Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

V Maroku vychází první gay magazín, přestože je homosexualita trestná

Média

  10:18
RABAT - Marockého časopisu Mithly, který je prý prvním magazínem pro homosexuály v severní Africe, se od dubna prodalo pouze 200 výtisků, islamisté v něm ale již nyní vidí hrozbu pro tradiční rodinné hodnoty, píše agentura Reuters.

Titulní strana marockého gay magazínu Mithly foto: Reprofoto

Homosexualita je ve většině arabského světa tabu a marocké zákony trestají sexuální styk s osobou stejného pohlaví až třemi lety vězení a peněžitými pokutami.

Časopis vychází pouze neoficiálně, protože nemá patřičné vládní povolení, proto jeho vydavatelé pro jistotu připravili i internetové vydání. Podle Sámira Bargáčího z marocké iniciativy Kif-kif za práva homosexuálů je ale už jeho vznik velký pokrok v zemi, kde musí většina gayů a lesb svou sexuální orientaci tajit, aby se vyhnuli diskriminaci ve společnosti, ve vlastní rodině a mezi přáteli.

Iniciativa s názvem Kif-kif není v Maroku oficiálně uznána. Podle Bargáčího měli kvůli své orientaci někteří její členové problémy v práci nebo ve škole. I redaktoři magazínu Mithly žijí v Maroku většinou v ústraní.

Je to jejich věc, ale jak budou lidé reagovat...

"Co dělají homosexuálové ve svém soukromém životě je jejich věc," říká Mustafá Chelfí redaktor deníku Atadždíd napojeného na hlavní opoziční islamistickou Stranu spravedlnosti a rozvoje (PJD).

"Propagace homosexuality a nabádání k ní je pro nás hrozba," tvrdí Chelfí, podle kterého by měli vydavatelé respektovat zákon týkající se distribuce a prodeje tisku, na základě kterého ale není časopis oficiálně povolen.

Lynčování gayů

Na rozdíl od mnoha jiných afrických zemí jsou v Maroku homosexuálové zřídka perzekuováni. V roce 2007 byli ale čtyři muži odsouzeni v souvislosti s videem, na kterém byla zachycena údajná neoficiální svatba dvou gayů.

Na dům, kde bylo video pořízeno, zaútočil rozvášněný dav a události přinutily 150 předních marockých intelektuálů, politiků a umělců podepsat manifest, který varoval před "atmosférou nenávisti a inkvizice".

"Pokud není dodržován zákon, nemůžeme předvídat, jak bude společnost reagovat," hrozí Chelfí.

Bod spolupráce s EU

Redaktoři časopisu Mithly se věnují tématům, mezi něž patří spory ohledně plánovaného vystoupení Eltona Johna nebo studie sebevražd mezi homosexuální menšinou v Maroku.

Evropská unie vnímá ochranu občanských svobod v Maroku jako jeden ze základních bodů, díky němuž může být spolupráce mezi Evropou a Marokem prohloubena i na bázi užších ekonomických vazeb.

"Vypadá to, že se v Maroku začíná dít něco, co chybí ve zbytku arabského světa," říká Abdalláh Taía, marocký gay spisovatel žijící v Paříži. "Nové generaci se ale díky internetu podařilo vymoci si určitou svobodu projevu a tento magazín je toho důkazem."

Tolerantní Maroko

Podle některých aktivistů homosexualita vždy v marocké společnosti existovala a odkazy na ni je možné nalézt například i v tradičních lidových písních. "Maročané byli vždy k homosexuálům shovívaví," tvrdí ochránce lidských práv Chadžíja Rúisí. "Proč k nim tedy nejsme tolerantní teď? Protože se někteří lidé pokoušejí v zemi zavést fanatický druh islámu," dodává Rúisí.

Čtěte také

Podle Bargáčího je společnost v posledních letech trochu tolerantnější navzdory konzervativnímu tisku, který rozdmýchává populární předsudky.

"Uspořádali jsme například konferenci nazvanou Realita proti mýtům," uvedl Bargáčí, podle kterého si i přesto někteří lidé stále myslí, že všichni homosexuálové mají AIDS nebo jsou pedofilové.

Autoři: ,

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně
Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...