Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Úspěchy dělají z bank terč regulace, říká šéf Equa bank Řehák

Ekonomika

  7:00
PRAHA - Kolem jedné z nových českých bank začínají kroužit zájemci o koupi. „Ano, objevují se indikace zájmu o Equa bank, a to jak směrem ke mně, tak k akcionářům,“ říká v rozhovoru její ředitel Petr Řehák. Podle něj ale není zatím prodej banky na pořadu dne.

Petr Řehák foto: Yan Renelt, MAFRA

Equa dosáhla vloni zisku 106 milionů korun. Myslíte, že jste se mohli na trhu chovat ještě agresivněji, a dosáhnout tak lepšího výsledku?
Původně jsme počítali v prvním ziskovém roce asi s poloviční částkou. Dvojnásobek tedy svědčí o tom, že Equa byla dostatečně obchodně agresivní, inovativní a výkonná. Doplním ještě, že bilanční suma se nám meziročně zvýšila o 20 procent, úvěry domácnostem rostly o 26 procent a počet klientů dokonce o 39 procent. Já myslím, že to je jasný důkaz toho, že naše strategie je správná a že obchodní model, který jsme si od počátku našeho vstupu na trh zvolili, funguje a je udržitelný.

Český trh zaplaví různá řada regulací. Například od dubna začne platit omezení pro poskytování hypoték, projednává se novela, podle níž by banky měly sledovat celkové zadlužení žadatele, a před volbami se opět objevilo téma sektorové bankovní daně...
Bohužel to musíme vnímat jako dlouhodobý trend regulace evropského bankovního trhu. Všem bankám nezbývá, než se podřídit. Rozhodně také nelze říct, že by bylo snadné je implementovat. Každá jednotlivá regulace, která přichází, přináší nejenom náklady spojené s tím, že se podle ní musíme řídit, ale nákladné je i jejich zavádění.
Přicházející regulace v kombinaci s prostředím nízkých úrokových sazeb dělají z bank tak trochu obětní beránky. Dochází k situaci, kdy se z bank stal vděčný objekt regulace. Jejich ziskovost je v Česku stále na dobré úrovni, a proto mohou být dobrým terčem pro další opatření tohoto typu, například sektorové zdanění. To všechno se dnes bank velmi dotýká. Pokud bude tento trend pokračovat, přičemž nic nenasvědčuje tomu, že by se mělo nastavené tempo zvolnit, tak to dříve nebo později bude mít více či méně vliv na ziskovost bank v Česku i v Evropě.

Na trhu se začaly objevovat informace, že jste na prodej. Mohla by Equa, vlastněná britskými investičními fondy spravovanými společností AnaCap, změnit v dohledné době majitele?
V současné chvíli nemáme žádné informace, že by akcionáři zamýšleli Equa bank prodat. Prodej rozhodně není na pořadu dne, což je dáno i tím, že jsme začali vydělávat peníze a dále dynamicky rosteme. Akcionáři přitom nejsou omezeni žádným pevným investičním horizontem.

Ale u fondů, kterým Equa bank patří, došlo k nějakým změnám... Údajně kvůli tomu, že první fond, kam spadala i Equa, měl být uzavřen a investoři se měli vyplatit.
K tomu, pokud vím, nedošlo, první fond není uzavřen a je stále aktivní. Když jsme v minulosti potřebovali získat dodatečný kapitál pro další růst banky, začali jsme být financováni ze dvou fondů, přičemž na začátku jsme byli financováni jen z jednoho. Equa je dnes o dost úspěšnější, než jsme původně plánovali, takže k růstu potřebovala více kapitálu.

Tím máte na mysli ony dvě miliardy korun, které jste získali v roce 2014 na rozšíření pobočkové sítě?
Ano, od vstupu Equa bank na trh proběhly ze strany akcionářů dvě zásadní investice. První byla do založení banky a druhá do pobočkové sítě. Nicméně, jak jsem již řekl, změny vlastnické struktury v současné době nejsou na pořadu dne.

Na bankovním trhu se ovšem takové informace a otázky v souvislosti se změnami kolem vašich fondů objevují...
Jsme možná jediná z vlny nových bank, jejichž příprava začala v roce 2008 či 2009 (roku 2011 na český trh přišly tři banky: Equa, Zuno a Air Bank; pozn. red.), která funguje na čistě podnikatelském principu. To, že se už za první rok, co jsme v zisku, objevují zájemci, kterým se Equa líbí a zvažují dát akcionářům nabídku, je podle mého názoru projevem toho, že fungujeme více než dobře a jsme na trhu úspěšní.

Co vím, tak přinejmenším jeden zájemce byl kvůli nízké nabídnuté ceně odmítnut...
Ano, objevují se indikace zájmu o Equa bank, a to jak směrem ke mně, tak k akcionářům. Jsme za to rádi, protože to ukazuje, že Equa bank je zajímavá investice.

Je tedy Equa na prodej?
V budoucnu ano, ale ne teď. Equa bank má akcionáře, kteří jistě mají nějakou představu o svém exitu a jeho podmínkách. Pokud nějaký zájemce dokáže tyto podmínky splnit už dnes, tak jde primárně o byznys a Equa může teoreticky být na prodej.

Equa bank se zjevně vede dobře, AnaCap nejspíš čeká na nabídku, která jí celou investici více než slušně zaplatí. K tomu ale přicházejí již zmíněné regulace, které sníží ziskovost, potažmo cenu aktiv. Stačí se podívat na Polsko, které ještě před pár lety platilo za bankovní ráj...
To ano. Záleží ale na tom, k čemu porovnáváte danou hodnotu investice. Regulace zasáhne všechny banky napříč trhem, a pokud sníží jejich ziskovost, tak atraktivita bankovního sektoru poklesne jako celek. To znamená, že hodnota Equa bank se bude vždycky spíše posuzovat relativně vzhledem k celému trhu.

U velkých bank je návratnost kapitálu přes deset procent, u nových v řádu jednotek procent. K jaké návratnosti směřujete?
Chceme dosáhnout dostatečně atraktivní hodnoty, ale pokud každý rok přijdou například další požadavky na implementaci různých nařízení nebo směrnic, tak se návratnost kapitálu sníží. Banky jsou v ekonomice od toho, aby pomáhaly firmám a celé ekonomice růst. Některé regulace, které přicházejí, ale znamenají, že se v tomto ohledu šlape na brzdu. Pokud například musíme mít stále více kapitálu, klesá naše atraktivnost pro investory tím, že vyděláváme v přepočtu na kapitál méně. A to není úplně dobrá situace.

Jak chcete nahradit výpadek příjmů způsobený regulací hypotečních úvěrů, kdy od dubna dojde k omezení poskytování úvěrů nad 80 procent hodnoty nemovitosti (LTV)? Z vámi v loňském roce uzavřených hypoték tvoří ty ve výši 80 až sto procent LTV skoro polovinu...
Nejsme banka, pro kterou jsou hypotéky hlavní produkt. Proto jestli nám poklesnou prodané hypotéky o několik desítek milionů korun, tak to pro nás není v současné době nízkých sazeb žádný problém. Tato regulace bude mít především dopad na celý hypoteční trh, očekává se, že letos dojde k poklesu asi o 15 procent k necelým 200 miliardám korun.

Jedním z vašich klíčových produktů jsou spotřebitelské úvěry a refinancování úvěrů. ČNB chce ale v souvislosti s hypotékami regulovat celkové zadlužení přes ukazatel DSTi, což je poměr ročních výdajů vyplývajících z výše celkového zadlužení klienta.
Tady je těžké se vyjádřit, protože ještě není známá finální podoba dané regulace. Až přijde, tak můžeme zhodnotit například, na který segment klientů dopadne a koho se to bude týkat. Na to je ale teď ještě brzy.
Problém ale vidím: třeba člověk, který si chce půjčit na byt a auto ve chvíli, kdy mu celou částku neposkytne standardní úvěrová instituce, si může jít půjčit jinam, do „šedého neregulovaného pásma“. Tam se snadno může dostat do dluhové pasti. Z takového dopadu mám osobně největší obavu.

Jedním z témat, která aktuálně hýbou trhem, je sektorová daň. Co by její zavedení znamenalo?
Jednou za čas se vždy nápad tohoto typu objeví – obzvlášť před volbami. Nejsme rozhodně první zemí, kde se toto téma řeší, a nejspíše ani ne poslední. Důležité je vědět, jak funguje tam, kde už ji politici zavedli. Podle toho bychom se měli rozhodnout. Když to vezmu v kontextu všech regulací a konkurence na trhu, tak si jsem jistý, že to nepřinese nic dobrého klientům.

Může to sice mít krátkodobý pozitivní efekt na státní rozpočet, ale je velkou otázkou, jestli pak banky budou mít peníze například na inovace. To si ale musí zvážit sami politici. Když se podívám na vyjádření ze zemí, kde daň funguje, tedy například v Polsku, na Slovensku či v Maďarsku, tak neslyším, že tam daň přinesla něco dobrého. Státní rozpočet sice asi získal peníze navíc, ale ekonomika v důsledku jejího zavedení ztratila, podle mého, mnohem víc.

Velké banky si stěžují, že musí doplácet na klienty menších bank, které využívají jejich bankomatů. Respektive jím vadí, že poplatky, které jim za využití bankomatu platí karetní společnosti Visa a MasterCard, nejsou dostatečné. Je to právě Equa, která nabízí svým klientům výběry z bankomatů zdarma. Vidíte jejich požadavek na zvýšení poplatku jako opodstatněný?
V současné chvíli využíváme bankomatové sítě ostatních bank za jimi a karetními asociacemi nastavených podmínek. Ve chvíli, kdy by nám to ekonomicky přestalo dávat smysl, šli bychom nejspíše cestou výstavby vlastní sítě.

Air Banka například touto cestou již jde a staví nové bankomaty. Její šéf Michal Strcula LN před časem řekl, že nechce,aby jeho klienti byli rukojmí velkých bank. Vy se toho nebojíte?
Podmínky jsou nastaveny, tak jak jsou, a my je dodržujme. Pokud s tím má někdo problém, tak ať ho řeší s karetními asociacemi. Pokud by se podmínky změnily a staly natolik nepříznivé, že se nám v danou chvíli vyplatí provozovat vlastní sít bankomatů, tak ji vybudujeme. Já tom nevidím problém. Nezapomeňte, že když ji postavíme, tak i klienti ostatních bank začnou vybírat u nás.
Byli jsme na trhu první, kdo nabídl zároveň účet zdarma bez podmínek a všechny výběry zdarma. Je to páteř naší nabídky, kterou jsme za pět let, co jsme na trhu, nikdy nezměnili, naopak vylepšovali.

Petr Řehák

  • Vystudoval Fakultu sociálně ekonomickou Univerzity Jana Evangelisty Purkyně.
  • Zkušenosti získal ve vedoucích pozicích předních českých bank. Kariéru zahájil v pobočkové síti v­ČSOB a Komerční bance.
  • Čtyři roky působil jako člen představenstva a obchodní ředitel eBanky. V letech 2006–2009 byl členem představenstva a­obchodním viceprezidentem Českých aerolinií. Poté do roku 2010 řídil mBank.
  • Do čela Equa bank pak přišel v­roce 2012 ze Citibank, kde byl členem výkonného výboru a šéfem retailového bankovnictví.
Autor:

2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč
2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč

Zúčastněte se volby jména roku 2024 a správně odpovězte na soutěžní otázku.