Lidovky.cz

Jaderné mezipřistání v Praze. U premiéra Babiše bude lobbovat jihokorejský prezident Mun Če-in

Ekonomika

  12:00
PRAHA - České jádro je poklad, o nějž se vede lítý boj předních světových hráčů. Úvahy o stavbě nových jaderných bloků v Česku lákají zájemce z celého světa. Přesně před dvěma týdny navštívil Prahu americký ministr energetiky Rick Perry, aby lobboval za zámořský Westinghouse. Právě firma založená před více než sto lety v pennsylvánském Pittsburghu je podle něj nejvhodnější k tomu, aby uprostřed Evropy postavila nové jaderné bloky.

Jihokorejský prezident Mun Če-in. foto: Reuters

Přebít americkou nabídku nyní přijíždí další těžká váha. V Praze včera večer přistál jihokorejský prezident Mun Če-in. Dnes odpoledne se má setkat s premiérem Andrejem Babišem. Nejvyšší představitel asijského ekonomického tygra se u něj hodlá přimluvit za firmu Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP).

Mun Če-in navštíví Česko jen na skok. Praha je pro něj pouze mezistanicí po cestě na důležitý summit zemí G20 v Argentině. Přesto Soul klade na „pražskou agendu“ velký důraz, s čímž souhlasí i koreanistka Jana Chamrová.

„Česká mezizastávka má jeden konkrétní cíl – podpořit jihokorejskou snahu o vybudování dobrého jména KHMP, aby měla lepší šance v případném tendru,“ řekla LN výkonná ředitelka Česko-korejské společnosti.

Zájem asijských dravců o výstavbu nových jaderných bloků v České republice potvrdil premiér Babiš. „Jižní Korea patří mezi nejvýznamnější investory v ČR. Hlavně chci diskutovat jadernou energetiku a využití lithia,“ odpověděl na dotaz LN ministerský předseda.

Rvačka nejvlivnějších světových firem o český jaderný tendr je pochopitelná, jde totiž o vysoce lukrativní byznys. Spodní hranice nákladů na jeden blok se pohybuje kolem sta miliard korun. Stavět by se mohlo jak v Dukovanech, tak v Temelíně.

Logická jihokorejská invaze

Soulu by se peníze utržené ve středu Evropy zrovna náramně hodily. A to hned z několika vážných důvodů. „Jihokorejský prezident je ve složité situaci. Tamní růst ekonomiky velmi výrazně zpomaluje. Projevuje se řada chronických problémů, jako je nezaměstnanost. Jižní Korea proto potřebuje vzpruhu. Export jaderné energetiky je jednou z oblastí, které tomu mohou zase trochu pomoci,“ shrnula pro LN Chamrová.

Mun Če-in hraje tak trochu i o svou pozici. Do funkce totiž loni nastupoval se slibem snížit závislost své země na jaderné energetice a naopak podporovat obnovitelné zdroje. Aby však nepoškodil jihokorejský těžký průmysl, musí svou ekologickou snahu vyvažovat podporou vývozu špičkových jaderných technologií do světa.

Česko je poslední dobou terčem solidní jihokorejské „invaze“. Koncern KHNP se v září stal generálním partnerem prvoligového hokejového klubu Horácká Slavia Třebíč, loni v prosinci za jaderné kontrakty v Česku u Andreje Babiše lobboval jihokorejský ministr obchodu, průmyslu a energetiky Pek Un-kju. „Korejci jsou známí tím, že před uskutečněním samotného obchodu dlouhodobě budují vzájemné vztahy. Jsou zvyklí investovat do svého dobrého jména,“ popsala Chamrová.

Proti sobě ale mají silné soupeře. Kromě Westinghousu má o případný tendr enormní zájem ruská státní společnost Rosatom, jež se těší podpoře prezidenta Miloše Zemana. Mun Če-in ale nemůže lobbovat přímo u svého protějšku – Zeman je totiž na návštěvě Izraele.

Kolem tendru brousí i konsorcium francouzské firmy Areva s japonským podnikem Mitsubishi Atmea nebo čínská státní společnost China General Nuclear Power.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.