19. března 2010 12:52 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

V Česku bylo po 40 letech vyvinuto nové dopravní letadlo. Má velké ambice

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
EV-55 Outback v nákladní verzi je schopný převést náklad o váze až 1800 kilogramů. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy EV-55 Outback v nákladní verzi je schopný převést náklad o váze až 1800 kilogramů. | foto: Evektor

PRAHA Na trh dopravních letadel vstoupí nový konkurent. Je jím kunovická letecká továrna Evektor, která na konci března představí letadlo EV-55 Outback - dvoumotorový stroj vhodný pro přepravu osob i nákladu.

Od doby, kdy se v Česku vyvinulo podobně velké sériově vyráběné letadlo, přitom uplynulo už více než 40 let. V roce 1969 poprvé vzlétl legendární L-410 Turbolet, který slavil úspěchy zejména v tehdejším Sovětském svazu, připomínají dnešní Hospodářské noviny.

Letadlo může přepravit až čtrnáct osob. Za méně než třicet minut je ale možné změnit jeho konfiguraci na verzi nákladní. Stroj navíc potřebuje na přistání kolem 420 metrů, což je méně oproti letounům v jeho kategorii.

"Letadlo by se díky své schopnosti krátkých vzletů a přistání na neupravených plochách hodilo i pro vojenské zásobovací mise," uvedl další z výhod stroje jeho šéfkonstruktér Petr Štěrba. Konkrétní nabídky firma prozatím nemá, registruje však zájem ze strany charterových zahraničních leteckých dopravců.

Stroj vybavený dvěma turbovrtulovými motory Pratt & Whitney uveze přes 1800 kilogramů nákladu a dokáže letět více než 400 kilometrů za hodinu. Podnik na vývoji stroje spolupracuje s dalšími 19 firmami sdruženými v tuzemské asociaci leteckých výrobců, například Aerem Vodochody, Technometrou Radotín či Jihlavanem.

Nejprve certifikace
Továrna nyní hledá způsob, jak zahájit certifikaci, což je podmínkou vzletu. Podle listu se tak nejspíš stane za spolupráce s armádou, která stroj certifikuje jako vojenský materiál.

Samotný proces certifikace u Evropského úřadu pro bezpečnost v letectví stojí u tohoto letadla podle informací z továrny okolo sedmi milionů korun ročně. Firma proto jedná s investory, kteří by se na projektu podíleli a umožnili jeho sériovou výrobu. Ta by se podle tvrzení spolumajitele leteckého podniku Evektor Jaroslava Růžičky mohla rozběhnout do tří let - řádově několik desítek kusů ročně.

Lidovky.cz, ČTK
  • 0Diskuse