11. září 2010 15:45 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

V Česku se krade v obchodech nejvíce ze všech zemí EU

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 14Diskuse
Krádež v obchodě (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Krádež v obchodě (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA V Česku se v porovnání s ostatními státy EU krade v obchodech nejvíce zboží. Letos zřejmě padne nový rekord a z obchodů zmizí věci za více než devět miliard korun.

Uvedl to server iDnes s odvoláním na údaje britské společnosti Centre for Retail Research. Čeští obchodníci přišli podle průzkumu britské společnosti kvůli zlodějům za loňský rok o zboží v hodnotě 374 milionů eur. Podle průměrného kurzu za rok 2009 tedy asi o 9,8 miliardy korun. Na částce se výrazně podílejí sami zaměstnanci a chyby obchodníků, ale víc než polovina jde na vrub krádežím zvenku.

Představitelé řetězců informace o kradeném objemu ukradeného zboží většinou nezveřejňují. Na kolik je krádeže každoročně přesně přijdou, nelze proto s určitostí říct. Podle britského průzkumu, který se zakládá na anketě mezi evropskými obchodníky, činily ztráty v Česku 1,47 procenta obratu firem. To by například v případě obchodního řetězce Billa dělalo 300 milionů korun.

Nejvíce se krade móda a potraviny
Některé odhady však mluví o ztrátě až tří procent obratu. Nejvíce se krade v obchodech s módou, na druhém místě jsou potraviny. "Pachatelé se nejčastěji zaměřují na alkohol, cukrovinky či instantní kávu. Nedaří se nám eliminovat krádeže holicích strojků a žiletek. Zaznamenali jsme také několik pokusů o krádež elektroniky, například plazmové televize," řekl mluvčí řetězce Albert Lukáš Hora.

Na čtvrté příčce se překvapivě umístila knihkupectví. "Absolutní jedničkou jsou komiksy. Ty nejdražší, speciální edice třeba za 700 korun, jsme museli dát pod sklo. Jen ty nejlevnější jsou ve volném výběru," řekl spoluzakladatel a donedávna spolumajitel sítě knihkupectví Neoluxor Jiří Jirásek. Málo se naopak kradou boty.

Do tašky s alobalem
Některé skupiny zlodějů se zaměřují na luxusní zboží. "Většinou jde o velmi dobře organizované skupiny, jež jsou nazývány některými obchodníky jako ´bílé límečky´. Ti pak odnášejí oblečení přímo na svém těle. Způsob provedení je natolik profesionální, že u personálu nevzbudí sebemenší pozornost," uvedl ředitel divize bezpečnostní agentury Securitas Michal Nešetřil.

Dalším oblíbeným trikem mezi zloději je zastrčit zboží do tašky vystlané alobalem. Alarm u východu pak na čip, upevněný na výrobku, nereaguje. Profesionálové mají často také i vlastní magnet na odstranění čipu.

ČTK, Lidovky.cz
  • 14Diskuse