Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Ušetřilo by se až 80% elektřiny na osvětlení

Ekonomika

  7:35
Praha - V Česku se zřejmě v nejbližších letech bude vedle úsporných zářivek i nadále svítit klasickými žárovkami. Na rozdíl od Austrálie, která chce kvůli úsporám elektrické energie, a tedy i snížení emisí skleníkových plynů, všechny klasické žárovky nahradit úspornými „fluorescenčními“ zářivkami.

Úsporné zářivky a ty klasické. foto: Lidové noviny

„V současné době určitě není možné, aby zářivky zcela nahradily klasickou žárovku,“ míní například energetický expert Strany zelených Vladimír Vlk. V České republice by se podle odborníků zavedením pouze úsporných svítidel spotřebovalo až o 80 procent méně elektřiny na osvětlení. Na druhé straně nezanedbatelnou nevýhodou zářivek je, že jejich světlo částečně zkresluje skutečnost a mění odstíny barev. To mnohdy brání jejich univerzálnímu použití.


 „Když jedete například v noci po belgické dálnici, kterou osvětlují nízkotlaké sodíkové výbojky, barvy kolem takřka mizí, okolí je prakticky černobílé,“ řekl Karel Sokanský, profesor Vysoké školy báňské v Ostravě a přední český odborník v oblasti osvětlování. Výbojky a také úsporné zářivky totiž pracují na zcela jiném principu než klasická žárovka. Zatímco v žárovce elektřina rozžhaví wolframové vlákno, v zářivce se zažehne elektrický výboj v parách rtuti. Zářivka pak z větší části vysílá nikoliv viditelné světlo, ale ultrafialové záření, pro lidské oko neviditelné. Teprve na speciálním povrchu zářivky, takzvaném luminoforu, se toto záření mění ve světelné fotony.

 Toto světlo má ale trochu jiné vlastnosti než teplé osvětlení z klasické žárovky. „Jednoduše řečeno, prostě zkresluje podání barev,“ uvedl Sokanský. Na druhé straně podle něj existuje mnoho typů úsporných zářivek, z nichž některé dokáží napodobit světlo z klasické žárovky až z 80 procent. Jiné typy však zachovávají skutečné barvy oproti klasické žárovce jen s dvacetiprocentní úspěšností. „Při výběru zářivky proto velmi záleží na tom, do jaké místnosti či na jaké prostranství ji chcete umístit,“ tvrdí Sokanský.

 Další nevýhodou úsporných svítidel zůstává podle něj delší doba „zážehu“, světlo se nerozsvítí okamžitě, ale chvíli to trvá. Třetí nevýhoda se pak týká nikoliv běžných zákazníků, ale rozvodných společností. „Protože zářivky odebírají takzvaný deformovaný proud, způsobují problémy v napájecí síti,“ uvedl Sokanský.

 Na rozdíl od nevýhod ale nabízejí úsporná svítidla řadu výhod. Ačkoliv úsporná zářivka stojí v průměru pětkrát až desetkrát víc než běžná žárovka, vydrží šestkrát až patnáctkrát delší dobu. Zářivky navíc potřebují ke svícení jen pětinové množství elektřiny. Jedna zářivka o výkonu 23W tak dokáže po dobu své životnosti uspořit lidem proti klasické stowattové žárovce kolem 1600 korun.

 Převažují tedy výhody zářivek nad nevýhodami? „Pokud chceme skutečně šetřit elektřinou, nic jiného než masivní rozšíření úsporných zářivek nám nezbývá,“ tvrdí Sokanský.

Autor:

PAMÁTKY TÁBOR, s.r.o.
Přípravář staveb/rozpočtář

PAMÁTKY TÁBOR, s.r.o.
Jihočeský kraj
nabízený plat: 40 000 - 50 000 Kč