Lidovky.cz

Ekonomika

Němci oficiálně přiznali: skandál automobilek je hrozbou pro naši ekonomiku

Výfukové plyny. foto: Shutterstock

BERLÍN - Emisní skandál, který se týká německých výrobců automobilů, je pro největší evropskou ekonomiku rizikem. Zatím je však obtížné vyčíslit jeho dopad, uvedlo v pondělí německé ministerstvo financí ve své pravidelné měsíční zprávě.
  9:20

Skandál, který vypukl před téměř dvěma lety poté, co Volkswagen přiznal, že podváděl se zkouškami emisí u vozů s naftovými motory v USA, ministerstvo označilo za hrozbu pro Německo, spolu s rozhodnutím Británie opustit Evropskou unii a s ochranářskou obchodní politikou Spojených států.

Automobilový průmysl je největším německým vývozcem a poskytuje zhruba 800 tisíc pracovních míst.

K TÉMATU:

„Rizika spojená s tím, jakou podobu bude mít brexit, a s budoucí obchodní politikou USA zůstávají. K tomu by takzvaná dieselová krize měla být klasifikována jako nové riziko pro německou ekonomiku, i když dopady v tuto chvíli není možné vyčíslit,“ uvedlo ministerstvo.

Německá centrální banka Deutsche Bundesbank v pondělí nicméně ve své měsíční zprávě o ekonomice uvedla, že emisní skandál ani diskuze o možném zákazu starších naftových motorů zatím neměly na vyhlídky automobilového průmyslu žádný výraznější dopad.

Německou ekonomiku ve druhém čtvrtletí táhly hlavně výdaje domácností a státu. Hrubý domácí produkt se ve druhém čtvrtletí zvýšil o 0,6 procenta. Naopak slabší zahraniční obchod zpomalil růst, protože vývoz rostl výrazně méně než dovoz.

Tankování nafty.

Ministerstvo uvedlo, že očekává, že průmyslový sektor bude pokračovat v rozmachu také ve třetím čtvrtletí, což ukazují indikátory zakázek a nálady podnikatelů. Dieselová krize by však mohla vrhnout stín na výhled růstu vzhledem k důležitému postavení automobilového průmyslu.

Podle centrální banky by německá ekonomika mohla letos růst rychleji, než se dosud předpokládalo, a to díky mimořádně silné průmyslové výrobě, exportu i spotřebě. Ve své dřívější prognóze odhadovala Bundesbank letošní tempo hospodářského růstu na 1,9 procenta.

Němečtí politici a šéfové automobilky se tento měsíc dohodli, že opraví software u 5,3 milionu vozů s naftovým motorem, aby se snížilo znečištění, a pokusí se napravit poškozenou pověst průmyslu.

Regulační úřady v EU rovněž vyšetřují obvinění z kartelové dohody mezi německými automobilkami. Výsledkem by mohla být vysoká pokuta pro společnosti, napsala agentura Reuters.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.