7. srpna 2008 14:11 Lidovky.cz > Byznys > Auto - Aktuality

Toyota a VW slaví úspěchy

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Corolla je nejrozšířenějším modelem značky Toyota. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Corolla je nejrozšířenějším modelem značky Toyota. | foto: Toyota

Ještě v roce 2002 patřila první dvě místa v žebříčku největších automobilek z pohledu prodejů americkým koncernům General Motors a Ford. Situace se ale mění, protože obě tyto manutí společnosti se potýkají na domácích trzích s odbytovými potížemi.

Jejich příčinou je přílišné soustředění na velké pick-upy a terénní modely, které vlivem zvyšujících se cen paliv již nejsou u Američanů tolik oblíbené. Stále prodávanější jsou na tamním trhu menší automobily, v nichž jsou silné hlavně japonské a částečně také evropské značky.

Výsledky z prvního pololetí letošního roku ukazují, že Toyota má v roce 2008 vykročeno k tomu, aby v celosvětových prodejích po 77 letech sesadila vládnoucí GM. V prvním pololetí letošního roku totiž prodala 4,82 milionu automobilů a podle prognóz by na konci roku měly její prodeje přesáhnout hranici 9,5 milionu automobilů. Koncern GM, který v loňském roce uhájil prvenství jen těsně (9,37 ku 9,366 mil. automobilů), odhaduje své letošní prodeje na 9,3 milionu vozidel.

Aby ale změn nebylo málo, tak pololetní prodeje ukazují další změnu pořadí na čelních místech. Německý Volkswagen dodal svým zákazníkům v tomto období 3,31 milionu automobilů, zatímco Ford, který prodal značky Jaguar a Land Rover, prodal „jen“ 3,09 milionu vozů. Volkswagen, který prohlašuje, že jeho plánem je stát se největší automobilkou světa, je nyní světovou trojkou.

A ještě změna navíc - v loňském roce předstihl tradičně pátou Hondu ve světových prodejích korejský gigant Hyundai-KIA, když po celém světě umístil téměř 4 miliony automobilů. Jen pro zajímavost uveďme, že ani ne před deseti lety byl tento výrobce na pozici číslo 11.

Pátý Hyundai-KIA od Fordu v loňském roce dělily přibližně dva miliony vyrobených vozidel, a tak v následujících několika letech lze na prvních pěti místech očekávat, co se týká absolutního pořadí, relativní klid.

Najdete na Lidovky.cz