30. září 2014 16:15 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Z obchodů se ztrácí zboží za 13 miliard. Třetinu rozkradou zaměstnanci

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Nakupování. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nakupování. Ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Z českých obchodů se každoročně ztratí zboží odpovídající 1,5 procentu maloobchodních tržeb, což představuje zhruba 13 miliard korun. Kradou v nich ale nejen zloději, ale zaměstnanci či dodavatelé. Za ztráty můžou i chyby v účetnictví.

Podíl zboží, které z regálů obchodů zmizí, se dlouhodobě příliš nemění. Po loňské amnestii se ale počet krádeží zvýšil nárazově o 30 procent.

Zloději se na ztrátách podílejí zhruba ze 45 procent, téměř 30 procent zboží rozkradou sami zaměstnanci, zbývajících 25 procent jde na vrub krádežím dodavatelů a chybám v účetní evidenci.

Vzrůstá také agresivita zlodějů. Vyplývá to z údajů bezpečnostní agentury Abas IPS Management a odpovědí obchodníků.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle prezidenta Asociace soukromých bezpečnostních služeb Jiřího Kameníka největší škody zloději způsobují obchodům s oděvy, nejvíc krádeží je v obchodech s potravinami. Některé řetězce s elektronikou v poslední době zavedly nové způsoby zabezpečení zboží.

"V posledních letech počet krádeží mírně stoupá. Jedná se zejména o zboží menší velikosti. Celková hodnota odcizeného zboží proto zůstává přibližně stejná," uvedl vedoucí maloobchodu prodejen Expert K+B Elektro Karel Škvor.

Prodejny zavedly mj. nové ochranné prvky pasivní ochrany. Vyšší počty krádeží obchody registrují na severní Moravě, severu Čechy a také v Praze.

Kalkul zaměstnanců

Obchodníci obtížně čelí krádežím zaměstnanců. "Krade se i dokonce při markování zboží na pokladně - při takzvaném přátelském nákupu se prostě některé položky nezapočtou.

Někteří zaměstnanci na to jdou tak promyšleně, že si spočítají průměrné procento nezaviněných ztrát na prodejně a poté kradou tak, aby skladba tohoto 'přátelského' nákupu nepřekročila akceptovatelnou mez," uvedl ředitel fyzické ostrahy Abas IPS Management Jaroslav Cháb.

Bezdomovec, gambler, narkoman

"Nejčastějším typem zloděje v českých obchodech je bezdomovec, gambler a nebo osoba závislá na návykových látkách, ti ukradnou na objednávku prakticky cokoliv. Zboží označené ochrannými čipy například s oblibou ukládají do alobalem vystlaných tašek, které při průchodu ochranným rámem nespustí alarm. Někdy si lepí zboží izolepou přímo na tělo," dodal Cháb.

Zlodějské gangy často vyrážejí i na výjezdní akce a kradou na objednávku. 75 procent z padesáti nejčastěji kradených věcí v tuzemských řetězcích již má nějaký typ ochrany.

Stoupá agresivita, klesá věk

Podle Kameníka vzrůstá agresivita zlodějů. "Krádeže dokonce i přerůstají v loupeže, protože si to (pachatelé) vynucují násilím," uvedl.

Také podle mluvčí obchodů Albert Judity Urbánkové se rapidně zvyšuje agresivita pachatelů, a to i těch 'obyčejných'.

"Nejedná se o lidi trestané nebo recidivisty, klesá také věk pachatelů. Většinou se díky hodnotě zboží do 5 tisíc korun jedná o přestupek, nepodléhá tedy žádné evidenci a statistice ze strany policie," dodala Urbánková. Mezi nejčastěji kradenými věcmi jsou podle ní káva, čokoláda, drogerie, alkohol a dětská výživa nutrilon.

Podle studie Global Retail Theft Barometer stály ztráty v řetězcích v období 2012-2013 obchodníky po celém světě více než 112 miliard dolarů, což představuje zhruba 1,4 procenta maloobchodního prodeje. Největší ztráty byly zaznamenány v Brazílii a Mexiku, nejnižší naopak v Japonsku, Hong Kongu, Austrálii a Německu.

Lidovky.cz, ČTK
  • 0Diskuse
Najdete na Lidovky.cz