boj s nelegálním hazardem, který vede ministerstvo financí, možná zasáhne mnohem více lidí, než kolik sází nebo hraje na výherních automatech. Dotkne se totiž i uživatelů internetu, třebaže si nikdy nekoupili ani stírací los.

Ilustrační foto. foto: Shutterstock

Navrhovaná úprava zákona o hazardních hrách, kterou má na stole vláda, totiž počítá s vytvořením seznamu webů s nepovolenými hrami, na které by byl blokován přístup.

Tyto snahy zde byly už před čtyřmi lety a tehdy sami navrhovatelé v obavách z možné budoucí cenzury internetu ustanovení z novely vyškrtli. Kromě toho se odpůrci bojí i zvýšení cen internetového připojení.

Jak se nyní ukazuje, nový zákon o hazardu není ve všem až tak nový. Obsahuje totiž i nařízení, podle kterého jsou poskytovatelé připojení k internetu na území České republiky povinni zamezit v přístupu k internetovým stránkám zařazeným do seznamu internetových stránek s nepovolenými internetovými hrami, spravovaného ministerstvem financí. Stejné nařízení, které před čtyřmi roky prosazoval poslanec TOP 09 Jan Farský.

ČTĚTE TAKÉ:

Proti návrhu se v roce 2011 zvedla velká vlna nevole. Vznikla petice Internet bez cenzury, pod kterou se podepsalo téměř sedmnáct tisíc lidí. Sám Farský dostal během jediného víkendu sedm desítek emailů a následně proto sporný návrh stáhl.

„Skvěle zafungovala občanská společnost. Všechny maily byly slušné a racionálně argumentovaly, proč takový krok bude neefektivní a pouze otevře dveře cenzuře internetu,“ říká Farský a dodává: „Mrzí mě, pokud ministerstvo nenašlo jinou, vhodnější cestu.“

Ministerstvo financí ale považuje zákon v souvislosti s otevřením trhu online sázkových her za stěžejní a na kontroverzním paragrafu trvá.

To není cenzura, říká úřad

„Zvažovali jsme všechna pro a proti a takový návrh je výsledkem těchto úvah. Domníváme se, že nebezpečné by bylo naopak nemít k dispozici nástroj k potírání nelegálního hazardu,“ tvrdí mluvčí ministerstva Radek Ležatka a odmítá, že by blokování nelegálního hazardu mohlo vést k cenzuře internetu.

Proti však jsou i některé státní instituce, včetně ministerstva průmyslu a Českého telekomunikačního úřadu. Vadí jim například to, že o podobě seznamu bude rozhodovat ministerstvo financí bez stanovení jednoznačných mezí, jež by zabránily použití svévole.

„Jinými slovy kvůli zanedbání povinností, ale i úmyslně, se může dostat na seznam blokovaných stránek určitá internetová stránka s informacemi, o které se později zjistí, že neměla být zařazena na seznam blokovaných stránek, nicméně podnikatelé zajišťující přístup k internetu napříč celou Českou republikou ji budou muset blokovat,“ uvedlo ministerstvo.

ČTÚ zase upozorňuje na to, že zákon v jeho současné podobě je v rozporu s vládní telekomunikační strategií Digitální Česko.

„Rozporu s tímto dokumentem Nečasovy vlády jsme si vědomi, nicméně tento dokument je v tomto konkrétním bodě naopak v rozporu s doporučeními Evropské komise. Ministerstvo financí se rozhodlo v návrhu respektovat doporučení Evropské komise,“ vysvětluje Ležatka s odvoláním na evropskou směrnici o elektronickém obchodu.

Jenže s evropskou legislativou se zákon rovněž může dostat do rozporu. Ustanovení totiž dopadá i na zahraniční uživatele, kteří budou chtít využít hry, které jsou v jejich zemi povolena. Hlavě v případě, že se bude jednat o člověka z jiné země Evropské unie, dostane se ČR na tenký led jednotného evropského trhu.

PSALI JSME:

Proti jsou také operátoři. Obávají se totiž, že to pro ně bude znamenat výrazné zvýšení nákladů, které by se v konečném důsledku promítlo do koncových cen.

Podle nich jde o vytvoření sofistikované cenzurní infrastruktury na náklady podnikatelů, kteří připojení k internetu poskytují. Těch je v ČR přibližně 1 600 a hlavně pro menší lokální poskytovatele by to mohlo představovat těžko řešitelný problém. Jak technicky, tak finančně.

Podle mluvčího kabelové společnosti UPC Davida Frodla obsahuje zákon řadu zásadních nedostatků. „Hovořit o technických možnostech realizace takto nejasného zadání a jeho dopadu na podnikání naší společnosti ale považujme za předčasné,“ dodal.

Problematika technického provedení totiž dala vzniknout ještě otázce efektivity takové regulace. Blokování jednotlivých stránek je dnes totiž možné obejít například pomocí takzvané VPN sítě, kdy se počítač v síti tváří jako zařízení z jiného státu. Lidé tímto způsobem například sledují videoportál Netflix, přestože v jejich zemi tato nejpopulárnější databáze filmů a seriálů nefunguje.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.