Lidovky.cz

Přebytek českého státního rozpočtu v září stoupl na 17,4 miliardy korun

Ekonomika

  15:40
PRAHA - Přebytek státního rozpočtu ke konci září stoupl na 17,4 miliardy korun ze srpnových 15,6 miliardy korun. Loni v září skončil rozpočet s přebytkem 82,3 miliardy korun. Za meziročním zhoršením stojí především nižší příjmy z EU, informovalo v pondělí ministerstvo financí. Na celý letošní rok je rozpočet schválen se schodkem 60 miliard korun.

Česká koruna. foto: Shutterstock

Příjem peněz z EU klesl ke konci září meziročně o zhruba 84 miliard korun. Především v první polovině loňského roku byly propláceny relativně vysoké objemy unijních peněz. Po očištění příjmů i výdajů o evropské peníze skončil rozpočet letos ke konci září v přebytku jedna miliarda korun a loni ke konci září ve schodku 7,2 miliard korun, uvedlo MF.

Z účtenek EET se staly losy, ministerstvo spustilo loterii. Už ráno jich registrovalo tisíce

Ke konci září příjmy rozpočtu meziročně klesly o 25 miliard na 940,1 miliardy korun. Výdaje stouply o 39,8 miliardy na 922,7 miliardy korun. Celkové daňové příjmy bez sociálního zabezpečení stouply meziročně o 30,1 miliardy na 500,9 miliardy korun.

Ekonom Komerční banky Marek Dřímal očekává, že státní rozpočet letos skončí ve schodku zhruba 45 miliard korun proti naplánovaným 60 miliardám. „Konečný výsledek bude záležet především na tom, jestli se konečně podaří rozjet veřejné investice. Plánované vyšší běžné výdaje (zvýšení platů ve veřejném sektoru) by mohl ještě letos pokrýt vyšší výběr daní, především DPH, na konci roku díky výraznému růstu spotřeby,“ uvedl.

Příjmy rozpočtu z daně z přidané hodnoty (DPH) meziročně stouply o zhruba desetinu na 190,3 miliardy korun. Za posledních šest měsíců roste podle MF inkaso DPH dvojciferným tempem, a to přesto, že růst výdajů na konečnou spotřebu vlády a domácností je zhruba šest procent. Vyšší tempo růstu výběru DPH je tak podle úřadu důsledkem hlavně loňského zavedení kontrolních hlášení a elektronické evidence tržeb (EET).

Sobotka rozlítil obchodníky. Útok kvůli máslu je populismus, tvrdí svaz

MF dále informovalo, že celkový dopad EET na inkaso DPH za leden až srpen bylo na úrovni veřejných rozpočtů 2,7 miliardy korun. Celoroční plán přitom počítá se 4,3 miliardy korun. „Na základě dosavadního vývoje odhadujeme, že skutečný celoroční rozpočtový dopad EET na konci roku dosáhne více než pět miliard korun,“ uvedlo MF.

Výběr spotřebních daní včetně takzvaných energetických daní a odvodu z elektřiny ze slunečního záření stoupl o 3,3 miliardy na 113,6 miliardy korun. Inkaso daní z příjmů právnických osob dosáhlo 88,2 miliardy korun, což znamenalo meziroční pokles o 0,7 miliardy korun.

Nejvíce peněz je v rámci běžných výdajů každoročně vynakládáno na sociální dávky. Koncem září na ně šlo 396,7 miliardy korun, což je meziroční růst o 13,9 miliardy korun. Na tom se podílely zejména výdaje na důchody s růstem o zhruba 12,3 miliardy korun.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.