Lidovky.cz

Státní správa chce být (konečně) digitální. Pomoci má Sobotkův brainstorming

Evropa

  6:00
PRAHA - Premiérovi Bohuslavu Sobotkovi už zřejmě dochází trpělivost s tím, jak česká státní správa v digitalizaci zaostává za zbytkem světa. Na čtvrteční dopoledne si proto zavolal nově jmenovaného vládního koordinátora pro digitální agendu Tomáše Prouzu a ministry vnitra Milana Chovance a průmyslu Jana Mládka.

Digitalizace státní správy. foto: Ilustrace Richard CortésČeská pozice

Cílem setkání je stanovit priority a načrtnout plán, jak změnit nelichotivý stav českého e-governmentu, za který Českou republiku loni na podzim při své návštěvě kritizoval i digitální eurokomisař Andrus Ansip.

Česko je v žebříčku EDGI, který sestavuje Organizace spojených národů, 27. z 28 evropských zemí. V celosvětovém žebříčku mu patří dokonce až 53. příčka, o dvě místa za Slovenskem. Přitom ještě v roce 2008 byla ČR na 28. pozici globálně a očekávalo se, že brzy nahlédne do první desítky. Namísto toho ale od té doby vytrvale padá.

Digitální průmysl čeká velká rošáda. Bude mít i vlastního vládního zmocněnce

„Smyslem schůzky je stanovit priority. Říci co lze rychle změnit a jak to udělat. Základní politická debata,“ řekl LN Prouza.

„Předpokládáme, že se bude jednat především o plánování a obecné koordinaci činnosti. Nepředpokládáme, že by tato schůzka již přinesla konkrétní zásadní rozhodnutí,“ potvrdil mluvčí ministerstva průmyslu František Kotrba.

Zúčastnění zároveň vyvrací, že jde o schůzku sociálnědemokratických úředníků za zády koaličních kolegů, přestože ostatní resorty se účastnit nebudou. „E-government má formálně v gesci ministerstvo vnitra. Ministerstvo průmyslu dělalo digitální koordinaci do teď. Proto takové složení. Až si ujasníme priority, pak zahájíme širší debatu. Nemá ale cenu bavit se s dalšími 15 nebo 20 stranami, protože to pak k ničemu nevede,“ vysvětluje Prouza.

Slabinou jsou služby občanům

Schůzky se však zúčastní i zástupci firem působících v oblasti informačních a komunikačních technologií, které sdružuje profesní organizace ICT Unie. Ta už vypracovala vlastní strategii, jež by měla Česko vrátit na špičku. Podle cíle projektu „20 20 20“, který bude ICT Unie vládním představitelům prezentovat, by se Česko do roku 2020 mělo dostat z 53. místa na 20.

Index EDGI hodnotí tři základní faktory. Lidský kapitál, tedy především IT gramotnost obyvatel, rozvoj sítí a infrastruktury a kvalitu online služeb. Právě třetí jmenovaná kategorie je přitom to, v čem ČR výrazně zaostává.

Vzkaz z EU: Digitální Česko je na chvostu Evropy, brzdí ho státní správa

„Některé služby máme, ale nevíme o nich. Většinu ovšem nemáme vůbec. Iniciativa 20 20 20 jednoduše říká: ‚Pojďme se soustředit na online služby. Zkusme udělat pestrou nabídku samoobsluhy služeb státu a začněme tak s občany a firmami komunikovat‘. Díky tomu bychom se mohli zpátky vrátit alespoň do dvacítky,“ říká prezident ICT Unie Zdeněk Zajíček.

Analýza OSN přitom není jediná, ze které Česko nevychází dobře. Podobně nelichotivě hovoří i evropský index DESI, kde je ČR rovněž ve druhé polovině unijní osmadvacítky a v kategorii e-governmentu mezi posledními.

„Pokud vylepšíte tuto jedinou oblast, můžete být snadno mezi desítkou nejlepších digitálních zemí v celé Evropě,“ řekl v rozhovoru pro magazín Index LN Ansip.

Index digitální evoluce, který vypracovává americká Fletcher School, v souladu s tím říká, že země v rozvoji internetových služeb a elektronického obchodu od roku 2008 udělala jen minimální pokrok a na inovativní státy ztratila. Z tohoto hlediska ČR skončila devětačtyřicátá z 50 hodnocených zemí.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.