Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Trhy reagují na Trumpa zbytečně hystericky, tvrdí investor Pravda

Ekonomika

  15:30
PRAHA - Podle známého českého investora Jana Pravdy byla reakce světových trhů na zvolení Donadla Trumpa americkým prezidentem přehnaná. Zakladatel fondu Sanning Capital tvrdí, že neodpovídala situaci.

Investor Jan Pravda foto: Pravda Capital

LN: Jak vnímáte včerejší reakci trhů na Trumpovo zvolení, kdy se propadly všechny světové akciové indexy?
Myslím, že šlo o zbrklou reakci. Panika a hysterie, které na trzích propukly, neodpovídají situaci. Podobně panickou situací byl ale i pohyb trhů nahoru před volbami, když se objevila zpráva, že FBI přerušila vyšetřování kolem e-mailů Hillary Clintonové, a zvýšily se tak šance na její zvolení. Trhy se tak vlastně vrací na úroveň, jaká byla předtím, než celý ten poprask na trhu před několika dny propukl. Vzpomeňte na brexit. Tehdy trhy taky panikařily a pak se vše vrátilo do normálu.

JAN PRAVDA

  • Vystidoval aplikovanou geofyziku na Univerzitě Karlově.
  • V druhé polovině 90. let prošel vedoucími pozicemi v předních světových investičních bankách Credit Suisse, First Boston v New Yorku a Merill Lynch v Londýně.
  • V Praze vedl oddělení korporátních financí v Patria Finance a následně v roce 2003 založil společnost Pravda Capital. V roce 2009 pak fond Sanning Capital.
  • Absolvoval Univerzitu Karlovu i světové Dartmouth College a Cornellovu univerzitu, kde získal titul MBA v oboru financí.

LN: Čekal jste takovou reakci?
Je potřeba si uvědomit, že trhy se zase uklidní, dojde k reflexi a svět si uvědomí, že Amerika zůstává i po volbách toutéž Amerikou, jak ji známe. Spojené státy bezpochyby vydrží Trumpovu těžkou ruku a naopak z ní mohou i benefitovat. Přece ani Hillary Clintonová nebyla ideálním kandidátem. Ani před volbami nešlo říct, kdo je horší a kdo lepší, oba měli výrazné problémy.

LN: Jak jste vnímal volby z pohledu investora?
Že nejde jen o negativum,ale že jeho zvolení může mít i svá pozitiva. Moje představa jeho pozitivní role je taková, že přijde k pomyslnému stromu americké administrativy, zatřese jím a spadají z něj ta shnilá jablka. Podle mne je tedy teoreticky možné, že se to zlepší a zjednoduší. U Hillary šlo naopak očekávat jen zachování statu quo. Samozřejmě připouštím, že jeho dosavadní rétorika vypadá divoce. Až ale uvidí, co se děje v Bílem domě, bude se muset přizpůsobit tamnímu režimu.

Sedm názorů Donalda Trumpa. Co podle Financial Times může změnit USA?

LN: Trumpův program je i vzhledem k deregulačním návrhům považován za více probyznysový. Který ze sektorů tak bude podle vašeho názoru z Trumpova zvolení benefitovat – tedy za předpokladu, že splní to, co hlásal před volbami?
Určitě například zemědělství, které bude chráněno cly. A to se bavíme i o velkých hráčích na trhu. Benefitovat budou jistě i zbrojaři. Může se ale samozřejmě ukázat, že bude pragmatičtější než jeho předchozí rétorika. Těžit z Trumpova zvolení rovněž budou nejspíše i tradiční energetické zdroje jako uhlí; Trump rozhodně nefandí současné politice ohledně klimatu.

Republikánský kandidát Donald Trump. (New York)

LN: Myslíte si, že tak může dojít k revizi Pařížských dohod, které teď začínají platit?
Trump přece deklaroval, že se k těmto dohodám chce vrátit a nepodpoří je. Na druhou stranu je třeba říct, že i samotná úmluva je taková nemastná neslaná. Pokud by se tedy v rámci těchto dohod něco revidovalo, stejně to dopad na byznys mít příliš nebude. Lze tak ale čekat, že dnešní technologie, které jsou teď v módě, jako solární či větrné technologie, se nebudou těšit takové podpoře. Na druhou stranu jsou tyto technologie už tak blízko situaci, kdy budou schopny fungovat bez dotací, že to tolik nevadí.

LN: Investování se věnujete dlouho. Máte dojem, že když v minulosti vyhrál Barack Obama, jím podporovaným sektorům se na trzích dařilo lépe?
Všechny tyhle tržní reakce jsou jen velmi krátkodobou záležitostí a po čase se smyjí. Nemůžu ale říct, že bych takto sledoval statistiku ohledně sektorů, které podporoval Barack Obama.

Santa Trump Čechům levnější Vánoce nepřinese. Jeho triumf přišel pozdě

LN: Na Trumpovo zvolení reagovalo zlato, které je považováno za bezpečnou investici ve špatných časech, růstem. I tady čekáte korekci?
Růst ceny zlata je motivován současnou nestabilitou finančního systému. Trh si v noci usmyslel, že kvůli Trumpovi dojde k destabilizaci, protože přijde s nějakými velkými úpravami. To se ale podle mne nestane. Na druhou stranu ten trh potřebuje razantnější vstup někoho, protože krize ho nezanechala úplně v nejlepší kondici...

LN: Myslíte si, že deregulace, o které Trump před volbami mluvil, je zapotřebí?
Záleží na tom kde. Například si myslím, že je potřeba pracovat na vstupu nových provozovatelů do finančního sektoru, aby se velké molochy, zatížené administrativou, musely přizpůsobit a začaly poskytovat díky moderním technologiím lepší služby zákazníkům. Nedokážu nicméně posoudit, jestli tohle dokáže Trump udělat.

LN: Investoval jste během včerejšího „řádění“ trhů vy sám?
Ano, v noci jsme navýšili pozici na americké futures.

Ve Phoenixu v srpnu 2016 během své prezidentské kampaně.
Trump během politické konference v roce 2011.
Autor: