Lidovky.cz

Jaderné dilema: uvěří někdo Čechům?

Ekonomika

  10:00
PRAHA - Vláda a ČEZ musejí přesvědčit potenciální dodavatele, že nezopakují krach temelínského tendru. Současný akční plán nestačí

Jaderná elektrárna Temelín. foto: © ILUSTRAČeská pozice

Česká vláda slibuje další rozvoj jaderné energetiky v zemi a výstavbu nových reaktorů v Temelíně a Dukovanech. Plánuje nové výběrové řízení na zakázku za stovky miliard korun pro budoucího dodavatele technologie. Jenže všichni mají v živé paměti loňský krach zrušeného temelínského tendru, během něhož už jeho účastníci investovali částky v řádu stovek milionů korun. Nalákat přední světové hráče k předložení opravdu seriózních nabídek teď bude složitější.

Národní akční plán rozvoje jaderné energetiky, jehož projednávání včera Sobotkova vláda opětovně přerušila, přitom v očích potenciálních dodavatelů naději na úspěch budoucích projektů nijak neposiluje. „V této podobě akční plán šanci nezvyšuje, jelikož ničím novým nepřispívá k vytvoření vhodných podmínek pro takovou investici. Nicméně je dobře, že se pokračuje v přípravách,“ uvedl mediální zástupce americké společnosti Westinghouse Michal Vlasák.

Právě Westinghouse, většinově ovládaný japonskou Toshibou, je zatím z hlediska předpokládané nabídky největším favoritem chystaného tendru. Šance Rosatomu komplikuje napětí ve vztazích Západu s Ruskem kvůli ukrajinskému konfliktu, zatímco francouzská Areva se potýká s ekonomickými problémy a komplikacemi u dalších svých projektů v Evropě. V případě Korejců a Číňanů panují pochybnosti, zda už jsou v současné době schopni konkurovat kvalitou svých technologií.

Nejasné financování

Vláda zatím především nerozhodla, jakým způsobem hodlá nové reaktory – zatím po jednom v Temelíně a Dukovanech – financovat. Za ideální možnost ministerstva financí a průmyslu považují, že tak bez státních garancí učiní sama firma ČEZ nebo – ještě lépe – její stoprocentně ovládaná dceřiná společnost.

Jenže akční plán zároveň připouští, že se to může ukázat jako nereálné. A důležitá rozhodnutí ohledně financování mají padnout až kolem roku 2025 s tím, že nové reaktory začnou vyrábět elektřinu někdy ve třicátých letech tohoto století. Nový dodavatelský tendr přitom Sobotkův kabinet chce vyhlásit už během několika let, ministr financí Andrej Babiš dokonce nedávno mluvil o příštím roce.

Stavba nových reaktorů v Temelíně

Tento spěch má jasný důvod. „V první fázi je zcela stěžejní uchovat pro ČR všechny potřebné kapacity pro budoucí výstavbu nových zdrojů,“ uvádí se v akčním plánu. Náměstek ministra financí Lukáš Wagenknecht v dřívějším rozhovoru pro LN uvedl, že v Česku je „hodně zkušených lidí, kteří jaderné energetice rozumějí“. Ti by měli dostat jasný vzkaz, že se země svého know-how vzdávat nehodlá.

Tendr s nejistým koncem

Podle akčního plánu by ale bylo okolo roku 2025 nutné znovu posoudit, „zda přetrvává potřeba výstavby nového jaderného zdroje“. A také to, zda se „stabilizovala tržní situace“, a ČEZ tak bude schopen postavit další reaktory na komerční bázi bez jakýchkoliv státních garancí. Ve hře by tak zůstala i možnost, že stát přece jen nějaké garance poskytne.

Slíbit garantovanou cenu elektřiny z budoucích jaderných bloků podle nově chystaného britského modelu „contract for difference“ přitom čeští vládní představitelé dosud odmítali.

To, že se s finálním rozhodnutím bude čekat až do poloviny dvacátých let, kdy už by měla být k dispozici veškerá povolení včetně stavebního, nakonec nemusí být největší problém. „Tento přístup je obdobou původního přístupu ČEZ, který byl uchazeči akceptován,“ argumentuje mluvčí tuzemské elektrárenské jedničky Ladislav Kříž.

Pochybnosti nicméně zůstávají – pokud nebude až do roku 2025 jasný způsob financování, zůstanou otazníky, zda to Česko myslí s rozvojem jádra vážně. A tato situace samozřejmě neuniká ani pozornosti odpůrců jádra. Edvard Sequens ze sdružení Calla upozorňuje, že vláda schvaluje „jaderné směřování tuzemské energetiky, aniž by vůbec věděla, jak obří náklady zafinancovat“.

Akční plán pro jadernou energetiku by měla vláda schválit poté, co odklepne také aktualizovanou státní energetickou koncepci. Další šanci má kabinet za dva týdny. Nevyřešena ale tak jako tak zůstanou dvě klíčová témata – kromě otázky financování budoucí jaderné energetiky se to týká také případného prolomení územních limitů těžby hnědého uhlí.

Autoři:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.