Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Tvrdík: V Číně jsem byl již téměř stokrát a CEFC je seriózní firma bez vazeb na armádu

USA

  10:13
PRAHA - Premiéři mají za poradce představitele zahraničních firem standardně, říká Jaroslav Tvrdík. Sám radí Bohuslavu Sobotkovi i investorům z CEFC Group (Europe) Company.

Místopředseda dozorčí rady fotbalové Slavie Jaroslav Tvrdík vystoupil 11. února v Praze na tiskové konferenci klubu před zahájením jarní části sezony. ... foto: ČTK

LN: Co vás přimělo zajímat se o byznys v Číně?
K Číně mě přivedl můj dobrý přítel Honza Birke, který v zemi dlouhodobě pracoval a žil na začátku 90. let. Do Číny se zamiloval a mně se po několika cestách s ním stalo to samé.

Číňané koupí i stadion v Edenu. Slavia bude ve svém, naznačil Tvrdík

LN: Pomohlo, že jste bývalým představitelem vlády i armády?
V prvé řadě jsem si to však musel velmi tvrdě odpracovat, brzo již překročím hranici sta cest do Číny. Loni jsem navštívil Čínu 23krát a pokaždé jedu do více provincií. Myslím, že s Číňany nás spojuje pohostinnost, přátelskost, otevřenost a to, že mají Čechy velmi rádi. I to, že jsem bývalý člen vlády, hrálo svou roli.

LN: Profesorka sinologie Olga Lomová říká, že CEFC není tak úplně soukromá firma?
CEFC je stoprocentně privátní společností, která je na 342. místě prestižního žebříčku Fortune 500 největších firem světa a její součásti jsou kotovány na světových burzách. Vyjádření paní Lomové o CEFC jsou nepravdivá a není je schopna doložit ani jediným důkazem. Aby si čtenář mohl sám udělat úsudek, bylo by férové uvést, že paní Lomová je ředitelkou pražské pobočky tchajwanské nadace Čankajškova syna. Čankajšek byl velmi rozporuplnou osobností, která nenáviděla vše levicové v Číně, nechal zavraždit miliony nevinných lidí a Čínu nenáviděl po celou dobu, co se po své porážce stáhl na Tchaj-wan.

LN: O CEEF se zmiňuje i Mark Stokes z Project 2049. Podle něj jde o „platformu pro politický boj“ Číny. Můžete okomentovat toto jeho tvrzení?
Část společnosti na Tchaj-wanu se ostře vymezuje vůči Číně a nepoužívá k tomu vždy úplně korektní argumenty. Pan Stokes je na Tchaj-wanu manažerem zbrojařské společnosti. Podobně jako paní Lomová, pracující pro tchajwanskou nadaci, rozhodně není nezávislým analytikem. Svůj názor pak opírá o informaci, že předseda představenstva CEFC „byl zástupcem generálního sekretáře CAIFC nebo možná její šanghajské pobočky“. Předseda představenstva CEFC ale v CAIFC v žádné pozici nikdy nepůsobil. Informace, které pan Stokes uvádí, nejsou pravdivé.

Schůzka na Hradě: Tvrdík se Soukupem řešili prodej Médey Číňanům

LN: Pohybují se ve vedení soukromých firem v Číně vysocí armádní představitelé či bývalí vojáci?
Znám osobně majitele CEFC, kteří jsou mimo jiné zastoupeni i v představenstvu CEFC Group (Europe) Company. Nikdo z nich není a nebyl ani vysokým armádním představitelem, ani vojákem.

LN: Můžete určitě vyloučit propojení CEFC na styčný odbor generálního politického oddělení Ústřední vojenské komise?
Spekulace pochází z jediného, zjevně podjatého zdroje. Jednoznačně je mohu vyloučit. CEFC například od roku 2010 spolupořádá dvakrát ročně čínsko-americké konference, na kterých se setkávají vysoce postavení představitelé administrativy, akademické obce a podnikatelské elity z Číny a Spojených států. Zatím poslední čínsko-americká konference, uspořádaná společně China Energy Fund Committee a United States Energy Security Council (USESC), jejímiž členy jsou například bývalí ministři obrany USA nebo bývalý ředitel NSA, se konala v Hongkongu 24. ledna 2016 pod názvem „Agenda pro příštího amerického prezidenta“.

Předseda představenstva CEFC Jie Ťien-ming je také čestným předsedou správní rady Institutu pro analýzy globální bezpečnosti (IAGS). Spoluzakladateli tohoto institutu jsou Robert McFarlane, poradce pro otázky národní bezpečnosti prezidenta Ronalda Reagana, a James Woolsey, ředitel CIA v době vlády Billa Clintona. Kdyby existovalo minimální riziko naznačovaných podezření, je podobné strategické partnerství naprosto vyloučené.

LN: Z čeho podle vás vyvěrají obavy z vlivu Číny, jak se o nich zmiňuje výroční zpráva BIS za rok 2014?
Výroční zpráva za rok 2014 je výrazně střídmější než zpráva za rok 2013. V roce 2014 je jen dvouřádkové upozornění například na „sběr politického zpravodajství“, které však provozuje každé velvyslanectví každé země světa, včetně českých.

LN: Co si slibujete od nadcházející návštěvy čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Česku?
Navázání strategického partnerství mezi Českem a Čínou, jímž se Česko dostane na úroveň zemí jako Německo, Velká Británie, Francie nebo Polsko, přináší řadu příležitostí v rozvoji obchodní a ekonomické spolupráce. Česko si jako svoje priority dalo vybudování Prahy jako leteckého hubu a finančního centra pro střední a východní Evropu, zvýšení čínských investic a podporu českých firem na čínském trhu. Jsou to realistické cíle, připravené již v podobě řady smluv a memorand.

Číňané pokračují v nákupech v Česku. Tvrdík získal luxusní vilu v Bubenči

LN: Jste zástupcem čínského investora CEFC a zároveň radíte předsedovi ČSSD Sobotkovi, který je českým premiérem. Nejde o střet zájmů?

Za konflikt zájmů to nepovažuji, jsem přizván jako odborník na česko-čínské ekonomické vztahy z titulu prezidenta Smíšené česko-čínské komory vzájemné spolupráce. Jako komora se neucházíme o státní zakázky ani o jakoukoli formu finanční podpory. Naopak, naše činnost má pozitivní měřitelné dopady do státního rozpočtu České republiky.

To, že premiéři české vlády mají za poradce představitele významných zahraničních firem, považuji za zcela standardní. Poradci premiéra Topolánka, sdružení v NERV, byli vysocí manažeři firem jako Goldman Sachs, ING, ČSOB, Partners či UniCredit. Prezident Hospodářské komory ČR či předseda Svazu průmyslu a dopravy, kteří jsou také z titulu svých funkcí partnery prezidenta a vlády, včetně zastoupení v oficiálních pracovních orgánech vlády, mají svoje občanská povolání v podnikatelském sektoru.

Co se týká CEFC, v současné době jsem již jen jeden ze sedmi členů představenstva, přičemž firma má v Česku svého prezidenta a management. CEFC nemá žádnou formu spolupráce s veřejnou správou České republiky.

LN: Radí zástupci CEFC i jiným státníkům ve světě?
Předseda představenstva CEFC je zvláštním vyslancem předsedy Valného shromáždění OSN a fond CEFC působí se zvláštním poradním statusem pod Ekonomickou a sociální radou OSN.

LN: Předseda představenstva CEFC Jie Ťien-ming je zvláštním poradcem prezidenta Miloše Zemana. Je politikou společnosti mít poradce u nejvyšších ústavních činitelů Česka?
Není zvláštním poradcem, ale čestným poradcem a jedná se více než o poradenství spíše o formu ocenění za podporu Česka v Číně, za investice do České republiky a za pomoc při získávání dalších významných investorů do Česka. Stejnou formu spolupráce má například britský předseda vlády Cameron s majitelem přední čínské společnosti Alibaba Jackem Maem.

LN: Sponzoruje holding CEFC ČSSD? Hodlá tuto, případně jinou politickou stranu v České republice v budoucnu sponzorovat?
CEFC nesponzoruje a ani neplánuje sponzorovat jakoukoli politickou stranu v Česku.

Autor: