Lidovky.cz

Ekonomika

Sněmovní výbor doporučil schválit základní údaje rozpočtu na příští rok. Schodek má být 40 miliard korun

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) hovoří na jednání sněmovního rozpočtového výboru, který 9. října 2019 v Praze projednával pozměňovací návrhy k vládnímu daňovému balíčku. Poprvé také projednával návrh státního rozpočtu na příští rok. foto: ČTK

Praha - Sněmovní rozpočtový výbor ve středu i přes kritiku opozičních stran doporučil Sněmovně, aby v prvním čtení schválila základní parametry státního rozpočtu na příští rok. Jde o příjmy, výdaje, schodek a způsob jeho vypořádání. Navrhovaný schodek má být stejný jako letos, tedy 40 miliard korun. První čtení ve Sněmovně se má uskutečnit za dva týdny.
  13:35aktualizováno  14:50

Pro doporučující stanovisko hlasovalo 11 z 18 přítomných poslanců, proti byli čtyři. Pro návrh bylo osm přítomných poslanců ANO, dva poslanci ČSSD a jeden poslanec KSČM. Dva poslanci SPD ze zdrželi stejně jako poslankyně STAN, proti hlasovali jeden občanský demokrat, dva Piráti a jeden lidovec.

Filip doporučí vedení KSČM, ať podpoří rozpočet. Hlasy komunistů a ČSSD budou zásadní

Předseda klubu TOP 09 Miroslav Kalousek neúspěšně navrhoval usnesení, kterým by Sněmovna vrátila vládě návrh rozpočtu k přepracování. Chtěl, aby vláda snížila výdaje i schodek o 20 miliard korun a aby zvýšila poměr investičních výdajů k celkovým výdajům na deset procent.

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) v reakci na kritické výtky ze strany opozice mimo jiné řekla, že čistý nárůst počtu úředníků mezi roky 2012 a 2020 představuje jen 4200 míst. Připomněla, že již dříve rušila neobsazená místa ve státní správě. „Tak s čím máte problém?“ ptala se ministryně opozice v souvislosti s navrhovaným čtyřicetimiliardovým schodkem. Připomínala například zvýšení důchodů, které už je schváleno, zvýšení rodičovského příspěvku, které se bude teprve schvalovat, nebo nárůst počtu učitelů.

Argumentovala také tím, že agentura Moody’s minulý týden zlepšila Česku ratingy. Připomínala, že jen to umožní státu ušetřit stovky milionů korun při obsluze státního dluhu. Zdůrazňovala také, že stát dává na investice z rozpočtu nejvíc peněz od roku 2012.

Mikuláš Ferjenčík (Piráti) doporučoval ministryni, aby v rámci úspor v rozpočtu zrušila slevy na jízdném pro studenty a seniory, zrušila dotace agrokomplexu nebo omezila výdaje na obranu, které podle něj není armáda stejně schopná vyčerpat.

Vláda jednomyslně schválila rozpočet na příští rok se schodkem 40 miliard korun

Poslanci ODS a TOP 09 vyčítali návrhu rozpočtu například podle nich nízké výdaje na investice a růst zákonem daných a jim podobných výdajů, což snižuje odolnost budoucích rozpočtů vůči ochlazení ekonomiky. Ekonomický odborník ODS Jan Skopeček vytkl navrhovaný schodek, přestože ekonomika roste a je nízká nezaměstnanost. „Není to odpovědný přístup,“ uvedl. Kalousek kritizoval také to, že v rozpočtu není ani koruna na podle něho nezbytné reformy penzijního a zdravotního systému.

Předseda Poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek.
Zleva předsedkyně sněmovního rozpočtového výboru Miloslava Vostrá (KSČM),...

Celkové výdaje rozpočtu navrhuje ministerstvo financí na 1,618 bilionu korun a příjmy 1,578 bilionu korun. S deficitem 40 miliard korun, tedy stejným, jako byl schválen na letošek, úřad počítá i v letech 2021 a 2022.

K hlavním výdajovým prioritám vláda řadí zvýšení průměrného důchodu o 900 korun a růst rodičovského příspěvku o 80 000 korun na 300 000 korun. Kabinet vyzdvihuje také vyšší objem peněz na platy ve školství nebo meziroční zvýšení částky na investice téměř o 24 miliard korun.

Pokud poslanci v prvním čtení základní parametry rozpočtu schválí, nebudou je už moci měnit. Budou moci navrhovat pouze přesuny uvnitř rozpočtu. Rozpočet může předložit jen vláda. Sněmovna ho nemůže zamítnout, může případně pouze vrátit vládě k dopracování. Závěrečné schvalování rozpočtu i s návrhy na přesuny peněz má přijít na řadu 4. prosince.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.