Lidovky.cz

Z únavy je jim na omdlení. Řeckým nemocnicím kvůli krizi akutně chybí lékaři

Ekonomika

  12:29
Chirurg Panagiotis Dedeilias svou práci v aténské nemocnici miloval. V poslední letech se však jeho vysněná profese začíná měnit na noční můru. Dedeilias se musí vypořádávat i se 36 hodin dlouhými službami, na dovolenou nemá nárok. A podobně na tom jsou i stovky dalších. Současná ekonomická krize totiž těžce doléhá i na řecké zdravotnictví.
Lékaři (ilustrační foto).

Lékaři (ilustrační foto). foto: Shutterstock

„Po nekonečných šichtách bývám úplně vyčerpaný. Mým asistentům na operačních sálech je někdy z únavy i na omdlení,“ citoval Panagiotise Dedeiliase řecký zpravodajský server Kathimerini.

Nekoupí si ani potraviny. Jídlo Řekům kvůli krizi obstarávají známí z ciziny

Aténský chirurg se novinářům svěřil, že pracovní podmínky v řeckých zdravotních ústavech jsou takřka nesnesitelné. Dovolená je v současnosti tabu, pokud lékaři nejsou na operačních sálech nebo na ambulancích, musí být neustále na telefonu, kdyby od nich jejich sloužící kolegové potřebovali pomoci.

Nemohli to vydržet

Poměry v řeckém zdravotnictví se začaly rychle zhoršovat během současné ekonomické krize, kdy byla velká část pacientů nucena opustit své ošetřující lékaře na placených klinikách. Státní nemocnice trápí i to, že výpovědi dává stále více lékařů.

Letíte do Řecka? Dejte pozor na peníze, pojištění i léky

Mnozí z nich přiznávají, že už vysoké pracovní nasazení a stres zkrátka nemohli vydržet. Své dlouholeté pracoviště opustila například i 46letá aténská neuroložka, která si nepřála uvést své jméno. „Když jsem začínala, cítila jsem se jako hrdinka, postupem času jsem ale přestávala zvládat a nakonec se objevily psychické i fyzické zdravotní problémy,“ svěřila se reportérům řeckého listu.

Pomáhá armáda

Nemocnice vážnou situaci řeší, jak mohou. Mnohým už pomáhají i vojáci. Jedním z nich je i Konstantinos Soultanis, který jako posádkový lékař slouží u aténských vzdušných sil. „Jsme připraveni přijít vždy, když nás o to požádají,“ popsal Soultanis. Státní nemocnice jeho služeb využívají několikrát měsíčně, pokud je nedostatek chirurgů akutní, vypomáhá i několikrát týdně.

Přímé dopady na naše banky by byly po odchodu Řecka z eurozóny malé, tvrdí Sobotka

„Lékaři z nemocnic odcházejí a není, kdo by je nahradil. Mladí doktoři v Řecku nezůstávají. Pokud vystudují, míří do zahraničí, kde dostanou plat, který odpovídá jejich pracovnímu nasazení,“ naznačil příčinu aktuálních potíží Soultanis.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.