Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Včelí zhouba se vrací. Zavlečený parazit už je jednou téměř vyhubil

Ekonomika

  6:00
PRAHA - Letošní velmi mírná zima byla pro včelstva v Česku příznivá, nacházejí se v dobré kondici a úhyny by neměly překročit deset procent. Miroslav Peroutka z Českého svazu včelařů však varuje, že v důsledku nezvykle teplého počasí v zimních měsících může hrozit v průběhu roku zvýšený výskyt roztoče Varroa destructor, původce nemoci varroázy. Ta v roce 2007 chovy českých včelařů zdecimovala.
Včelí úl (ilustrační foto)

Včelí úl (ilustrační foto) foto: Shutterstock

"Včelstva přezimovala poměrně dobře i na to, jak to vypadalo ošklivě, protože se vyskytla pozdní medovice a byly zde obavy, že by včelstva nemusela dobře přezimovat," podotkl Peroutka. Dobrému přezimování podle něj nahrála velice mírná zima. Přesná čísla o tom, kolik včelstev zimu bez úhony přečkalo, by měl mít svaz k dispozici na přelomu dubna a května.

Český med

Med - ilustrační foto.

Produkce medu v Česku loni meziročně vzrostla o desetinu na 8063 tun, med zároveň mírně zdražil.

Z dlouhodobého hlediska byla loňská snůška průměrná, na rozdíl od roku 2012 se však loni v důsledku příznivějšího počasí urodil i tmavý lesní med.

"Po této stránce byla zima příznivá. Nebyla příznivá co se týče rozvoje roztoče varroa," uvedl s tím, že podobně mírná zima byla také na přelomu let 2007 a 2008.

Roztoč se na podzim roku 2007 přemnožil, v důsledku čehož zimu následně nepřežila přibližně třetina včelstev v zemi. Trvalo potom několik let, než se jejich počty zvýšily na stav před epidemií.

Včelaři by proto měly podle Peroutky letos v létě věnovat sledování zdravotního stavu svých včel mimořádnou pozornost a při zjištění varroázy včas nasadit léky. Varroáza se léčí například za pomoci kyseliny mravenčí.

Varroáza je parazitní onemocnění včelího plodu i dospělých včel, které vyvolává roztoč Varroa destructor. Do Česka pronikl z Asie přes Balkánský poloostrov koncem sedmdesátých let. Léčba onemocnění je nutná každoročně, protože roztoč vyvolávající nemoc nemá ve zdejším klimatickém pásmu přirozeného nepřítele.

ČTĚTE TAKÉ:

Zatímco v závěru roku 2012 tuzemští včelaři zazimovali 541 000 včelstev, loni na podzim to bylo 553.000. Stavy včelstev jsou zhruba o pětinu vyšší než po epidemii varroázy.

"Sice máme asi o 150.000 méně včelstev, než bychom potřebovali, ale pořád jsme na třetím místě v Evropské unii, co se týče počtu včelstev na kilometr čtvereční," řekl již dříve Peroutka. Více včelstev na plochu mají podle něj pouze Řecko a Maďarsko.

Autoři: ,

Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!
Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!

30 uživatelů eMimina mělo možnost otestovat krém na nohy od Manufaktury z kolekce Louka. Pomohl vám na suchou a hrubou pokožku chodidel? Přečtěte...