Lidovky.cz

Výměna poničených kabelů by přišla na miliardu, tvrdí firma v dopise pro magistrát

Ekonomika

  6:00
PRAHA - Spolkne tunel Blanka další miliardu korun? Výměna vadných kabelů by totiž na takovou částku přišla. Alespoň to zmiňuje firma ČKD Praha DIZ v dopise pro pražský magistrát, který získal server Lidovky.cz. Firma si navíc stěžuje, že na problémy s kabely město sedmadvacetkrát upozorňovala, ale bezvýsledně.

Tunel Blanka - Trojský most foto:  Michal Šula, MAFRA

Firma ČKD Praha DIZ opakovaně stavbu tunelu kritizovala. Město podle ní neplnilo smluvní podmínky a stavba probíhala ve zcela nevyhovujícím prostředí.

„Objednatel soustavně neplní převzatou smluvní povinnost a prostředí pro montáže technologie tak na mnoha částech stavby nesplňuje podmínky (...) odpovídající projektu stavby,“ uvádí firma v dopise, který na magistrát dorazil 27. listopadu minulého roku a který má server Lidovky.cz k dispozici. 

Projektant hájí kabely v Blance: Hodí se do sucha, vlhka i mokra

Firma také tvrdí, že na nejrůznější problémy spojené se stavbu upozorňuje bezvýsledně už více než dva roky. A varuje před dalšími průšvihy. „Nejvážnější situace z hlediska bezpečnosti budoucího provozu je u signalizačních kabelů. (...) Záplavami a nadměrnou vlhkostí jsou však postiženy i kabely a zařízení v technických chodbách a strojovnách,“ stojí v dopise, v němž vedení Prahy opakovaně na několika místech kritizuje.

Výměna poničených kabelů v Blance? Za miliardu

Počkají do pátku

Dopis uvádí několik možných řešení problémů se zničenými kabely. Jedna z nich zbavuje ČKD odpovědnosti za další osud stavby tím, že by projekt převzalo město. Druhou variantou je celková změna použitých technologií. Třetí variantou je pak pouhá výměna poškozených kabelů, která by podle firmy město přišla na miliardu korun.

37 miliard korun

Tunelový komplex Blanka, důležitou dopravní stavbu, která vyjde na 37 miliard korun, provázejí problémy od začátku. Rozhodčí soud už loni řešil spory se stavební firmou Metrostav o miliardové částky. Pokračuje soudní pře se správcem stavby, firmou Inženýring dopravních staveb (IDS).

Pražští radní odložili rozhodnutí o další arbitráži, kterou firmě vyhrožují. Počkají, s čím přijde dodavatel poničených kabelů, firma ČKD Praha DIZ, na páteční jednání. „Dodavatelé přislíbili, že nám do pátku předloží harmonogram, jak dojde k finálnímu technickému řešení... Kdy by tedy mohlo být dílo připraveno k tomu, aby státní správa mohla vydat povolení ke spuštění zkušebního provozu,“ uvedl pro ČTK náměstek primátorky Petr Dolínek (ČSSD). Rozhodování o možné arbitráži rada odložila na příští týden.

Kdo nechal kabely ve vodě?

Tiskový mluvčí ČKD Praha DIZ Karel Samec serveru Lidovky.cz řekl, že konkrétně na problémy s kabeláží firma upozorňuje už více než rok a půl. „My jsme na to opakovaně upozorňovali příslušné orgány. Hned po přívalových deštích v červenci 2013 jsme nahlásili pojistnou událost a od té doby odešlo z naší strany sedmadvacet upozornění,“ řekl Samec. 

Firmy a magistrát se nyní vzájemně osočují z toho, kdo nechal takzvané „suché“ kabely (do suchých prostředí bez vlhkosti - pozn. red.) ležet ve vodě. Jedni tvrdí, že selhal dozor, jiní svalují vinu na špatnou organizaci stavby nebo nevhodný výběr kabelů. 

Starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09):

„Vážně se obáváme toho, že jakmile se tunel otevře, objeví se technické a stavební závady, kvůli kterým ho bude nutné zavřít nebo v něm výrazně omezit dopravu.“

Primátorka Adriana Krnáčová (ANO) se v minulých dnech o firmách spojených s Blankou, vyjádřila jako o „zločinném spolčení“ a projektanty označila za „debily“. Mluvčí ČKD Samec už minulý týden na její vyjádření reagoval slovy: „Jednání na magistrátě bylo velmi konstruktivní a věcné. Obrázek o kultuře mediálního vystupování paní primátorky ať si každý udělá sám.“

Miliarda? To se asi zbláznili

Podle někdejšího pražského radního pro infrastrukturu Jiřího Nouzy (TOP 09), který nad výstavbou Blanky ještě více než rok od přívalových dešťů dohlížel, však ČKD neměla magistrát upozorňovat, ale jednat. „Firma si to měla vyřešit s pojišťovnou. K tomu přece nepořebují zadavatele,“ řekl Nouza serveru Lidovky.cz.

Kauzu Blanka využívají už i stánkaři.

„Bylo to nahlášeno jako pojistná událost a pojišťovna už část škody uznala, takže je to skutečně věc dodavatele a pojišťovny,“ řekl. Podle dopisu však firma magistrátu navrhovala několik variant, jak problém řešit, a jeho vyjádření proto potřebovala. Nouza návrh ČKD považuje za absurdní.

„Pokud je tam částka (za výměnu kabelů - pozn. red.) jedna miliarda, tak to se ani nedivím, že jim nikdo neodpověděl. To se asi vážně zbláznili,“ dodal.

Vlk z ČKD

Laušman a Brunclík unikli trestu. Kauza předraženého nájmu sídla ŘSD je promlčená

Pro ředitele ČKD Roberta Wolfa to není první vážný problém, do kterého se během své kariéry dostal. Před jedenácti lety figuroval společně s několika dalšími lidmi v kauze pronajímání dálničních odpočívadel kolem dálnic D5 a D47 a machinací s pozemky kolem Pražského okruhu.

Policie dokonce tvrdila, že Wolf měl být mozkem celé skupiny, která jen v případu odpočívadel připravila stát o více než čtvrt miliardy korun. Všichni aktéři strávili několik měsíců ve vazbě, z níž byli nakonec propuštěni a část kauzy byla kvůli promlčení zastavena. Za některá předražená odpočívadla jsou však stíháni i nadále.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.