Lidovky.cz

Češka udělala kariéru v Paříži. Snažím se omezit byrokracii, říká

Evropa

  6:00
PAŘÍŽ - Cítí se být Češkou i Francouzkou, jen nerada by třeba přišla o možnost hlasovat ve francouzských volbách. Pavlína Koubská žije v Paříži už dvanáct let a podařilo se jí prosadit na místo vysoké úřednice tamního ministerstva financí. Na starosti má vztahy s Evropským parlamentem.

Češka Pavlína Koubská působí jako vysoká úřednice na francouzském ministerstvu financí. foto: Archiv Pavlíny Koubské

Vystudovaná politoložka popisuje správu velkých peněz ve Francii jako svět výrazné byrokracie. Českýma oči vidí možnosti, jak ho zjednodušit a občas se to i podaří.

„Třeba schválení francouzské pozice k danému textu v Evropském parlamentu už není nutné nechat podepsat a schválit dvěma nadřízenými, ale jen jedním, aby se zaslání dokumentu urychlilo,” popisuje Pavlína Koubská.

NOVÝ SERIÁL

  • Pavlína Koubská je další osobností, kterou představujeme v novém byznysovém seriálu o Češích, kteří se dokázali prosadit v zahraničí. 
  • Otázky jsou pro všechny vybrané lidi stejné.
  • Pokud máte tip na někoho podobné nebo jste jím sám/sama, napište nám na michal.pavec@lidovky.cz.

Jak těžké je pro Čecha z vašeho oboru prosadit se v zahraničí?

Ve francouzské státní správě působí přirozeně málo cizinců. Já tuto možnost získala po úspěšném dokončení Ecole nationale d’administration (ENA). To je v překladu Vysoká škola pro státní správu, kterou ročně absolvuje stovka francouzských studentů a zhruba třicet zahraničních. ENA vychovává vysoké úředníky. Francouzům zajišťuje zajímavé místo ve státní správě, ve významných funkcích. Cizinci většinou po ukončení studia odjíždějí do svých zemí, kde působí jako úředníci nebo odcházejí do soukromého sektoru. Mají ale také možnost získat na pár let smlouvu ve francouzské administrativě, což byl můj případ.

Začínala jsem v roce 2005 na ministerstvu pro místní rozvoj. Během českého předsednictví EU jsem pracovala na francouzském úřadu vlády pro evropské záležitosti (SGAE) jako koordinátorka s Českou republikou. Nyní jsem čtvrtým rokem na ministerstvu financí. Náplní mé práce jsou vztahy s Evropským parlamentem. Sleduju tedy veškeré záležitosti, které projednává a které naše ministerstvo zajímají. Píšu zápisy z jednání parlamentních výborů a komunikuju s poslanci, převážně francouzskými, o tom, jaký postoj k jednotlivým textům ministerstvo financí zaujímá.

Čím se nejvíc liší tamní firemní kultura od té české?

Protože je velice obtížné získat statut vysokého státního úředníka a výběr na vysokou školu ENA je velice tvrdý, jsou Francouzi na práci ve státní správě hrdí. Je pro ně prestižní pracovat pro svůj stát.

Co si z vaší rodné země nejvíc přenášíte do své práce?

Češka Pavlína Koubská působí jako vysoká úřednice na francouzském ministerstvu...

Myslím, že určitý pohled zvenku. Francouzská státní správa je známá svou byrokracií, takže možná i snahu o zjednodušení určitých procesů na ministerstvu, což by Francouzům přišlo nepřijatelné. Jako konkrétní případ mě napadá, že se určitá rozhodnutí (třeba schválení francouzské pozice k danému textu v evropském parlamentu) nemusí nechávat podepisovat a schvalovat dvěma nadřizeným, ale jen jednomu, aby se zaslání dokumentu urychlilo.

Jací jsou vaši kolegové v porovnání s těmi českými?

V Česku jsem vlastně nikdy déle nepracovala s výjimkou koordinace během českého předsednictví EU. I když se Francouzi můžou někdy zdát poměrně odměření, až arogantní, moji kolegové na ministersvu se obecně o Česko a Prahu zajímají a už jich dokonce několik do Prahy na prázdniny odjelo. Troufám si říci, že to bylo trochu i díky mně. 

Co vám v zahraničí přineslo úspěch?

PAVLÍNA KOUBSKÁ

  • Vysoké úřednici je 36 let.
  • Vystudovala politologii na Univerzitě Karlově v Praze a ve Francii ENA (Ecole nationale d’administration - Vysokou školu pro státní správu).
  • Ve Francii žije od roku 2003.
  • Působila na tamním ministerstvu pro místní rozvoj, úřadu vlády pro evropské záležitosti. Nyní pracuje čtvrtým rokem na ministerstvu financí.
  • Na tomto úřadě má na starosti vztahy s Evropským parlamentem.

V první řadě znalost francouzštiny, kterou jsem se začala učit už na základní jazykové škole v Mikulandské ulici v Praze. Věnovala jsem se jí po celou dobu dalších studií. A pak samozřejmě studium ENA, to ve Francii otevírá dveře. Díky ní si též vytvoříte okruh užitečných kontaktů. Českých absolventů této školy je asi 30, založili jsme sdružení českých absolventů ENA. Já pracuju jako jediná ve francouzské státní správě, moji kolegové působí buď v soukromém sektoru, v české statní správě nebo v evropských institucích v Bruselu.

Přejete si vrátit do Česka?

Jelikož se mi nedávno podařilo po úspěšném konkursu na ministerstvu financí získat statut státního úředníka a přejít od smlouvy na dobu určitou na takzvanou definitivu (umožňující i určitou mobilitu, to jest, že můžeme třeba na pár let odejít do soukromého sektoru, změnit ministersvo, či dokonce odjet do jiné země, aniž bychom o puvodní místo přišli), ráda bych této možnosti využila. Doufám, ze v budoucnu budu moci v Česku předat své zkušenosti a znalosti francouzské státní správy, jejího fungovaní a celkové organizace a nabídnout i v Česku pohled zvenku. 

Čeho se z vašeho nového života už nebudete chtít vzdát?

Díky tomu, že je od letošního roku možné mít dvojí občanství, tedy české i francouzské, požádala jsem v loni o to francouzské a letos v lednu ho získala. Je to pro mě symbolické. Chtěla jsem mít možnost ve Francii například volit v prezidentských volbách (do těch obecních už je to pro občana EU možné). Cítím se stejně Češkou i Francouzkou a v tom smyslu bych nechtěla přijít o možnost spolupodílet se na politickém dění v obou zemích.

A jelikož žiju ve Francii, tak se samozřejmě nechci vzdát dobrého vína a jídla a celkového “savoir vivre”, umění žít. A pak ani rychlých vlaků TGV - když se vám najednou v Paříži zachce vykoupat ve Středozemním mori, jste v Marseille za tři hodiny, přitom to je 800 kilometrů daleko. Zalyžovat v Alpách si můžete už za hodiny dvě.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.