Lidovky.cz

Stát žehlí mizerný start Účtenkovky. Soutěž o milion zprvu připomínala Velkého bratra

Ekonomika

  6:00
PRAHA - „Mizérie, tragédie, zoufalost.“ Nelichotivými slovy častovali uživatelé novou mobilní aplikaci Účtenkovka, jejímž prostřednictvím se lze od nedělního večera zúčastnit loterie ministerstva financí na podporu zájmu o elektronické účtenky.

Loterie Účtenkovka. foto: Richard Cortés, Lidové noviny

Za první den fungování si program z obchodu Google Play stáhlo kolem pěti tisíc lidí, kteří jej v­ průměru ohodnotili necelými dvěma hvězdičkami z pěti.

Na kolik vyjde Účtenkovka (Roční náklady)

Zajištění provozu (Diebold_ Nixdorf): 12 393 420 korun

Výhry: 64 800 000 korun

Notifikace o výhře, změně registrace, převod výhry na účet výherce: 1,2 až 1,8 milionu korun

Informační kampaň v rozhlase (Radio United Broadcasting): 200 699 korun

Výroba videospotů a plakátů (Fox_Hunter): 1 470 000 korun

Výroba propagačních předmětů: 450 000 korun

Roadshow v nákupních centrech (Fox Hunter): 480 000 korun

Celkem: 84 594 119 korun

(Zdroj: ministerstvo financí, ČTK)

Systém se od počátku potýkal s­ náporem zájemců i technickými problémy. Uživatele navíc hned po stažení čekalo nepříjemné překvapeními v podobě nestandardních nároků na jejich soukromí.

Účtenku lze zaregistrovat také přímo na webu, neobejde se to však bez složitého úřadování. Do formuláře je nutné zadat prvních šestnáct­ znaků z kódu FIK (fiskální identifikační kód) nebo BKP (bezpečnostní kód poplatníka), dále pak ­daňové identifikační číslo prodejce, celkovou útratu, datum a na minuty přesný čas nákupu.

Podle expertů by přitom stačilo zadat jen FIK, který je pro každou účtenku unikátní.

„Pokud si vzpomenete, tak formulář udavačského portálu pro nevydané účtenky vypadal stejně a slouží to jen k ­vytažení údajů, kdo vydal falešnou účtenku,“ řekl LN Michal Blaha, investor a zakladatel služeb Hlídač smluv a­ Hlídač EET.

O něco snazší je pak registrace přes mobilní telefon, kde stačí účtenku vyfotit.

Velký bratr chce kontakty

Redakci LN se při nedělním testování podařilo zaregistrovat účtenku přes počítač i mobilní aplikaci bez problémů. První uživatelé ale takové štěstí neměli. Ti, kteří se k ­vyťukávání všech čísel odhodlali, byli nakonec nemile překvapeni. Kvůli přetížení systému nebylo možné údaje odeslat.

„Pořádně to nechodí. Načítání kódu nejde, aplikace spadne,“ popsal svou zkušenost uživatel Jaroslav Molek. Po opsání všech čísel je třeba i dvojité potvrzení, že nejde o robota.

Obrázek není k dispozici

Zarážející byly také podmínky používání Účtenkovky. Patřil mezi ně i požadavek na seznam telefonních čísel, s nimiž uživatel v­ telefonu komunikuje.

Osobní automobil nebo milion. Průměrná výhra v Účtenkovce bude 260 korun

„Čistá neprofesionalita vývojářského studia,“ okomentoval chybu systému Blaha. „Aplikace mívají přednastavená práva a jaksi je zapomněl někdo vypnout. Taková podmínka rozhodně není potřeba,“ tvrdí.

První kritické komentáře přiměly ministerstvo k úpravě podmínek. „Aplikace již nevyžaduje data o provozu telefonu. Šlo o­ nadbytečný požadavek, který je u aplikací běžný, nicméně pro ministerstvo financí nepřijatelný,“ řekl LN mluvčí Michal Žurovec.

Účtenkovku provozuje společnost Diebold Nixdorf, která zvítězila ve výběrovém řízení, do něhož se ale přihlásila jako jediný uchazeč. Zástupci firmy se v neděli odmítli k dotazům LN vyjádřit.

Desítky tisíc registrací

K nedělnímu poledni dosáhl počet registrovaných hráčů 70 tisíc. Přesnější čísla nechtělo ministerstvo komentovat: „Počty účastníků budeme dále sdělovat po měsících.“

Do soutěže lze nyní registrovat pouze účtenky vydané od 1. října. Přihlásit je možné jakýkoli paragon z elektronické pokladny v maloobchodě, restauracích nebo hotelech. Za jeden den mohou lidé zaevidovat více účtenek, vždy ale pouze jeden doklad od jednoho prodejce. Ministerstvo financí tak chce zabránit tomu, aby lidé nákupy schválně rozdělovali a zdržovali prodejce. K účasti v loterii není nutné se registrovat, přesto to ministerstvo doporučuje, aby uživatelé měli přehled o slosování a výhrách.

První slosování je naplánováno na 15. listopadu. Další se uskuteční každý 15. den v měsíci. Poslední účtenky mohou být do listopadového slosování přihlášeny nejpozději tři dny před termínem, tedy 12. listopadu. Účtenku není nutné schraňovat a po zaevidování je možné ji vyhodit.

O výhře, kterou může být milion korun nebo automobil v hodnotě 400 tisíc, bude šťastlivec informován e-mailem nebo telefonicky. V dalších slosováních se bude soutěžit o výhry v hodnotě od stokoruny do 300 tisíc.

Ministerstvo financí si od soutěže slibuje snadnější kontrolu přiznávání tržeb. Soutěží chce zákazníky motivovat k přebírání účtenek, které většinou končí v koši. Denně jich čeští obchodníci vydají asi 15 milionů.

Odměna za udávání?

Účtenková loterie odstartovala rok poté, co začala první fáze EET. Zatím je plánována na rok, poté ministerstvo službu vyhodnotí a rozhodne se o jejím pokračování. Loterie na způsob Účtenkovky nyní probíhá i na Slovensku nebo v­ Chorvatsku.

Opoziční poslanci ale soutěži nefandí, mají ji za udavačský systém. „Pokládáme účtenkovou loterii za velmi nákladnou obludnost. Zhruba 80 milionů se bude vynakládat ze státního rozpočtu na ceny pro ty, kteří budou udávat své hospodské, udávat své prodavače,“ řekl v televizním pořadu Partie předseda TOP­09 Miroslav Kalousek.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.