Lidovky.cz

Účet bude moci mít každý, kdo legálně pobývá v Česku. Včetně uprchlíků

Ekonomika

  17:00
PRAHA - Základní konto by do roka měl mít možnost získat každý, kdo v Česku legálně pobývá, včetně zájemců o azyl. Právo na bankovní účet budou mít zanedlouho v Česku i uprchlíci, kteří zde žádají o azyl a pobývají v uprchlickém táboře. „Bude-li žadatel o azyl pobývat na území České republiky v souladu se zákonem upravujícím pobyt cizinců, pak bude mít nárok na základní platební účet,“ potvrzuje Gabriela Štěpanyová z ministerstva financí.

Platba platební kartou foto: Shutterstock

Od září příštího roku by totiž měli mít všichni lidé v EU právo založit si v bance alespoň základní běžný účet. Novela zákona, která přenáší evropskou směrnici i do českého právního řádu, by přitom v příštích dnech měla zamířit do legislativní rady vlády.

Za osobu oprávněně pobývající v EU se přitom považuje i ten, komu byl udělen azyl nebo i uprchlík žádající o azyl podle Ženevské úmluvy. „Všichni žadatelé o základní platební účet budou muset rovněž splňovat požadavky legislativy proti praní špinavých peněz. Bez splnění těchto požadavků nepůjde základní platební účet zřídit,“ doplňuje pak mluvčí ministerstva.

Dnešní praxe je přitom taková, že pro žadatele je prakticky nemožné si otevřít u tuzemských bank účet, i když tyto instituce tvrdí, že to umožňují.

Potřeba jsou dva doklady

„Většina bank vyžaduje dva doklady totožnosti s fotografií. Problémem je, že žadatelé o azyl odevzdávají pas, takže by museli mít ještě řidičský průkaz a další doklad, což je značně limituje,“ vysvětluje Pavel Duba, vedoucí sociálního oddělení z neziskové organizace Sdružení pro integraci a migraci.

Komplikaci se zakládáním účtů pro uprchlíky potvrzují i zástupci bank. „Požadujeme vždy dva doklady totožnosti,“ říká Petr Plocek z UniCredit. „Zájemci o založení běžného účtu u GE Money Bank, kteří nejsou občany ČR a ani nepocházejí ze členských států EU, musí doložit platný cestovní pas, případně povolení k trvalému či dlouhodobému pobytu,“ uvádí pak mluvčí GE Money Bank Lucie Policarová.

Podle posledních dat v Česku letos žádá o azyl přibližně tisícovka lidí. Na prvním místě jsou to lidé z Ukrajiny, pak Kuby a až na třetím místě ze Sýrie. Právo mít bankovní účet by přitom všem těmto lidem start do nového života v České republice značně usnadnilo.

Žadatelé o mezinárodní ochranu mohou v Česku začít pracovat po 12 měsících, podle chystané novely to má být možné už po půl roce. Co je však značně limituje, je skutečnost, kdy valná část zaměstnavatelů vyžaduje bankovní účet. Pro migranty by tak právo zřídit si účet znamenalo ulehčení v běžném finančním styku.

Problémy přitom mohou mít i cizinci, kteří v Česku žijí dlouhodobě. Podle neziskovek jsou pak vůči těmto lidem vstřícnější spíše progresivní banky, které vznikly v posledních pěti letech. „I když tu lidé azyl dostanou nebo tu mají dlouhodobý, trvalý či přechodný pobyt, tak u tradičních bank mají stále spíše problém si účet a další finanční služby vyřídit. Častěji uspějí u menších a progresivnějších bank než u těch zavedených,“ dodává Duba.

Podle informací LN zatím banky o produktech cílících na tuto sociální skupinu příliš nepřemýšlejí. Ostatně se jedná jen o kapku v moři.

Jedinou výjimkou by mohla být největší retailová banka, kterou je Česká spořitelna. Ta plánuje přijít v příštím roce s konceptem sociální banky. „Do budoucna uvažujeme o nabídce pro marginalizované skupiny ohrožené chudobou, kam by mohli spadat i někteří azylanti, ale zatím jsme ve stádiu příprav a nemůžeme být konkrétní,“ říká Klára Pačesová z tiskového centra České spořitelny.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.