Lidovky.cz

Nepál může vydělat na vývozu elektřiny, říká jeho konzul v Praze

Ekonomika

  15:45
PRAHA/KÁTHMÁNDÚ - Rajendra Shrestha především věří, že turisté na chudičký Nepál nezanevřou. Honorární konzul této země v Praze ví, že jejich peníze živí v horské zemi miliony lidí. Ale jsou i další cesty, jak by mohl Nepál v budoucnu mohl vydělávat, popisuje Shrestha v rozhovoru pro Lidovky.cz

Honorární konzul Nepálu v Česku Rajendra Shrestha. foto: Archiv Rajendry Shresthy.Lidovky.cz

Lidovky.cz: Dají se nějak předběžně vyčíslit škody, které ztráta jarní sezony v Nepálu způsobila? 

V této chvíli je na vyčíslení škod ještě příliš brzy, nemáme k dispozici žádné statistické údaje o množství turistů, kteří v této sezoně již do Nepálu přijeli, abychom je mohli porovnat s údaji z minulých let. Momentálně je veškeré úsilí věnováno na záchranu lidských životů a řešení humanitární krize. Obnovení infrastruktury bude v budoucnu jednou z priorit, ale časově to v této chvíli nelze odhadnout. 

Lidovky.cz: Jak moc je Nepál závislý na turistice?

Nepál patří mezi nejchudší země světa. Turistika je pro jeho ekonomiku velmi významná. V posledních dvaceti letech výrazně přispěla k rozvoji nejnavštěvovanějších horských oblastí, zejména oblasti Solo Khumbu (Everestu), Annapurny, Jomsomu a dalších. Její útlum by znamenal ztrátu zaměstnání a příjmů pro velké množství lidí, kteří se podílejí na poskytování služeb turistům, počínaje agenturami, až po majitele ubytoven a nosiče v horách.

Lidovky.cz: Existuje v zemi i jiné odvětví, které může časem získat na důležitosti a částečně smazat závislost na zahraničních hostech?

Kromě turistiky se na ekonomice nejvýrazněji podílejí výroba a export oblečení a koberců, export ajurvédických produktů, čaje a uměleckých předmětů ze dřeva, bronzu a stříbra. Velkým přínosem pro nepálské hospodářství jsou platby zasílané nepálskými občany pracujícími v zahraničí. Nepál má obrovský potenciál vodních toků k výrobě elektřiny, ze kterého je v současné době využit jen malý zlomek, většinou ve formě malých místních vodních elektráren. Správné a ekonomicky výhodné využití tohoto potenciálu a export elektrické energie do sousedních zemí, ovšem s citlivým přístupem k životnímu prostředí, je problém, který se řeší již řadu let. 

Chudičký Nepál přežije jen díky turistům. Jarní sezona je ale ztracená

Lidovky.cz: Jde o už několikáté neštěstí v řadě. Jak velkou část turistů to může od návštěvy Nepálu odradit?

Samozřejmě věřím, že Nepál zůstane i nadále turisticky atraktivní. Velká většina turistů přijíždí za vysokohorskou turistikou. Přírodní krásy a vznešenost Himálají zůstávají, navzdory dřívějším i současným přírodním katastrofám. Sir Edmund Hillary na otázku, proč vystoupil na Mount Everest, odpověděl „protože je“. A tato odpověď platí i v přeneseném smyslu pro dnešní zemi. Nepál je a určitě stojí zato ho navštívit.

Lidovky.cz: Sněhová bouře se loni na podzim se výrazně dotkla Annapurny, nyní dostal tvrdý zásah Everest. Tedy dvě klíčové horské oblasti pro trekaře a horolezce. Dají se v těchto oblastech očekávat další omezení?

Předpokládám, že ne. Obě kalamity, i když extrémní, byly přirodního rázu. Každý, kdo přichází do této vysokohorské oblasti, by měl počítat s tím, že se počasí může v okamžiku radikálně změnit. To se konečně stává i v jiných horách, třeba v Alpách nebo i v Krkonoších. Celá oblast Himalájí navíc spadá do seismologicky nebezpečné oblasti. Zemětřesení menší síly jsou v průběhu roku naprosto běžná, stejně jako třeba v Kalifornii.

Oblast Annapurny.

Lidovky.cz: Jak se loňská sněhová bouře projevila na návštěvnosti turistické oblasti kolem Annapurny?

Sezona v oblasti Annapurny byla i po loňské sněhové kalamitě velmi úspěšná a oblast Everestu jistě neztrácí nic ze své přitažlivosti, navzdory současné katastrofě. Věřím, že trekaři a horolezci budou do Nepálu stále rádi přijíždět.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.