Lidovky.cz

Nechceme nikoho čipovat ani šmírovat, říká šéf sekce EET na ministerstvu

Ekonomika

  14:40
PRAHA - Za vystavení účtenky po vás nikdo nesmí chtít žádný poplatek. To, že si podnikatelé promítnou náklady za EET do nákladů, však úřady ovlivnit nemůžou. Na tuto i další otázky odpovídal v pátek čtenářům serveru Lidovky.cz vedoucí sekce EET na ministerstvu financí Martin Šabo.

EET - ilustrační foto. foto: MAFRA

Na startu elektronické evidence tržeb, která od čtvrtka 1. prosince platí pro restaurační zařízení a hotely, je řada otazníků. Z rozhovoru se čtenáři jsme vybrali nejzajímavější témata, k nimž se Martin Šabo vyjadřoval.

Je možné zpoplatnit za vystavení účtenky?

Zaevidovat tržbu a vystavit účtenku je zákonem stanovená povinnost – zákon o evidenci tržeb neumožňuje, aby bylo vydání účtenky zákazníkovi podmíněno zaplacením nějakého poplatku. Nicméně náklady spojené s evidencí tržeb může podnikatel promítnout do ceny prodávaného zboží nebo služby. Toto samozřejmě může nějakým způsobem proklamovat. Otázkou je, jestli by stejným způsobem neměl říci i to, kolik z ceny zboží činí daň z příjmu, náklady na zaměstnance nebo benzin.

Úředníci si kvůli EET došlápnou na hackery z Paralelní Polis

Čemu EET pomůže?

Stávající stav umožňuje povinným subjektům v mezidobí od provedení transakce do podání daňového přiznání upravovat výši příjmů a tím i výši své daňové povinnosti. Analýzy ukazují, že zvlášť v některých odvětvích se to děje v masovém měřítku. Krácení tržeb je velký problém s celospolečenskými dopady zejména s ohledem na významné deformace tržního prostředí a omezování podnikání. Proč by měli poctiví podnikatelé doplácet na to, že řádně platí daně a mít tak konkurenční nevýhodu proti těm nepoctivým?

Záměrem Ministerstva financí je získat díky evidenci tržeb informaci o hotovostních tocích podnikatelů a tyto informace využít k ověření skutečností, které nám podnikatel tvrdí v daňovém přiznání. Ministerstvo financí nemá žádné vyšší cíle, rozhodně se nechystáme čipovat jedince ani někoho šmírovat.

Kdo má přístup k citlivým datům?

Martin Šabo, vedoucí oddělení EET na ministerstvu financí.

K údajům nebudou mít pracovníci ministerstva financí vůbec přístup. Data budou primárně zpracovávána strojově, přístup k nim bude mít pouze velmi úzká skupina prověřených osob z Finanční správy. Se stejnými daty pracovala Finanční správa již dnes, mění se jen okamžik, kdy je dostane – místo daňových přiznání je má k dispozici online. Online poskytování dat slouží k zabránění možnosti dodatečné manipulace s daty nebo fungování různých „optimalizačních“ softwarů, které jsou značně rozšířené u klasických registračních pokladen.

Na kolik EET podnikatele vyjde?

Není problém najít základní pokladní zařízení (hardware plus software) v cenách do pěti tisíc korun. Cena se samozřejmě odvíjí od požadavků daného podnikatele. Podnikatel/fyzická osoba si může uplatit slevu na dani až do pěti tisíc. Další formou kompenzačního opatření je snížení sazby DPH u nealkoholických nápojů a stravovacích služeb z 21 na patnáct procent.

Je třeba vystavovat účtenku za automat?

Podle zákona o evidenci tržeb se nemusí evidovat tržby, které plynou z prodeje zboží či služeb prostřednictvím automatu. Pokud to tedy skutečně bude automat a bude u něj chybět lidská obsluha, nebudete povinen takovéto tržby evidovat.

Musím dávat účtenky, když jen fakturuji?

Pokud budete přijímat platby převodem z účtu na účet, tak evidovat tržby nemusíte a vůbec nemusíte vstupovat do evidence tržeb.

Co když zaměstnanci nevydávají účtenky?

Odpovědnost je na straně podnikatele, stejně jako v případě, že nedodrží například hygienické předpisy. Pokutu tedy dostane podnikatel a její úhradu může žádat po zaměstnanci v rámci pracovněprávních vztahů.

Jak poznáme, že systém funguje?

Systém samozřejmě funkční je, důkazem je například skutečnost, že každý podnikatel vidí po přihlášení do aplikace Elektronická evidence tržeb veškeré tržby, které zaevidoval. Stejně tak si můžou zákazníci na webu ověřit, zda je účtenka v systému evidována.

Jak je to s komisním prodejem?

v případě komisního prodeje eviduje komisionář v okamžiku prodeje. Pokud jste podnikatel a je Vám jako komitentovi vyplácena částka v hotovosti, pak jste povinen při výplatě této částky komisionářem tržbu zaevidovat i vy a vystavit mu účtenku.

Musí dávat účtenky ochotnická divadla a spolky?

Pokud jim plynou tržby výhradně z hlavní, nepodnikatelské činnosti spolku, pak tyto tržby evidenci nepodléhají. Pokud by šlo o tržby z vedlejší podnikatelské činnosti, pak se to, zda je spolek povinen evidovat odvíjí od jejich výše. Podrobnosti najdete v Metodickém pokynu k aplikaci zákona o evidenci tržeb, který je dostupný na webu etrzby.cz.

Ověření účtenky EET.
Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.