Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

‚Pokud na nás uvalíte cla, zavedeme odvetná opatření,‘ pohrozila EU. Trump prodloužil výjimku o měsíc

Ekonomika

  7:07aktualizováno  14:42
WASHINGTON - Americký prezident Donald Trump prodloužil dočasnou výjimku z placení cel na dovoz hliníku a ocele pro Evropskou unii a další země do 1. června. Oznámil to Bílý dům. Podle Evropské komise by EU měla být z cel na dovoz hliníku a oceli do USA vyjmuta trvale.

(ilustrační snímek) foto: Reuters

Jednání o trvalé výjimce budou nadále pokračovat s EU, Kanadou a Mexikem. Kanada a Mexiko nyní jednají s USA o nové podobě Severoamerické dohody o volném obchodu (NAFTA). S Argentinou, Austrálií a Brazílií se již USA v zásadě dohodly a do měsíce mají být dojednány všechny podrobnosti dohody. Jižní Korea se dohodla na trvalém osvobození od cel na ocel, napsala agentura AP.  

Trumpova vláda zřejmě prodlouží partnerům výjimku na cla, která končí na začátku května

Prodloužení výjimky bylo oznámeno jen několik hodin před jejím vypršením. Výjimka měla skončit v úterý v 6:01 SELČ, upozornila agentura Reuters.

„Vláda prodlužuje jednání s Kanadou, Mexikem a Evropskou unií o závěrečných 30 dní. Ve všech těchto jednáních se vláda zaměřuje na kvóty, které omezí dovoz, zabrání překládce a ochrání národní bezpečnost,“ uvádí se v prohlášení.

Podle Evropské komise by EU měla být z cel na dovoz hliníku a oceli do USA vyjmuta trvale. Prodloužení dočasné výjimky prodlužuje nejistotu na trhu. 

Jižní Korea je osvobozena od cel, protože se dohodla na kvótách v rámci jednání o aktualizaci vzájemné obchodní dohody. Korea souhlasila, že sníží dodávky ocele do USA z loňské úrovně o zhruba 30 procent. Cla na hliník však stále platí i pro Koreu.

EU, Kanada a Mexiko trvají na tom, že nepřijmou kvóty, aby získaly trvalé výjimky z cel. Kanada je největším vývozcem ocele do USA. EU každoročně vyveze do USA ocel za 6,4 miliardy eur (163,8 miliardy korun). Unie pohrozila, že pokud na ni Spojené státy uvalí cla, zavede vlastní odvetná cla na americké zboží od kosmetiky po motocykly, jehož roční hodnota dovozu do EU dosahuje 2,8 miliardy eur.

Podle dřívějších zpráv německých médií USA požádaly EU, aby dobrovolně omezila vývoz ocele a hliníku do USA na 90 procent průměrné úrovně z let 2016/2017. To by představovalo snížení vývozu o 16,3 procenta. Evropská komise však tento požadavek odmítla a označila ho za nepřijatelný.

Trump rozhodl u uvalení cla na dovoz ocele ve výši 25 procent a desetiprocentního cla na dovoz hliníku v březnu. EU a šesti dalším zemím však Trump udělil dočasnou výjimku z placení cel do 1. května s tím, že do té doby se budou USA snažit se všemi partnery vyjednat dlouhodobé dohody o trvalém vyjmutí z placení cla.

Brusel chce trvalou výjimku

„Vláda prodlužuje jednání s Kanadou, Mexikem a Evropskou unií o závěrečných 30 dní. Ve všech těchto jednáních se vláda zaměřuje na kvóty, které omezí dovoz, zabrání překládce a ochrání národní bezpečnost,“ uvedl Bílý dům. Platnost výjimky podle Evropské komise vyprší k 1. červnu.

Komise, která usiluje o trvalé vyjmutí z cel na ocel a hliník, vzala rozhodnutí USA na vědomí s tím, že to jen prodlužuje nejistotu na trhu a už nyní ovlivňuje obchodní rozhodování. Opatření proti EU nemohou být podle komise zdůvodňována otázkou americké národní bezpečnosti.

Komisařka EU pro obchod Cecilia Malmströmová byla v minulých týdnech opakovaně v kontaktu s americkým ministrem obchodu Wilburem Rossem a tyto diskuse budou podle EK pokračovat.

Evropské sdružení výrobců oceli Eurofer označilo americký krok za „vítaný, i když jen dočasný“ a také podle něj se Washington rozhodl pro pokračující nejistotu v mezinárodním obchodu. EU podle šéfa sdružení Axela Eggerta nesmí podlehnout jednostranným obchodním opatřením a dál musí prosazovat mnohostranná řešení problémů v rámci pravidel Světové obchodní organizace (WTO).

Autor: