Lidovky.cz

Supermoderní spalovnu vyřadili aktivisté. Její ‚spánek‘ vyjde až na 150 milionů

Ekonomika

  17:00
PLZEŇ/CHOTÍKOV - Ke 150 milionům korun, ale podle některých názorů až na dvojnásobek, se může vyšplhat částka, o kterou přijde městem vlastněná společnost Plzeňská teplárenská. Důvodem je opožděný start prakticky hotové spalovny na energetické využití komunálního odpadu, jedné z nejmodernějších v Evropě.

Spalovna komunálního odpadu v Chotíkově u Plzně. foto: ČTK

Zprovoznění díla za dvě miliardy korun na okraji Plzně u obce Chotíkov se mělo uskutečnit někdy na konci letošního března.

Zabránil tomu loni na podzim vydaný verdikt Krajského soudu v Plzni, který vyhověl místním aktivistům a kvůli několika formálním nedostatkům v rozhodování úředníků zrušil platnost stavebního povolení.

Spalovna je tak nyní v podstatě černá stavba. A její majitelé budou s pomocí odborníků řešit, jaké náklady jim vlivem zakonzervování vzniknou.

Spalovna komunálního odpadu v Chotíkově u Plzně.
Spalovna komunálního odpadu v Chotíkově u Plzně.

Generální ředitel Plzeňské teplárenské Tomáš Drápela soudí, že může jít o částku do 100 až 150 milionů korun. Pokud se ovšem zařízení spustí ještě letos.

„Nemůžeme spalovnu uvést do provozu, přestože je už prakticky hotová. Soud to stopl na základě údajně chybného postupu Středočeského kraje, který prý nesprávně posoudil platnost vydaného posudku EIA (vlivu stavby na životní prostředí – pozn. red.). To není naše vina. A budeme se proto u státu domáhat náhrady nákladů, které nám kvůli zdržení provozu vzniknou,“ uvedl Drápela.

Čistá Plzeň ovládla odpad ve městě. Socialismus, namítá opozice

Dodává, že výši vzniklé škody nyní nelze přesně stanovit, ale protože lze očekávat soudní spory o tuto náhradu, firma si na vyčíslení konkrétní sumy najme některou z renomovaných poradenských společností.

Člen představenstva Plzeňské teplárenské Jiří Bis dokonce nedávno mluvil až o 300 milionech škody, pokud se prý věc vyřeší aspoň do roka. Počítají se do toho například náklady na konzervaci stavby, její střežení, ušlý zisk z provozu nebo platy více než 30 zaměstnanců, které už teplárna pro spalovnu přijala.

Právní stránku stavby, která se stane čtvrtou spalovnou komunálního odpadu v Česku – po Brně, Praze a Liberci –, provází už roky změť protichůdných úředních a soudních rozhodnutí, a to na základě podnětů sdružení Děti Země či místního spolku občanů.

Spalovna komunálního odpadu v Chotíkově u Plzně.

Platnost stavebního povolení pozastavil soud už jednou – kvůli tomu, že odvolání odpůrců stavby proti vydanému povolení zamítlo místní hejtmanství, které mohlo být ve věci podjaté. Opakovaný verdikt o platnosti stavebního povolení pak vydal úřad Středočeského kraje. Stavba tedy loni pokračovala skoro až do zdárného finiše.

Loni na podzim ale Krajský soud v Plzni zrušil i Středočechy potvrzené, a tedy pravomocné stavební povolení. Úředníci podle verdiktu nepostupovali správně, když stavbu povolili a nevzali v úvahu od loňského dubna platné změny v posuzování vlivu stavby na životní prostředí.

Chotíkovští proti spalovně

Odpůrci spalovny, mezi které patří kromě sdružení Děti Země také místní Sdružení za udržitelný rozvoj Chotíkova, kritizují nejen údajná ekologická rizika stavby, ale třeba i větší zatížení dopravou v okolí.

„Je to nesmyslná stavba za miliardy,“ říká Milan Reininger ze sdružení chotíkovských občanů.

Dánská spalovna odpadu bude mít sjezdovku na střeše a fasádu z Česka

Ale ne všichni místní v tisícihlavém Chotíkově jsou proti spalovně. Před lety v referendu o její výstavbě zvítězili zastánci stavby – byť o pouhých třináct hlasů nad odpůrci.

Podle ministerstva životního prostředí a vládou schváleného Plánu odpadového hospodářství ČR má spalování s energetickým využitím (k výrobě tepla a elektřiny) budoucnost v likvidaci komunálního nevytříděného odpadu.

Z ročních 5,3 milionu tun v Česku vyprodukovaného komunálního odpadu skončilo předloni 11,5 procenta ve spalovnách. Za deset let by měl tento podíl vzrůst ke 30 procentům.

V Plzeňském kraji se vyprodukuje ročně na 246 tisíc tun odpadu, z toho 145 tisíc netříděných tun končí na skládkách. Z toho by chotíkovská spalovna mohla zpracovat 95 tisíc tun. Odpad může v teplárně nahradit až pětinu z ročně spotřebovaných 500 tisíc tun uhlí.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.