Lidovky.cz

Klášter benediktinek v Praze je k mání za téměř půl miliardy. Bude v něm hotel?

Ekonomika

  6:00
PRAHA - Pro developery či marnivé boháče se rýsuje velmi zajímavá investiční příležitost. Česká pošta v pondělí nabídne v aukci rozsáhlý areál bývalého ženského kláštera, který se nachází v atraktivní lokalitě pražského Smíchova. Vyvolávací cena je 420 milionů korun.

Bývalý klášter sv. Gabriela sloužil jako depozitář České pošty pro její sbírky. foto: Yan Renelt, MAFRA

Státní podnik v posledních letech využíval novorománský komplex z 19. století v podstatě jen jako depozitář sbírek Poštovního muzea. Proto se jej – v případě zájmu nějakého kupce – brzy zbaví.

Špatné divadlo, pak Tuzex. Dům v centru Prahy z 19. století je k mání za 400 milionů

„Tyto sbírky v současné době stěhujeme do prostor České pošty na pražském Ortenově náměstí. Pro objekt bývalého kláštera svatého Gabriela dlouhodobě nemáme potřebné využití. Proto jsme se jej rozhodli jako nepotřebný majetek nabídnout k odkupu prostřednictvím elektronické aukce,“ popsal mluvčí České pošty Matyáš Vitík.

Pro státní podnik už nebylo únosné do příliš velkého areálu dál pumpovat peníze na nezbytnou údržbu, ostrahu nebo energie. Nyní manažeři pošty věří, že na objektu – který koupilo ministerstvo pošt a telegrafů v roce 1919 – můžou firma vydělat slušné peníze.

Bývalý klášter sv. Gabriela sloužil jako depozitář České pošty pro její sbírky....
Bývalý klášter sv. Gabriela sloužil jako depozitář České pošty pro její sbírky....

„Vyvolávací cena 420 milionů bez DPH vychází ze dvou nezávislých znaleckých posudků. Očekáváme minimálně tuto sumu,“ doplnil mluvčí Vitík. Areál je pro běžné lidi nepřístupný. Jedinou výjimkou je kostel, který podle České pošty normálně slouží věřícím.

V RUKOU POŠTY

  • Stát zastoupený ministerstvem pošt a telegrafů klášter koupil za 3,5 milionu korun od Karla a Aloise Löweinstein-Wertheim-Rosenbergergových.
  • Zřídil v něm Poštovní úřad šekový (1930 přejmenovaný na Poštovní spořitelnu), který tam sídlil do roku 1931, kdy se přestěhoval na Václavské náměstí.
  • Vyklizené prostory připadly Poštovnímu muzeu. V únoru 1932 tam byla otevřena rozsáhlá expozice. V areálu vznikl také archiv, knihovna, depozitáře a kanceláře muzea.
  • Po II. světové válce se hlavním uživatelem budovy stala Poštovní poukázková ústředna (1963 přejmenována na Výpočetní a kontrolní ústřednu spojů – VAKUS). Ta se po znárodnění a výrazné redukci bankovního systému stala ústředním pracovištěm pro zpracování „složenek“, které nahradily bezhotovostní platební styk podniků i obyvatel.
  • Bývalou klášterní budovu opustil VAKUS v roce 1998, kdy se jeho pražská část sloučila s VAKUS Vítkov. Ve stejném roce se do objektu nastěhovalo Ředitelství pošt Praha, které odešlo krátce po roce 2010.
  • V budově pak zůstala už jen část Poštovního muzea, které ji z důvodu plánovaného prodeje opustí do konce roku 2016.
    zdroj: Česká pošta

Bezmála půlmiliardová investice do pořízení pseudorománské stavby není malá, zvláště když k ní připočteme i náklady na nutnou rekonstrukci. Na druhou stranu: bývalý klášter se nachází dobré adrese v horní části Smíchova, kde se mísí stará zástavba s moderními bytovými projekty.

Poblíž je například park Sacré Coeur, velké nákupní centrum a dobře dostupný je i střed Prahy. Úplně růžové to ale pro případné investory není.

“Jedná se nepochybně o zajímavou lokalitu pro rezidenční i hotelové využití. Nicméně objekt vyžaduje rekonstrukci, je památkově chráněn a některé jeho části (zejména kostel sv. Gabriela) vyžadují zachování stávajícího využití. To znamená, že alternativní využití objektu bude značně omezeno, respektive tyto náklady se přímo promítnou do nabízené ceny,” přiblížil možné nevýhody Alexander Rafajlovič z investičního týmu poradenské společnosti Cushman & Wakefield.

Podle Rafajloviče budou mít tyto faktory dopad na zájem ze strany tradičních hráčů, jakými jsou například rezidenční developeři.

“Na druhou stranu však může unikátní charakter nemovitosti a objem transakce přitáhnout zájemce z řad movitých domácích investorů, kteří by mohli sledovat i jiné než jen čistě komerční cíle. Vzhledem k této možnosti bude důležité objekt před samotnou zamýšlenou dražbou přiblížit co nejširší investorské veřejnosti,” dodal Rafajlovič.

Česká pošta řeší prodej někdejšího kláštera benediktinek už relativně dlouho. Kvůli své zvažované transformaci ze státního podniku na akciovou společnost však k něčemu takovému dojít nemohlo. Tento záměr však padl a zbavení se nepotřebného objektu tak už nic nebrání.

ZE ŽIVOTA KLÁŠTERA

  • Bývalý klášter beuronských (německých) benediktinek Zvěstování Panny Marie u kostela sv. Gabriela na Smíchově byl vystavěn v letech 1888-91 podle návrhu benediktinských mnichů Hildebranta de Heptinna a Ghislaina Béthuna.
  • Projekt financovala hraběnka Gabriela Sweerts-Sporcková.
  • Rozsáhlý komplex byl vybudován v pseudorománském slohu a interiéry vyzdobeny nástěnnými malbami ve stylu tzv. beuronské malířské školy. Smíchovské benediktinky prosluly svou klášterní iluminační dílnou.
  • Činnost beuronských benediktinek však neměla v českých zemích dlouhého trvání, jelikož krátce po vzniku Československa, v roce 1919, odešly z obav před protiněmeckými a protikatolickými náladami do kláštera na hradě Bertholdstein ve Štýrsku.

zdroj: Česká pošta

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.