Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

V USA zrušili pravidla zajišťující svobodný internet. ‚Malé skupiny na to doplatí‘

Média

  6:00
WASHINGTON - Americká Federální komise pro spoje minulý týden odhlasovala zrušení síťové neutrality, která zajišťovala svobodný a otevřený internet. Toto rozhodnutí umožní provozovatelům internetu v USA určovat, k jakému obsahu se uživatelé dostanou, a mohou díky němu také určitý obsah zvýhodňovat. Podle kritiků to může mít dalekosáhlé důsledky.

Protestní shromáždění před budovou Federální komise pro spoje ve Washingtonu. foto: Reuters

„Internet bez síťové neutrality už není doopravdy internet,“ píše se na stránkách iniciativy Save the Internet, která proti zrušení internetové neutrality vystupuje.

Poskytovatelé internetu do nedávna museli podle principu síťové neutrality zajišťovat přístup ke všem webovým stránkám stejnou rychlostí, a žádná tak nemohla být znevýhodněna. 

Nyní ale budou moci za poplatek nabízet rychlejší internetové služby nebo přístup na určité stránky. Následky tak v USA může pocítit každý uživatel internetu. Podle kritiků zrušením těchto pravidel navíc přestane být internet rovným a demokratickým prostředím.

Provozovatelé internetu v USA podle kritiků totiž nyní mohou zpomalovat přístup k obsahu svých konkurentů nebo blokovat politické názory, se kterými nesouhlasí. Mohou také za poplatek zvýhodňovat některé internetové společnosti.

Protestují i známé osobnosti

Podle iniciativy Save the Internet budou prý následky devastující především pro marginalizované skupiny, pro které je svobodný internet prakticky jediným komunikačním kanálem, ohrozí ale i podnikání. „Díky síťové neutralitě mohly malé podniky a podnikatelé prosperovat online. Bez ní budou provozovatelé využívat své pozice a zničí spravedlivé a rovné podmínky na internetu,“ píše na svých stránkách.

Proti zrušení protestovali otevřeným dopisem i významné osobnosti z oblasti internetu, mezi nimi například i Tim Berners-Lee,  zakladatel World Wide Webu, nebo  Steve Wozniak, spoluzakladatel firmy Apple.

Odpůrci síťové neutrality ji oproti tomu vidí jako zbytečné a zastaralé opatření, které svazuje volnou ruku trhu a omezuje technologický pokrok. Změnu se dlouho snažily prosadit velké telekomunikační společnosti, podle nichž prý byla pravidla těžkopádná a odrazovala od investic.

Svobodný internet v Evropě

Evropská unie přijala pravidla zajišťující neutralitu v roce 2016 a v reakci na americké rozhodnutí mnozí představitelé evropských států slibují tento stav zachovat i nadále. Někteří odborníci ale tvrdí, že tuto změnu mohou v budoucnu nepřímo pocítit i státy osmadvacítky a že nová regulace by se mohla  promítnout i do evropských pravidel.

Již nyní má prý evropská regulace mezery, které umožňují principy neutrality porušovat. Mobilní operátoři tak mohou využívat takzvané „nulové hodnocení“, což v praxi znamená, že neúčtují data mobilního internetu využívaná na určité aplikace nebo služby, čímž jejich provozovatele zvýhodňují.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!