1. srpna 2012 12:00 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Ve Vladivostoku otevřeli nejdelší zavěšený most světa. Podívejte se

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Ruský Vladivostok otevírá tři nové mosty. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ruský Vladivostok otevírá tři nové mosty. | foto: Reuters

VLADIVOSTOK Ve Vladivostoku byl dnes pro veřejnou dopravu otevřen nejdelší zavěšený most světa, který spojuje pevninu s ostrovem Russkij. Most přes průliv Východní Bospor byl postaven v rámci přípravy na zářijový summit Rady pro ekonomickou spolupráci Asie a Tichomoří (APEC).

Stavba je dlouhá 3100 metrů. Světovým unikátem je podle stavbařů střední zavěšená část, která je svou délkou 1104 metrů nejdelší na světě. S pilíři vysokými 320 metrů se most stal zároveň druhým nejvyšším mostem podle výšky mostní konstrukce za jihofrancouzským Viaduktem Millau (343 metrů). Na stavbu mostu, jehož cena přesáhla 28 miliard rublů (17,5 miliardy korun), bylo použito celkem 54 kilometrů lan.

ČTĚTE TAKÉ:

Otevření se zúčastnil Medveděv

Most byl slavnostně otevřen pro zkušební provoz za účasti ruského premiéra Dmitrije Medveděva již 2. července, v den výročí založení Vladivostoku, ale den na to byl opět uzavřen. Jeho dnešní otevření bylo podle médií krátce před slavnostním aktem ohroženo technickými problémy, ty se ale nakonec podařilo vyřešit. Jako jeden z prvních se po mostu projel Medveděv.

Ruský premiér Dmitrij Medveděv se zúčastnil zkušebního otevření nejdelšího zavěšeného mostu světa ve Vladivostoku 2. července.

Pro všechny typy dopravy

Provoz po mostě bude pro všechny druhy dopravy. Nebudou na něj ale mít přístup chodci. Jestli bude otevřena stezka pro cyklisty, není zatím jasné. Rozhodnuto ale bylo, že poplatky za jeho využití se vybírat nebudou. Podle pravidel silničního provozu se na mostě nebude smět zastavovat.

Předpokládá se, že někteří řidiči se budou snažit zpomalit, aby si mohli vyfotit unikátní stavbu, a proto bylo rozhodnuto omezit rychlostní režim na mostě na 40 kilometrů v hodině. Doprava přes most se bude zastavovat jen v krajních případech, například pokud bude rychlost větru překračovat 30 metrů za sekundu.

Stavba je součástí soustavy tří velkých mostů, které budou propojovat místní letiště s městskou aglomerací. Mosty jsou pak částí městské magistrály, která se má v budoucnu stát komunikační páteří víc než půlmilionového Vladivostoku.

Lidovky.cz, ČTK
  • 0Diskuse
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva nebo tři roky se to opravdu dá zvládnout. Akorát zapomeňte na způsob, jak jste se učila jazyky ve škole. Možná vám totiž vyhovuje úplně jiný typ učení.