Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Prosův dopis napadá bankovní systém, rozčílil se viceguvernér ČNB

Vladimír Tomšík působil v bankovní radě ČNB v letech 2006 až 2018, dnes je velvyslancem v Pekingu. foto: Foto Richard CortésČeská pozice

Aktualizováno
PRAHA - Dopis náměstka ministra financí Martina Prose upozorňující na údajnou manipulaci s mezibankovní sazbou PRIBOR je založený na neznalosti a neobsahuje žádné relevantní důkazy, prohlásil v pořadu České televize Otázky Václava Moravce viceguvernér České národní banky Vladimír Tomšík.
  15:54aktualizováno  20:28

Česká národní banka proto chce doplnit důkazy. Od sazby PRIBOR se mimo jiné odvíjejí splátky úvěrů. „V dopise dochází k naprosto bezprecedentnímu napadení kredibility českého bankovního systému. Dopis obsahuje pouze domněnky, které jsou založeny na neznalostech. Nejsou tam žádné relevantní údaje, žádné podklady. Není to opřeno o reálná data, ale pouze jeden novinový článek, jak poukázal sám náměstek,“ řekl Tomšík.

Náměstek chtěl prověřit manipulaci s mezibankovní sazbou. Babiš se zlobí

Pros v neděli sdělil, že vycházel z veřejných informací a srovnání dat zveřejněných ČNB a že nikoho neobviňuje. „Jenom jsem podal podnět, aby ČNB vykonávala svoji úlohu - účinný a objektivní výkon dohledu,“ uvedl. Náměstek ministra tvrdí, že z dostupných informací vyplývá, že by měla být česká sazba nižší než její evropská obdoba EURIBOR, ale je naopak několikanásobně vyšší. „PRIBOR je vyšší, než by byl, kdyby byl určován tržními silami. Jde mi o to, aby PRIBOR byl správnou referencí pro výpočet sazby, která má vliv na korporátní úvěry stejně jako hypotéky s variabilní sazbou, které si vzali občané,“ doplnil.

Za bezprecedentní označil Tomšík také způsob, jakým se o podezření Česká národní banka dozvěděla. Náměstek dopis s podnětem k prošetření údajných manipulací se sazbou PRIBOR poslal v pátek odpoledne guvernérovi České národní banky Miroslavu Singerovi a zároveň ho rozeslal i médiím. O víkendu proto Pros už sklidil kritiku svého nadřízeného, ministra financí Andreje Babiše (ANO).

Štěpánek: žádné indicie nekalých postupů nemáme

„V pátek odpoledne byl rozeslán dopis vysokým státním úředníkem. Otázka je, zda skutečně jedná za ministerstvo a vládu, nebo jen sám za sebe. Způsob komunikace mezi námi a úřady je dlouhodobě nastaven. Zástupci České národní banky se účastní i jednání vlády, kde se věci oficiálně řeší,“ dodal Tomšík. Zároveň důrazně odmítl, že se s mezibankovní sazbou v Česku manipuluje.

Proti podezření se ohradila i Česká bankovní asociace, která však není tvůrcem ani garantem sazby PRIBOR. Reprezentuje však hlavní banky, a tak i celý český bankovní systém. „Pokud jde o PRIBOR a jeho fungování, Česká bankovní asociace nezaznamenala žádné indicie nekalých postupů, o nichž hovoří pan náměstek ve svém dopise. Banky jsou kdykoliv připraveny poskytnout veškerá potřebná vysvětlení. Je jen škoda, že dopis byl napsán, aniž by tato možnost požádat o vysvětlení byla využita,“ uvedl výkonný ředitel České bankovní asociace Pavel Štěpánek.

Výpočet sazby PRIBOR má na starosti soukromá organizace The Financial Markets Association of the Czech Republic. Denní výše sazby vychází z údajů poskytovaných šesti předními bankami. Nyní jsou referenčními bankami Česká spořitelna, ČSOB, Komerční banka, UniCredit Bank, Raiffeisenbank a Expobank.

Ve světě vzbudily v posledních letech pozornost údajné manipulace s klíčovou londýnskou úrokovou sazbou LIBOR a její obdobou pro eurozónu EURIBOR, kvůli kterým americké a evropské úřady vyměřily bankám pokuty v celkovém objemu přes šest miliard dolarů (155 miliard Kč).

Vyjádření Pavla Štěpánka, výkonného ředitele České bankovní asociace

Jakkoliv Česká bankovní asociace není tvůrcem ani garantem tzv. PRIBORu, zaznamenali jsme s krajním znepokojením informaci o tom, že náměstek ministra financí Martin Pros vyzval svým dopisem guvernéra České národní banky k prošetření údajných manipulací s  PRIBORem. Považujeme tento osobní krok náměstka ministra financí za velmi nešťastný, protože poškozuje dobré jméno českého bankovnictví. Navíc byl proveden velmi nestandardně, když tento dopis byl poskytnut obratem médiím, a to – bohužel – i zahraničím.

Stabilní, silné a důvěryhodné banky, které nám může závidět celá Evropa a které podporovaly hospodářství jak v nedávné krizi tak i nyní po obnovení hospodářského růstu, jsou zásadní komparativní výhodou české ekonomiky. Udržení této výhody je společným zájmem jak soukromého tak i veřejného sektoru.

Pokud jde o PRIBOR a jeho fungování, Česká bankovní asociace nezaznamenala žádné indicie nekalých postupů, o nichž hovoří pan náměstek ve svém dopise. Banky jsou kdykoliv připraveny poskytnout veškerá potřebná vysvětlení. Je jen škoda, že dopis byl napsán, aniž by tato možnost požádat o vysvětlení byla využita.

Připojujeme se k výzvě ČNB, aby pan náměstek v nejkratším čase zcela konkrétně doložil, o jaké skutečnosti svá tvrzení opírá.“

Autoři: ,

FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika
FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika

Monika Pavlíčková (35 let) je maminkou dvou dcer, sedmileté Terezy a čtyřleté Laury, a zároveň také manažerkou obchodního týmu společnosti ABF,...