13. prosince 2012 9:30 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

TOMČIAK: Porsche hlásí rekordní prodeje

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Porsche | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Porsche | foto: porsche.cz

Automobilový trh je poměrně dobrým indikátorem ekonomického vývoje. Když se spotřebitelům daří, kupují více vozidel, naopak v období strádání jezdí raději na kole nebo městskou hromadnou dopravou. Automobilové statistiky taktéž ukazují, jak se daří jednotlivým sociálním třídám.

V současnosti můžeme sledovat velmi nepříjemný fenomén. Prodeje luxusních vozidel prudce rostou, naopak zájem o střední třídu přinejlepším stagnuje.

Automobilka Porsche, která je symbolem prémiových vozidel, oznámila, že v prvních jedenácti měsících prodala na celém světě 128 978 aut, což je nový historický rekord.
 V celém minulém roce umístila mezi zákazníky 118 868 kusů vozidel. Samozřejmě, tahounem jsou rychle rostoucí Čína a další rozvíjející se trhy. Pozitivně však překvapily i Spojené státy, které zažívají poměrně solidní hospodářský rozmach.

ČTĚTE TAKÉ:

Jenom v evropských showroomech je ponurá nálada. Podobný úspěch jako Porsche zaznamenávají i BMW nebo Daimler. Zajímavý je i fakt, že výrazně rostou prodeje levných asijských značek, jako jsou Hyundai nebo Kia. Z uvedených informací je možné udělat jednoznačný závěr o postupném rozevírání sociálních nůžek.

Zatímco majetek bohatých lidí se rychle rozrůstá, bohatství střední třídy zůstává konstantní. V nejbližších letech se nečeká žádná změna společenského systému. Kdo se chce vymanit ze stagnujícího stavu, ten v sobě musí probudit podnikatelského ducha a snažit se o zařazení do vyšší společenské třídy.

Boris Tomčiak, analytik Colosseum
  • 0Diskuse
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!