Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Včely umíraly na otravu. Postřiky a pesticidy loni zasáhly 800 včelstev

Ekonomika

  11:06
PRAHA - Chemické postřiky a pesticidy zasáhly loni 800 včelstev. To je výrazně více než v roce 2013, kdy šlo pouze o 450 včelstev. Případů může být ve skutečnosti daleko více, včelaři se často se zemědělci dohodnou na vyrovnání a nic nenahlásí, uvedl v pondělí bývalý tajemník Českého svazu včelařů Miloslav Peroutka.
Včela pokrytá pylem

Včela pokrytá pylem foto: Shutterstock

Podle veterinární zprávy z oblasti ochrany zvířat za loňský rok jsou na vině nejčastěji postřiky řepkových polí.

Loni chemikálie nejvíce postihly včely létavky, tedy ty, které opouštějí úl, aby sbíraly pyl a nektar na výživu ostatních včel. „Zdaleka nejčastěji ošetřovaným porostem, který včelám způsobuje vážné zdravotní problémy, jsou lány řepky. Řepka začíná kvést podle počasí ke konci dubna a právě v této době začínají chovatelé včel hlásit úhyny,“ píšou veterináři.

V Česku hynou včely? Očekáváme největší masakr v dějinách, říká včelař

Podle včelařů je ve skutečnosti případů více. „Velmi často se strany dohodnou mimosoudně a vůbec mimo oficiální jednání,“ vysvětlil včelař Miloslav Peroutka. I podle něj stojí za poškozením včelstev postřiky řepky. „Dnes se pomalu nic jiného nestříká,“ poznamenal, v období postřiku obilí podle něj nekvetou plevele, tedy nejsou tak velkým nebezpečím pro včely.

Nebezpečné jsou zejména mixované postřiky, připomíná Asociace pro bezpečné potraviny. „Toxické účinky takového koktejlu nikdo nezná, neboť zákon toto riziko neřeší a nikdo jej proto nekontroluje,“ uvedl za asociaci David Palán, podle kterého je v ČR pouze procento zemědělců, kteří používají při ochraně plodin pouze látky na přírodní bázi.

Z údajů krajských veterinárních správ vyplývá i meziroční nárůst v počtu včelařů, jejichž včelstva byla zasažena. V předloňském roce to bylo 37, o rok později 56 takto postižených včelařů. „Samotných případů otrav včel jsme řešili v posledních dvou letech přibližně stejný počet. Letos těchto případů evidujeme prozatím 14, z toho téměř polovina na Vysočině a v Plzeňském kraji,“ řekl mluvčí veterinářů Pejchal.

Včelaři letos v Česku přes zimu především kvůli nemoci varoáza přišli zhruba o 35 procent včelstev, odhadl dříve Český včelařský svaz. Epidemie byla podobná té ze zimy mezi roky 2007 a 2008, při níž zahynula třetina včel. 

Trvalo pak několik let, než se jejich počty zvýšily. Během loňského podzimu zazimovali 603 tisíc včelstev, podle Peroutky jich uhynulo zhruba 200 tisíc. Průměrné ztráty přes zimu dosahují přitom dlouhodobě zhruba deseti procent. 

Autor:

FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika
FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika

Monika Pavlíčková (35 let) je maminkou dvou dcer, sedmileté Terezy a čtyřleté Laury, a zároveň také manažerkou obchodního týmu společnosti ABF,...