13. července 2012 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

TOMČIAK: Sucho ničí obilniny v USA i Evropě

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 1Diskuse
Už 3,56 milionů hektarů polí s plodinami zničilo trvající sucho.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Už 3,56 milionů hektarů polí s plodinami zničilo trvající sucho. | foto: Reuters

V posledních týdnech prudce vzrostly ceny obilnin a olejnin. Od začátku června zdražila pšenice na světových burzách o 28 procent, kukuřice o 29 a sója o 15 procent. Důvodem je nedostatek deště v hlavních pěstitelských oblastech. Globální spotřeba roste, proto se letos očekává výrazné snížení zásob.

Spojené státy, které jsou největším producentem obilnin a olejnin na světě, zažívají nejrozsáhlejší sucho od roku 1988. Jen padesát procent úrody kukuřice je v dobrém až výborném stavu. Investoři proto předpokládají, že ministerstvo zemědělství USA sníží produkční předpověď pro kukuřici o 9 procent až na sedmileté minimum.

V případě pšenice je v dobrém až výborném stavu 71 procent úrody. I v jejím případě se ale očekává značná redukce odhadu sklizně. V Evropě je suchem postižené zejména Rusko, Ukrajina a Španělsko.

Také výnosnosti polí na Ukrajině by měly být nižší, zhruba o 30 až 40 procent oproti minulému roku. V Rusku jsou průměrné výnosnosti přibližně o pětinu nižší. Nepříznivému počasí se nevyhnula ani Česká republika. V některých oblastech bude úroda pšenice až o třetinu nižší oproti minulému roku. Zemědělci už teď odhadují škody ve výši minimálně dvou miliard korun.

Zdražování potravin na pultech v obchodech zatímnehrozí. Důležitý bude červencový vývoj cen obilnin a olejnin na světových burzách. Pokud zůstanou ceny na současné vysoké úrovni nebo ještě stoupnou, tak už v srpnu a zejména v záři by domácnosti zaznamenaly v obchodech zvýšení cen.

Boris Tomčiak, makléř, Colosseum
  • 1Diskuse
Provident Financial s.r.o.
Specialista péče o zákazníky v terénu

Provident Financial s.r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj