11. března 2008 13:27 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Uhlobaroni prodali své podíly

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 1Diskuse

PRAHA Uhelná skupina Czech Coal, která spoluvlastní Mosteckou uhelnou (MUS), mění vlastnickou strukturu. Podnikatelé Antonín Koláček a Luboš Měkota prodali podíly dosavadním partnerům. Vasil Bobela a Petr Pudil za ně podle informací MF Dnes zaplatili 11,5 miliardy korun. "Podrobnosti transakce nebudou zúčastněné strany podle vzájemné dohody zveřejňovat," řekl mluvčí Czech Coal Radek Stavěl.

Společnost Czech Coal N.V. registrovaná v Nizozemsku drží ve skupině a v MUS 51procentní podíl. Zbývající devětačtyřicetiprocentní podíl vlastní kyperská společnost Indoverse Czech Coal Investments podnikatele Pavla Tykače.

Uvozovky dolníZájmem Czech Coal je dosažení postavení nejúspěšnějšího nezávislého obchodníka na trzích s elektrickou energií a hnědým uhlímUvozovky horní


Kolem Mostecké uhelné a jejího uhlí krouží velcí energetičtí hráči. Před koncem loňského roku o koupi firmy - dosud neúspěšně - jednala tuzemská elektrárenská jednička ČEZ. Společné plány na výstavbu hnědouhelné elektrárny loni oznámili rovněž MUS a německý koncern E.ON.

Podle MF Dnes měli ve firmě Czech Coal N.V. doposud Koláček a Měkota po 40 procentech akcií a Bobela s Pudilem po 10 procentech. Nyní ji tak kontrolují pouze Bobela s Pudilem.

Oba jsou zároveň manažery klíčových společností skupiny. Bobela je předsedou představenstva MUS a Pudil je předsedou představenstva a generálním ředitelem Czech Coal.

Na strategických záměrech skupiny se změnou v akcionářské struktuře podle Stavěla nic nemění. "Zájmem Czech Coal je dosažení postavení nejúspěšnějšího nezávislého obchodníka na trzích s elektrickou energií a hnědým uhlím," dodal mluvčí.

Mostecká uhelná těží hnědé uhlí ve dvou lokalitách. Vršany mají zásoby uhlí v rámci územních limitů až do roku 2058, lom ČSA zhruba do roku 2020. Za hranicemi ekologických limitů však leží podle odhadu MUS dalších 750 milionů tun uhlí. Vedle Mostecké uhelné a obchodníka s energetickými komoditami Czech Coal do skupiny dále patří řada obslužných společností a majetkové účasti v regionálních teplárnách. Skupina zaměstnává více než 6000 lidí.

Lidovky.cz
  • 1Diskuse
ZE ŽIVOTA MÁMY: Když nastane noční(ková) můra
ZE ŽIVOTA MÁMY: Když nastane noční(ková) můra

Náš syn oslavil první narozeniny a rozběhla se další velká epizoda v jeho i našem životě. Ta měla mít trvání rok a půl. Abych nastínila situaci. Moje máti, a i ta manželova, jsou staré školy s utkvělou představou, že batole by mělo s první sfouknutou svíčkou odhodit pleny. Proto jsem si téměř každý telefonát vyposlechla (moje máti) nebo v každé druhé textovce dočetla (manželova máti), že bychom se už měli na to „lulání“ zaměřit.