2. srpna 2010 11:58 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

V britských obchodech se prodává neoznačené mléko klonovaných krav

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
V britských obchodech se prodává neoznačené mléko klonovaných krav | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V britských obchodech se prodává neoznačené mléko klonovaných krav | foto: Shutterstock

LONDÝN/PRAHA Britská potravinářská inspekce začala pátrat po mléku od potomků klonovaných krav, na které upozornil média anonymní zemědělec. Inspekce už předem řekla, že podobné praktiky jsou v Británii nezákonné.

Jak vzniká 'klonované' mléko?

Embrya krav dávajících podezřelé mléko vznikla z vajíček klonovaných krav a spermatu normálních býků ve Spojených státech. Poté byla zmrazena a odeslána do Británie, kde byla implantována do hostitelských krav. Upravení potomci, kteří z těchto embryí vzešli, pak produkují větší množství mléka, než jejich normální sourozenci.

Zemědělec inspekci nahlásil, že společně s mlékem získaným běžným způsobem odevzdával na zpracování i mléko od potomků klonovaných krav, které ale nebylo speciálně označené či jinak identifikované, aby ho bylo možné od běžného mléka odlišit. V anonymitě chtěl zůstat proto, aby zákazníci jeho mléko nepřestali kupovat.

Podle evropského práva je ale prodej potravin pocházejících od klonovaných zvířat přísně kontrolován. Aby se mohl 'klonovaný' produkt objevit na pultech, musí projít bezpečnostní prohlídkou a získat povolení. Podle britské inspekce ovšem žádná část z tohoto procesu u zmíněných mléčných výrobků neproběhla.

Klonovaní potomci se rodí předčasně a s deformacemi

Na začátku měsíce navíc Evropský parlament schválil zákon, který maso a produkty z klonovaných zvířat a jejich potomků zakazuje úplně. Zatím ovšem nevešel v platnost.

Potomci klonovaných krav se v Británii objevili již v roce 2007. Po tomto zjištění proběhlo několik testů, které zkoumaly zdravotní nástrahy u takto upravených zvířat. Výzkum ukázal, že se potomci klonovaných krav rodí předčasně a s různými deformacemi. Mluvčí britské potravinářské inspekce nyní ale uklidňuje konzumenty mléka, že "na základě dostupných informací neexistují opodstatněné obavy ze zdravotní závadnosti produktů pocházejících ze zdravých klonů a jejich potomků."

abcPetra Kyjonková
Najdete na Lidovky.cz