Lidovky.cz

Odložený případ drážního klenotu. Policie řešila prodej cenných akcií ČD-Telematiky

Ekonomika

  9:46
PRAHA - Už třikrát během několika málo let se vedení Českých drah chtělo dostat k téměř třetinovému podílu ve firmě ČD-Telematika. Státní dopravce, který v této technologické společnosti drží 70 procent, by ji tak plně ovládl. Jenže třikrát odešel s nepořízenou. Naposledy podíl 29,4 procenta získala skupina PPF.

Optika podél kolejí. Sítě, o něž pečuje ČD-Telematika, převážně kopírují železniční tratě. foto: ČTK

Počínání drážních šéfů před dvěma lety zaujalo policii, konkrétně detektivy z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ). Mimo jiné prověřovali, zda manažeři svým počínáním vlastně nenahráli společnostem, které zmíněný podíl v ČD-Telematice nakonec uzmuly.

Šéfové museli vysvětlovat

Nejde o nezajímavou firmičku, ale o podnik se zhruba pěti stovkami zaměstnanců, který se stará o tři a půl tisíce kilometrů optických kabelů pro internetové připojení. Loni měl čistý zisk 51 milionů korun. Mluví se o něm jako o zlatém vejci Českých drah.

České dráhy obhájily vysoké hodnocení závazků od agentury Moody's

Nyní se zdá, že si bývalí i současní šéfové drah mohou – aspoň dočasně – oddychnout.

„Policii jsme samozřejmě poskytovali požadovanou součinnost a podle našich informací bylo šetření odloženo již loni v létě,“ sdělil LN mluvčí ČD Radek Joklík. Samotní policisté ve věci moc sdílní nebyli. „Omlouvám se, ale náš útvar k tomuto případu nebude poskytovat žádné informace,“ uvedl za NCOZ její mluvčí Jaroslav Ibehej. Faktem je, že s detektivy si musel přijít pohovořit nynější šéf drah Pavel Krtek i jeho předchůdce ve funkci Daniel Kurucz.

„Ano, byl jsem podat vysvětlení,“ potvrdil manažer, který byl odvolán v listopadu 2014. Stalo se tak přesně v době, kdy Kuruczovi ležel na stole návrh fondů Nyland a Titulus na prodej výše zmíněného podílu v ČD-Telematice. Tehdy za 198 milionů.

Exšéf drah vždy tvrdil, že nákup akcií podporoval a 20. listopadu 2014 jej chtěl prezentovat na dozorčí radě dopravce. Deset dnů předtím však musel svoji pozici nedobrovolně opustit. Věc pak na ČD vyšuměla do ztracena, majiteli fondů Davidu Knopu-Kostkovi došla trpělivost a třetinový díl prodal firmě Dial Telecom.

Ve službách O2

Právě tato etapa detektivy velmi zajímala. Studovali zápisy ze zasedání dozorčích rad a představenstva ČD v inkriminovaném roce 2014. Podle dřívějších informací LN je zajímal také obsah e-mailových schránek Daniela Kurucze a jeho tehdejšího náměstka Richarda Pince. Mimo jiné proto, že tito muži krátce po svém odchodu z ČD založili poradenskou společnost Kurucz & Partners.

Najala si ji společnost O2, která se na začátku roku 2015 zajímala o získání několika menšinových podílů v ČD-Telematice, jež dávaly dohromady zhruba jedenáct procent. Kurucz měl za úkol s minoritáři jednat. Zájem byl logický – pro O2, respektive další technologickou firmu CETIN (obojí z portfolia PPF – pozn. red.), je ČD-Telematika na trhu s optickými kabely velkým rivalem. Na jejích sítích, ležících převážně u železničních tratí, je závislá řada firem, domácností ale také velké státní instituce – třeba Česká pošta nebo Správa železniční dopravní cesty.

Bylo zřejmé, že společnost O2 by ČD-Telematiku po případném získání zmíněných menšinových podílů chtěla ovládnout celou. I proto byl tehdy kvůli lobbování exšéfa Českých drah velmi rozezlený ministr dopravy Dan Ťok, který označoval Kuruczovo počínání za neetické. Nakonec u minoritních akcionářů uspěly ČD a svůj díl ve firmě zaokrouhlily na dnešních 70 procent.

Další marné pokusy

Co se dělo dál: na podzim 2016 byl znovu na prodej „zakletý“ třetinový balík. Tehdy se už ale jeho cena více než zdvojnásobila. Za 405 milionů si jej od Dial Telecomu koupila UNI Telematika miliardáře Pavla Hubáčka, která ČD přeplatila. Jejich vedení se nechtělo pouštět do cenové přestřelky – cena podílu oproti předešlé transakci, kterou dráhy prováhaly, významně narostla.

PPF koupila podíl 29,4 procenta v telekomunikační firmě Českých drah

Třetí dějství se odehrálo minulý týden, kdy skupina PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera oznámila, že získala třetinový díl v ČD-Telematice. Kupní cenu si nechala pro sebe. Tentokrát neměly dráhy šanci. Ačkoliv se o nákup zajímaly, přišlo ze strany prodávajícího jasné odmítnutí.

A PPF, pod níž spadají i O2 a CETIN, tak získala významný podíl v konkurenční společnosti. Ještě větší než ten, o nějž O2 v roce 2015 usilovala.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.