25. dubna 2013 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Auto

Toyota jen těsně zůstala největším prodejcem aut

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Toyota (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Toyota (ilustrační foto). | foto: ČTK

TOKIO Japonská Toyota Motor si v prvním čtvrtletí udržela pozici největšího světového prodejce automobilů, souboj tří adeptů na první místo se ale citelně vyostřil. Zatímco prodej vozů Toyota klesl, odbyt americké General Motors a německé skupiny Volkswagen v prvních třech měsících roku vzrostl.

Toyota získala zpět pozici největšího světového prodejce automobilů v loňském roce. Toyota dnes oznámila, že v prvním čtvrtletí prodala 2,43 milionu vozů, což bylo o 2,2 procenta méně než před rokem. Prodej vozů General Motors naopak o 3,6 procenta vzrostl a činil 2,36 milionu, odbyt vozů skupiny ze skupiny Volkswagen včetně českých škodovek se zvýšil o 5,1 procenta na 2,27 milionu.

Toyotu letos poškozuje obnovení protijaponských nálad v Číně kvůli sporu o ostrůvky ve Východočínském moři. Na domácím trhu ji zasáhlo ukončení dotací na nákup nízkoemisních automobilů. Prodej v Číně tak podle agentury AP klesl o 13 procent a v Japonsku o 15 procent.

ČTĚTE TAKÉ:

Výrazně Toyota naopak posílila v Severní Americe, kde jí odbyt vzrostl o sedm procent. Dominanci si největší japonská automobilka nadále uchovává na řadě asijských trhů.

Loni se prodej vozů Toyota zvýšil o 22,6 procenta na rekordních 9,75 milionu. To bylo o téměř půl milionu vozů více, než loni prodal General Motors a skoro 700.00 nad odbytem značek skupiny Volkswagen. Letos Toyota plánuje prodat 9,9 milionu vozů.

Toyota v čele světového prodeje automobilů vystřídala roce 2008 automobilku General Moptors, která byla světovým lídrem zhruba 70 let. V roce 2011 získal General Motors prvenství dočasně zpět, a to kvůli problémům Toyoty v důsledku ničivého zemětřesení v Japonsku a kvůli masivnímu stahování jejích aut do servisů. Toyotu předloni předstihl i Volkswagen.

Lidovky.cz, ČTK
  • 0Diskuse