Lidovky.cz

Ekonomika

Firmy produkující zdravotnické prostředky a technologie budou moci žádat o dotace

ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: Reuters

Aktualizováno
Praha - Malé a střední firmy vyvíjející technologie pro výrobu zdravotnických prostředků a podniky produkující zdravotnické prostředky budou moci žádat o dotace v nových výzvách. Přednostně budou podpořeny projekty, které mohou přispět v boji proti šíření nákazy nového typu koronaviru.
  17:49aktualizováno  19:46

Pro vývojářské společnosti je vyhrazeno 300 milionů korun, pro výrobní firmy je připraveno 200 milionů korun. Po jednání vlády to v pondělí oznámil ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO)

Koronavirus může mít na český výzkum negativní dopad, říká virolog Hirsch

Malí a střední podnikatelé produkující zdravotnický materiál a pomůcky včetně dezinfekce budou moci podporu využít především na nákup nových technologických zařízení a vybavení. Projekty budou moci uskutečnit do konce roku. Dotaci bude možné uplatnit i zpětně na výdaje vzniklé od 1. února. Příjem žádostí by se měl spustit v pátek.

Z ministerské analýzy potřeb firem vyplynulo, že 45 procent podnikatelů požaduje rychlou podporu vývoje a nasazení nových technologií a řešení pro boj s nemocí COVID-19, kterou nový typ koronaviru způsobuje. Podle Havlíčka přibývá rodinných firem i malých podnikatelů, kteří se tomuto odvětví začali věnovat. Z programu bude možné poskytnout 35, respektive 45 procent, podle velikosti firmy, okamžité dotace pro investici spojenou s výrobou pomůcek proti šíření nákazy.

ČVUT vyvinulo respirátor nejvyšší kvality na 3D tiskárně, filtr prý vydrží i týden. Vyrobí jich až 10 tisíc za den

Dalších 300 milionů korun je připraveno pro dotace firmám, které se věnují vývoji nových technologií v boji proti koronaviru. Podle Havlíčka je v Česku takových podniků zhruba 300.

Necelá třetina firem bude potřebovat investici do pěti milionů korun, pro zhruba 19 procent podnikatelů bude nezbytné získat vyšší sumu. Pro financování investice by 18 procentům firem stačila částka do jednoho milionu korun, 16 procent podniků by se spokojilo s podporou do 250.000 korun. Dotaci do půl milionu korun by požadovalo zhruba 15 procent podnikatelů, vyplývá z analýzy potřeb.

V České republice je nedostatek ochranných pomůcek i dezinfekce. Tuzemské firmy mohou nyní nově vyrábět dezinfekční prostředky na ruce podle receptury doporučené Světovou zdravotnickou organizací (WHO). Produkci, strukturu a dodávky na trh bude kontrolovat a evidovat ministerstvo průmyslu a obchodu. Výroba je povolena dočasně, podřízena bude vývoji situace kolem koronaviru.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.