Lidovky.cz

Česká ekonomika letos kvůli covid-19 klesne o 6,5 procenta, analytici nesouhlasí

Ekonomika

  15:03aktualizováno  17:25
Washington - Česká ekonomika letos kvůli dopadům covid-19 klesne o 6,5 procenta, zatímco loni o 2,6 procenta vzrostla. V jarním výhledu světové ekonomiky v úterý to uvedl Mezinárodní měnový fond (MMF). Pokud se prognóza naplní, bude to znamenat zdaleka nejhorší výsledek v novodobé historii země. Tak výrazný pokles česká ekonomika nezaznamenala ani za globální finanční krize v roce 2009. Analytici tento odhad považují za příliš optimistický. Sami odhadují propad až desetiprocentní.
Česká ekonomika.

Česká ekonomika. foto: Jiří Benák, MAFRALidovky.cz

Na příští rok už ale fond očekává citelné oživení, růst hrubého domácího produktu (HDP) by měl v Česku dosáhnout 7,5 procenta.

Pandemie způsobí letos globální recesi, svět se zotaví v roce 2021, uvedl MMF

Slovenské ekonomice měnový fond na letošní rok předpovídá propad HDP o 6,2 procenta po loňském růstu o 2,3 procenta. Zotavení v příštím roce ale zřejmě bude slabší než v České republice, ekonomové fondu čekají růst HDP o pět procent.

V předchozí prognóze z loňského října měnový fond předpokládal, že česká ekonomika letos vykáže růst o 2,6 procenta. Slovensku pak fond předpovídal růst o 2,7 procenta.

V regionu střední, východní a jižní Evropy letos čeká masivní hospodářský propad zejména Chorvatsko, pro které je důležitý turistický sektor. Právě na ten pandemie doléhá obzvlášť tvrdě. Hlubokému propadu se zřejmě nevyhnou ani pobaltské státy.

MMF očekává letos propad globální ekonomiky o tři procenta. Ještě v lednu předpovídal na letošní rok vzestup hrubého domácího produktu (HDP), a to o 3,3 procenta. Fond to v úterý uvedl ve svém jarním výhledu globální ekonomiky. Světové hospodářství tak podle fondu směřuje letos k nejhlubší recesi od velké hospodářské krize ve 30. letech minulého století.

Březnová inflace byla nižší, než odhadovala ČNB

Eurozóna podle MMF letos vykáže propad o 7,5 procenta, nejdramatičtější vývoj ekonomové fondu čekají v Itálii, kde předpovídají propad o 9,1 procenta. V Německu čekají hospodářský propad o sedm procent, ve Francii o 7,2 procenta.

„Za tři měsíce, od naší poslední aktualizace výhledu světové ekonomiky, se svět dramaticky změnil. O pandemickém scénáři jako o jedné z možností jsme se v minulých diskusích o vývoji ekonomiky zmínili, nikdo z nás si ale dost dobře nedokázal představit, jak to bude skutečně vypadat a co to bude znamenat pro ekonomiku,“ píše se ve zprávě MMF.

Spojené státy, tedy největší ekonomika světa, podle měnového fondu letos vykážou propad o 5,9 procenta. Po něm by ale měl příští rok přijít vzestup o 4,7 procenta.

Z velkých ekonomik by se propadu měla vyhnout Indie i Čína, i tyto země ale zaznamenají prudké zpomalení tempa růstu. Zatímco čínská ekonomika letos podle MMF zpomalí na 1,2 procenta z loňského tempa 6,1 procenta, u té indické ekonomové čekají zpomalení na 1,9 procenta proti růstu o 4,2 procenta loni. V případě Číny to bude znamenat nejhorší výsledek od roku 1976, kdy čínská ekonomika vykázala pokles o 1,6 procenta. Od té doby růst nikdy nebyl slabší než tři procenta.

Írán požádal kvůli koronaviru MMF o finanční pomoc. Země hlásí rekordní počet nakažených

Příští rok by ale už měl být ve znamení citelného zotavení. Měnový fond předpokládá, že globální ekonomika vykáže růst o 5,8 procenta, zatímco v lednové aktualizaci svého výhledu ještě počítal s růstem světového HDP o 3,4 procenta. Fond nicméně upozorňuje, že vychází z dat, která jsou právě k dispozici. Jestliže se vývoj pandemie bude výrazně lišit od předpokladů, pak bude nutné upravit i výhled vývoje globální ekonomiky.

Analytici: Odhad je příliš optimistický

Odhad MMF letošního poklesu české ekonomiky o 6,5 procenta považují analytici za optimistický. Propad odhadují až desetiprocentní. Pokud se prognóza MMF naplní, bude to i tak znamenat nejhorší výsledek v novodobé historii země. Tak výrazný pokles česká ekonomika nezaznamenala ani za globální finanční krize v roce 2009.

„Z mého pohledu jde o poměrně optimistickou prognózu, nejenom kvůli samotnému letošnímu odhadu, ale především očekávanému rychlému návratu na výchozí úroveň. Scénář MMF vypadá jako ostré písmeno V, které by nám umožnilo na současnou ‚korona-krizi‘ rychle zapomenout,“ řekl analytik ČSOB Petr Dufek. Považuje odhady na letošní i příští rok pouze za indikativní, protože nikdo v tuto chvíli ještě nemůže vědět, jak dlouho současné restrikce potrvají.

Minimálně vůči Česku je prognóza MMF příliš optimistická, dodal analytik Czech Fund Lukáš Kovanda. Realističtější je podle něj předpoklad poklesu ekonomiky od osmi do 12 procent. „Českou ekonomiku zrazuje její citelnější závislost na automobilovém průmyslu a na Německu jako takovém. Německo by se podle MMF mělo letos propadnout dokonce o sedm procent a tímto svým pádem výrazně stáhne dolů také právě Česko,“ podotkl.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.