Lidovky.cz

Bémův muž se pokouší o návrat. 'Sumec' Toman chce znovu vést investice

Ekonomika

  5:00
PRAHA - Do roku 2010 patřil Jiří Toman mezi nejmocnější lidi na pražském magistrátu. Vedl Odbor městského investora, přes nějž proudily miliardy na velké městské stavby – včetně tunelu Blanka. Nyní se vysoký úředník z éry Pavla Béma snaží získat svou původní pozici zpět.

Jiří Toman (vpravo) řídil do roku 2010 Odbor městského investora v Praze. foto: MAFRA

V pondělí má padnout rozhodnutí o tom, kdo na pražském magistrátu povede investiční odbor. Jde o úřad, který ročně rozdělí kolem deseti miliard korun.

Toman v odposleších Béma a Janouška

V roce 2007 se lobbista Roman Janoušek ptal mocného šéfa Odboru obchodních aktivit Petera Ďuricy (přezdívka Jimbo), co má koupit řediteli Odboru městského investora Jiřímu Tomanovi, kterému říkali "Sumec".

"Jimbo, co bys řekl kožené bundě hnědý, XXL, Dunhilla?" tázal se Janoušek. Nakonec si to rozmyslel a rozhodl se, že Tomanovi raději pořídí hodinky.

Do soutěže se přihlásilo celkem devět lidí a jedním z nich je i Jiří Toman. Muž, který se netají přátelstvím s podnikatelem Romanem Janouškem a ve známých policejních odposleších – odhalujících propojení pražské politiky a byznysu - figuruje pod přezdívkou Sumec.

„Podal jsem přihlášku do výběrového řízení,“ potvrdil Toman pro Lidovky.cz, že se skutečně uchází o funkci, kterou opustil v roce 2010. Nedlouho poté, co se vedení Prahy ujala rada tehdejšího primátora Bohuslava Svobody (ODS), která se ostře vymezovala proti předešlé politické garnituře reprezentované zejména Pavlem Bémem (ODS).

Končí klíčový pražský úředník. Šéf investic měl na starosti Blanku

Jiří Toman měl v době Bémovy vlády na starosti například výstavbu tunelu Blanka. Jeho odbor mimo jiné rozhodl o tom, že se nad Vltavou tyčí dražší, miliardová verze Trojského mostu. O změně tohoto projektu zprvu údajně netušil ani tehdejší primátor Bém.

Vlivný úředník Toman odešel z funkce jen pár měsíců po konci Bémovy éry - spojené s mohutnou výstavbou, ale také s podezřeními ohledně manipulací s veřejnými zakázkami či územním plánem. Kvůli této etapě své kariéry musel ostatně v červnu roku 2013 podstoupit i domovní prohlídku. Policisté jej ale nikdy ze žádného trestného činu neobvinili.

Po pěti letech se rozhodl do kanceláří pod pražským klášterem Emauzy vrátit. „Mám pocit, že nelze konstatovat ideální stav investičních akcí a jejich realizaci,“ uvedl Toman k důvodům, proč si podal přihlášku do výběrového řízení.

JIŘÍ TOMAN

  • Je mu 47 let a pochází z Moravských Budějovic.
  • V době primátorování Pavla Béma vedl Odbor městského investora, uspěl ve výběrovém řízení.
  • Spolu s Peterem Ďuricou (šéfem majetkového odboru) byl nejmocnějším úředníkem pražského magistrátu.
  • Pod jeho odbor spadaly klíčové městské stavby, včetně tunelu Blanka či stanic metra.
  • Ve funkci skončil v roce 2010. 
  • Toman se věnuje podnikání, je šéfem představenstva společnosti Cognac Gallery Praha.

V současnosti se věnuje podnikání, je předsedou představenstva společnosti Cognac Gallery Praha. Jedná se o koňakový klub v Podolí na břehu Vltavy, který mimo jiné nabízí degustace nápojů a pořádání společenských akcí.

V minulosti Toman figuroval také jako jednatel v developerské a realitní společnosti Palace CS. Ta je podle obchodního rejstříku nyní v likvidaci.

Od doby Tomanova odchodu se nikdo v čele pražských investic trvale neusadil. Loni úřad například nedobrovolně opustil Jan Beránek, dosazený do funkce v době, kdy Prahu vedl primátor Svoboda. Poté, co radu města předloni ovládla TOP 09, však Beránek upadl v politickou nemilost.

Kvůli jeho odstranění dokonce údajně loni došlo ke ze zrušení Odboru městského investora (OMI) a jeho rozdělení na dva samostatné celky: Odbor strategických investic a Odbor technické vybavenosti. Politici totiž nemohli Beránka přímo odvolat, proto mu zrušili místo.

Praha tají posudek k Blance. Není tam nic, co ohrožuje životy, tvrdí

Beránek nyní vede s Prahou soudní spor a snaží se dokázat, že jeho konec ve funkci byl protiprávní.

I Beránek je jedním z devíti uchazečů o funkci šéfa investic. „Přihlášku jsem podal. Dnes je úplně jiná politická konstelace než v době, kdy jsem úřad opouštěl,“ řekl Beránek serveru Lidovky.cz.

Odbor strategických investic má od loňského léta jen provizorní vedení. Před několika týdny však přišlo také o něj. Dočasný šéf Filip Koucký i jeho zástupce Tomáš Eliáš podali výpovědi. Shodou okolností šlo o manažery, kteří měli přímo na starosti péči o tunel Blanka.

Důvody jejich odchodu nejsou zcela jasné. „Je to pravda. Důvody s vámi ale nechci rozebírat,“ řekl na začátku května Filip Koucký pro Lidovky.cz.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.