Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Úřady se přou o čas pro euro

Ekonomika

  8:45
PRAHA - Ministerstvo financí čeká s dokončením nové verze strategie zavedení eura, kterou měla projednat vláda již tuto středu, na výsledky dnešního projednávání reformy v poslanecké sněmovně. Česká národní banka a ministerstvo financí se nemohou shodnout, zda v materiálu uvést přesný termín, nebo ne.

Euro foto: Jan Zátorský, Lidové noviny

„Materiál půjde na vládu někdy brzy poté, co bude reforma definitivně schválena ve sněmovně,“ řekl mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob. Podle něj je materiál připravený, dolaďují se některé detaily, ale v podstatě panuje shoda a není tam mnoho problematických věcí. „Diskutuje se o otázce pevného termínu, ale není to super problém,“ tvrdí Jakob.

Ministerstvo a ČNB se v materiálu shodly, že schodek veřejných financí by měl ve střednědobém horizontu klesnout pod jedno procento hrubého domácího produktu. V materiálu se také připomíná, že je třeba upřít pozornost na zlepšení podnikatelského prostředí a zvýšit pružnost trhu práce. Nezbytné je samozřejmě provést reformu veřejných financí.

„Zatím nepanuje shoda v otázce uvedení termínu zavedení eura, ale je možné, že ještě dojde k nějakému sblížení stanovisek,“ řekl národní koordinátor zavedení eura Oldřich Dědek. Podle něj je ČNB proti uvádění jakéhokoli termínu a vychází z přesvědčení, že samotné jeho stanovení nic nevyřeší a bylo by lepší počkat na výsledky uplatňování reformy v praxi.

Ministerstvo financí naopak chce ukotvit rok 2012 jako termín, který by měl fungovat jako jeden z motivujících prvků k plnění reformních cílů. Určení termínu by mělo vyzvat vládu k plnění reformních úkolů tak, aby rok 2012 byl pro zavedení eura reálný.
„Je to spíš mobilizační termín,“ tvrdí Dědek. Podle něj, pokud státní správa nemá přesně zadaný termín, chová se tak, jako by úkol neexistoval. „Hrozilo by, že ten proces ustrne a zamrzne,“ řekl Dědek.

Viktor Kotlán, hlavní ekonom České spořitelny, je spíše zastáncem nevytýčení přesného termínu přijetí eura. „Určení termínu 2010 vůbec nefungovalo, nijak politiky neumravnilo. Takže pevné termíny jsou hodně zprofanované,“ tvrdí Kotlán. Podle něho není přijetí eura zásadní, mnohem důležitější je, aby se Česko postaralo o to, aby mu ekonomika dobře fungovala.

Stejný názor sdílí i viceguvernér ČNB Luděk Niedermayer. „Hlavním důvodem pro konsolidaci veřejných financí je to, že současný stav ohrožuje stabilitu naší ekonomiky,“ řekl Niedermayer. Podle jeho názoru je rozhodnutí o zavedení eura politickou záležitostí, ale termín jeho přijetí by měl být subjektům v ekonomice zavčas sdělen. „Pokud cíl nebude vyhlášen brzy, tedy teď nebo za pár měsíců, nebude přijetí eura v lednu 2012 prakticky možné,“ řekl.

„Přijetí eura v roce 2012 brání celá řada překážek v české ekonomice. Největší z nich je stav veřejných financí,“ řekl ministr financí Miroslav Kalousek. Ten prosazuje určení termínu pro zavedení eura.

„Je důležité, aby se tyto překážky odstraňovaly tak rychle, aby byl rok 2012 reálný,“ dodal Kalousek. Na otázku, zda je reálné, aby se výše zmíněné překážky dařilo odstraňovat tak rychle, odpověděl ministr financí, že „ve čtvrtek budeme chytřejší.“

Autoři: