18. ledna 2010 18:46 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

V kopřivnické továrně dostalo najednou 200 lidí průjem

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto: Lidové noviny

KOPŘIVNICE V kopřivnickém závodu německého výrobce autodílů Brose trpělo koncem minulého týdne přibližně 200 zaměstnanců průjmovým onemocněním. Informaci potvrdila Ludmila Máslová z protiepidemického oddělení územního pracoviště hygieny v Novém Jičíně.

Nákaza však zřejmě nebyla bakteriálního původu, ale jednalo se s největší pravděpodobností o virové onemocnění, které se dále přenášelo mezi zaměstnanci. Firma situaci nechtěla komentovat.

Informace o výskytu zažívacích problémů dostali hygienici ve čtvrtek, během epidemiologického šetření zjistili, že onemocněla asi pětina ze zhruba tisícovky zaměstnanců společnosti.

Podle Máslové mělo onemocnění lehký až středně těžký průběh. Lidé trpěli nevolnostmi, křečemi, průjmem nebo zvracením. Nemoc však měla rychlý průběh a většina ze zaměstnanců se brzy vrátila do práce.

"Na základě 23 laboratorních vyšetření nebyl doposud potvrzen bakteriální původ těchto potíží. Dnes byly odebrány vzorky na virologické vyšetření a výsledky budeme znát až v polovině týdne," podotkla Máslová.

Firma zřejmě neponese za onemocnění odpovědnost

Podle ní není zcela vyloučeno, že mohou přibýt ještě další nemocní. S největší pravděpodobností podle Máslové za vznik onemocnění nenese odpovědnost firma, ale nemoc se mezi pracovníky rozšířila od nakažených zaměstnanců.

"Jedná se o firmu, kde je velká kumulace lidí, kteří jedou na třísměnný provoz a je tam neustálý kontakt lidí, o to rychleji se virové onemocnění v takové komunitě šíří," vysvětlila Máslová. Dodala, že u virového onemocnění se navíc virus vylučuje ještě dříve, než se objeví první příznaky nemoci.

Podle hygieničky firma přijala několik opatření, aby šíření nemoci zabránila. Dezinfikují se například prostory a dočasně byl přerušen i provoz stravovacího zařízení.

Společnost Brose v kopřivnické průmyslové zóně Vlčovice funguje od roku 2005. Brose CZ vyrábí polohovadla sedadel a uzamykací systémy pro motorová vozidla.

ČTK
Najdete na Lidovky.cz