Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Velké banky chtějí klientům od konkurence zdražit výběry z bankomatů

Ekonomika

  17:20
PRAHA - Velké finanční domy tlačí na zvýšení poplatků za výběr hotovosti z bankomatů. Zdražit tak již brzy mohou především klientům menších bank, které nemají vlastní síť a často to vyrovnávají výhodnými podmínkami nebo výběry zdarma, což by mělo skončit.

Velké trojce – České spořitelně, Komerční bance a ČSOB – se nelíbí právě to, že konkurenci nahrává výše poplatků stanovená karetními asociacemi MasterCard a VISA. Šéf spořitelny Tomáš Salomon to v rozhovoru pro LN do budoucna ostře odmítl. Největší tuzemské bance přitom dnes patří každý třetí přístroj, dohromady s dalšími dvěma mají dvoutřetinovou dominanci.

Banky dokonce uvažují o tom, že by jejich bankomaty sloužily výlučně jejich klientům.

Velkým bankám dochází trpělivost. Nejsou spokojené s výší poplatků, které dostávají, když klient cizí banky použije jejich bankomat. O výši poplatků dnes rozhodují karetní asociace Visa a MasterCard.

Do dvou let chceme uspořit miliardu, plánuje šéf České spořitelny Salomon

„Odmítám, aby nám tyto karetní asociace diktovaly, kolik dostaneme od banky, která kartu vydala. Jestli máme naši síť dále rozvíjet, tak chci směřovat k tomu, abychom měli větší svobodu v určování poplatků.“ řekl LN šéf České spořitelny Tomáš Salomon. Ta má přitom největší bankomatovou síť v zemi, kdy fakticky přibližně každý třetí bankomat v ČR patří právě České spořitelně.

Dosud byla nejhlasitějším kritikem tohoto stavu Komerční banka. Kromě Spořitelny a Komerční banky se teď začíná ale ozývat i hráč s druhou největší bankomatovou sítí – ČSOB.

„Co se týká bankomatové sítě, přemýšlíme o různých scénářích, v nejbližší době však výrazné změny nechystáme,“ říká Martina Slavíková mluvčí ČSOB a Ery. „V zahraničí začíná být zcela normální, že banky, které provozují síť bankomatů ve všech jejích aspektech (služby, náklady, dostatek hotovosti, dostupnost atd. – pozn. red.), chtějí více mluvit do toho, jak tyto služby poskytovat klientům jiných bank, jež do provozu ATM sítí nepřispívají, ale jejich klienti je využívají,“ upozorňuje Slavíková.

Tři největší banky, Česká spořitelna, ČSOB a Komerční banka, mají v Česku dohromady více než dvě třetiny všech bankomatů, především ale často pokrývají i místa, kde jiné banky nejsou.

Podle bank je dnes nastavená cena, zvláště společností Mastercard, kterou finanční domy dostanou, nedostatečná.

„Instituce, které mají většinu infrastruktury, na tento systém dnes doplácejí. Některé menší banky toho totiž velmi šikovně využily a prezentují pak všechny výběry z bankomatů zdarma, protože vědí, že za to příliš peněz nezaplatí,“ řekl LN Salomon. Jednou z možných variant řešení je podle šéfa České spořitelny (ČS) například zavedení „surcharge“, tedy speciálního poplatku za využití bankomatu.

Počet bankomatů v ČR

Ve hře je i varianta, že by bankomatová síť ČS byla jen pro její klienty. „To ale nechci udělat, ať už z ekonomických důvodů, tak i proto, že jsou pro mne důležití i klienti cizích bank,“ uvedl Salomon s tím, že chce současný stav změnit.

Případná změna by přitom mohla mít zásadní dopad na klienty menších bank. Například Equa bank nabízí svým klientům výběry ze všech bankomatů zdarma. To by v případě zvýšení poplatků či zavedení surcharge šlo jen těžko. Equa bank ale ústy mluvčí Markéty Dvořáčkové tvrdí, že případná změna by na její klienty nedopadla.

Menší banky rozhodně nechtějí, aby se jejich klienti stali rukojmími větších hráčů. Investují tak raději do sítě bankomatů. Podle dřívějších informací LN to dělá například společnost Euronet, která má dnes v Česku kolem 250 bankomatů a jejíchž služeb využívají mBank a Equa bank. Air Bank, patřící do skupiny PPF miliardáře Petra Kellnera, pak rozšiřuje svůj počet bankomatů po Česku a rovněž nabízí klientům využít k výběrům terminály společnosti Sazka.

Dnes je poplatek za výběr nastaven u společnosti Visa na 14 korun a u Mastercard na 11 korun. Mastercard však plánuje do konce roku poplatek zvýšit o jednu až dvě koruny. Podle bank to ale stále není dost. „Nečekáme, že to bude mít na situaci zásadní vliv,“ řekl mluvčí Komerční banky Pavel Zúbek.

Podle informací LN by rovněž mělo dojít počátkem roku k cenové změně tentokrát ze strany společnosti Visa. Ta by prý mohla poplatek naopak snížit, a to z důvodu rozdílnosti poplatků u obou společností v neprospěch Visy.

„To v posledních letech vedlo k velké migraci trhu od Visy k Mastercard. Visa si udělala studii o nákladech na trhu a přistoupila k úpravě tohoto poplatku, který nedobře reflektoval nákladovost. Proto Visa tyto poplatky snižuje, s čímž my v mBank souhlasíme,“ potvrdil LN Michal Pokluda, ředitel produktového portfolia mBank.

Autor:

Velvyslanectví Alžírské demokratické a lidové republiky
Administrativní pracovník

Velvyslanectví Alžírské demokratické a lidové republiky
Praha