Lidovky.cz

Kdo dohlédne na operátory? Ve hře je i exšéf českého Microsoftu Čupa

Ekonomika

  6:00
PRAHA - Do hry o místo v Radě Českého telekomunikačního úřadu vstupuje další známé jméno. Je jím exšéf Českých radiokomunikací a tuzemské pobočky Microsoftu Michal Čupa. Vedení regulátora však bude kvůli hledání nového ministra průmyslu nějakou dobu nekompletní.

Michal Čupa foto: České radiokomunikace

Možnou nominaci Michala Čupy LN potvrdily dva na sobě nezávislé zdroje. Ve hře jsou však i další jména. Místo v Radě Českého telekomunikačního úřadu se uvolní už za týden 14. března, kdy skončí mandát současnému radnímu Ondřeji Malému.

Začal souboj o dohled nad operátory. Ve hře bude i místo předsedy ČTÚ

Jeho pokračování odmítl dnes už bývalý ministr průmysl Jan Mládek. Podle informací LN se však ani po jeho odvolání šance výrazně „prospotřebitelského“ Malého na znovuzvolení nezvedly.

„Zatím mě s tím nikdo neoslovil. Pokud by taková nabídka přišla, určitě bych ji zvažoval,“ řekl LN Čupa, který v současnosti působí ve vlastní firmě RUSVR, jež v Rusku a východoevropských zemí podniká v oblasti 360 stupňových videí a rozšířené a virtuální reality.

V Česku je však známý díky svému zhruba rok a půl trvajícímu působení v čele Českých radiokomunikací, které v tuzemsku provozují pozemní televizní vysílání. A také díky tříletému vedení zdejší pobočky Microsoftu.

Čekání na ministra

Telekomunikační úřad si ale pravděpodobně bude muset nějakou dobu vystačit jen se čtyřmi členy rady. Pátého člena totiž jmenuje vláda na návrh ministra průmyslu. Resort přitom v současnosti řídí sám premiér Bohuslav Sobotka a ten se k výběru kandidáta podle všeho nemá. Na programu příštího jednání vlády tento bod chybí.

„Předpokládá se, že návrh na nového člena Rady ČTÚ předloží již nový ministr průmyslu a obchodu,“ uvedl mluvčí resortu František Kotrba.

Ondřej Malý.

O tom, kdo jeden z klíčových resortů povede, chce Sobotka rozhodnout po sjezdu ČSSD, který začíná v pátek 10. března, tedy pouhé čtyři dny před koncem Malého funkčního období.

Nebylo by to přitom poprvé, co by se vedení regulátora v současnosti ostře sledované oblasti telekomunikací scházelo nekompletní. Rada ČTÚ postrádala člena naposledy v září 2014, kdy se čekalo na nástupce odstoupivšího šéfa sdružení CZ.NIC Ondřeje Filipa.

„Usnášeníschopnost Rady by tím ohrožena nebyla. Rada je pětičlenná a i ve třech členech je schopna přijímat veškerá rozhodnutí, takže neobsazené místo by nezpůsobilo tomuto orgánu komplikace,“ vysvětlil mluvčí ČTÚ Martin Drtina.

O kandidáty není nouze

Jak již LN dříve informovaly, v kancelářích ministerstva průmyslu kolují i životopisy dalších kandidátů, konkrétně členky představenstva Hospodářské komory ČR Hany Továrkové, šéfa vnějších vztahů české pobočky Microsoftu Václava Macha a právničky stavební společnosti Metrostav Hany Nevřalové.

Podporu Továrkové, která v Hospodářské komoře předsedá sekci IT a telekomunikací a angažuje se mimo jiné ve snahách o efektivní rozdělení 14 miliard korun evropských dotací, už vyjádřili například poskytovatelé internetového připojení.

Stát nařídil operátorům zlevnit. České tarify patří k nejdražším v Evropě

Václav Mach z Microsoftu měl podporu zejména končícího vládního digitálního zmocněnce Tomáše Prouzy a rovněž oborového sdružení ICT unie, v jejímž představenstvu zasedá.

Nominaci Nevřalové pak podporují především kruhy blízké finanční skupině PPF, vlastníku síťového operátora CETIN a mobilního operátora O2. Současná právnička stavební firmy Metrostav působila právě v tehdejší Telefónice O2 několik let předtím, než ji společnost miliardáře Petra Kellnera koupila a rozdělila.

O2 pak má podle některých informací stát i za prosazováním Čupy. Samotní operátoři však personální složení Rady ČTÚ nechtějí komentovat s tím, že není v jejich kompetenci.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.