Lidovky.cz

České dráhy přetlačily O2 v boji o polostátní klenot s datovými sítěmi

Ekonomika

  6:00
PRAHA - Bezmála o deset procent navýšily České dráhy svůj podíl ve společnosti ČD - Telematika, která mimo jiné ovládá strategické optické sítě uložené podél českých kolejí. Díky odkupu akcií od dvou menšinových podílníků upevnil státní dopravce ve firmě svoji majoritu.

Většina sítě ČD - Telematiky vede podél kolejí. foto: ČTK

České dráhy nyní drží ve strategické ČD - Telematice 69,18 procenta a nijak se netají záměrem časem ji ovládnout celou.

Minoritní podíly získal dopravce podle zjištění serveru Lidovky.cz v červnu od společnosti AŽD Praha (7,39 procenta) a o necelý měsíc později také od Odborového sdružení železničářů (2,48 procenta). Cenu vycházející ze znaleckého posudku ČD nechtěly komentovat s tím, že jde o obchodní tajemství. Podle informací redakce se částka za oba podíly pohybovala v řádu desítek milionů korun.

„Důvodem je strategický zájem státu,“ vysvětlil motivaci k nákupu akcií ČD - Telematiky mluvčí drah Radek Joklík.

Zdemolované pendolino ze Studénky si na cestující počká. Vrátí se až v roce 2017

Pro státního dopravce je tento nákup velmi důležitý. I proto, že o tyto minoritní podíly v minulosti usiloval operátor O2. Snažil se získat vliv ve firmě, která pro něj znamená konkurenci v oblasti datové infrastruktury. Tedy lépe řečeno pro Cetin - společnost, do níž po rozdělení O2 na dva subjekty před několika měsíci přešly telekomunikační technologie.

Jde samozřejmě také o zajímavé příjmy. ČD - Telematika loni ztrojnásobila čistý zisk na 66,9 milionu korun. Společnosti patří jeden z nejrozsáhlejších systémů optických sítí v Česku, celkem zhruba 3500 kilometrů datového vedení.

Jejími klíčovými zákazníky jsou koncoví poskytovatelé internetového připojení i státní či polostátní podniky jako Česká pošta, ČEZ nebo samotné České dráhy. Tito klienti tvořili v minulosti zhruba dvě třetiny příjmů ČD Telematiky.

„Upevnili jsme svou majoritní pozici, a to přes silný tlak konkurenčních firem a zájmových skupin. Díky navýšení podílu mají České dráhy úplnou kontrolu nad společností, což považujeme za úspěch,“ dodal Radek Joklík.

Na korunu stejné nabídky

Konkurent v souboji o tyto podíly, společnost Cetin (dříve O2), se k věci vyjadřovat nechtěl. „Nebudeme to nijak komentovat,“ odvětil mluvčí Martin Žabka.

Faktem je, že na jaře od této firmy přišel jednomu z akcionářů, Odborovému sdružení železničářů (OSŽ), návrh na odkup akcií. „Nabídka od Cetinu i Českých drah byla na korunu stejná. Rozhodli jsme se přijmout nabídku ČD, protože byla závazná, schválená představenstvem a dozorčí radou,“ vysvětlil předseda OSŽ Jaroslav Pejša.

POLOSTÁTNÍ KLENOT

  • ČD - Telematika loni zvýšila čistý zisk na na 66,9 milionu korun. Tržby stouply o pětinu na 1,44 miliardy.
  • Firma byla původně založena v roce 1994 jako soukromá investiční společnost, která měla vybudovat právě telekomunikační sítě podél železničních tahů.
  • Většinový podíl České dráhy získaly po několika změnách vlastníků v roce 2005.
  • Stát se pak snažil získat další podíly. Daniel Kurucz tehdy ještě jako generální ředitel ČD měl pro dráhy získat podíl, který loni koupil Dial Telecom od fondů Nyland a Titulus, za částku přibližně 200 milionů korun.
  • Největšími zákazníky Telematiky jsou podniky ve státním vlastnictví, jako jsou mateřské České dráhy, Správa železniční a dopravní cesty, Česká pošta nebo polostátní energetický gigant ČEZ.

Odboráře nelákala ani vidina další účasti v ziskovém podniku považovaném za klenot v portfoliu firem ČD. „Vzhledem k výši našeho podílu jsme toho v rámci společnosti příliš ovlivnit nemohli. I proto jsme se rozhodli podíl prodat,“ dodal Pejša.

Dalšími akcionáři v ČD - Telematice zůstávají firmy Dial Telecom s bezmála třiceti procenty a malý podíl drží také firma OHL ŽS. „Vykoupení všech minoritních podílů je naší vizí. Aktuálně nicméně jednání se zbylými akcionáři nevedeme,“ uvedl mluvčí ČD Radek Joklík

Podíly od menších akcionářů se na začátku letošního roku snažil pro operátora O2 vykoupit tehdy čerstvě odvolaný šéf Českých drah Daniel Kurucz. To způsobilo zlou krev, na jeho aktivity si stěžoval mimo jiné ministr dopravy Dan Ťok. Kurucz se hájil tím, že není ve střetu zájmů a nezneužívá znalostí nabytých v ČD.

„Ještě ve funkci měl za úkol koupit stoprocentní podíl v Telematice pro stát. Poté co odejde, se ale snaží firmu státu v podstatě ukrást. Od manažera, který tam seděl, je to naprosto odporný krok a přijde mi to zcela neuvěřitelné,“ řekl v lednu Dan Ťok.

Kurucz nařčení ze střetu zájmů odmítl. „Moje spolupráce s O2 je na bázi zprostředkování výkupu podílů“ tvrdil na začátku roku Kurucz.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.