Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Víka od kanálů, značky, okapy. Sběrny kovů mají manuál, co nevykupovat

Ekonomika

  14:18
DOBŘANY - Svaz měst a obcí vydal obrazový katalog kovových předmětů, který sběrny druhotných surovin nesmějí od fyzických osob vykupovat. Jde o metodickou pomůcku pro výkupce, ale také pro policii, Českou inspekci životního prostředí nebo Českou obchodní inspekci

Sběrači kovů - ilustrační foto. foto: ČTK

Příručku včetně metodiky kontrol vydal Institut pro udržitelný rozvoj měst a obcí, založený právě Svazem měst a obcí. "Zatím vyšlo 4000 kusů, probíhá distribuce na sběrny a orgány státní správy. Ještě letos počítáme s dotiskem. Požádáme o peníze, aby se to dostalo do většiny měst a obcí v Česku, rozhodně do těch, které mají výkupny," řekl novinářům Marek Sýkora, člen komise pro životní prostředí svazu a starosta Dobřan.

ČTĚTE TAKÉ:

Předměty, které by se neměly vykupovat, jsou například kolejnice, značky, trolejové a trakční dráty, kabely, mříže, odvodňovací prvky, žlaby, vývěsky, zábradlí, parapety, okapy, veřejné osvětlení, lednice, pračky, sporáky, radiátory, trouby, sušičky, myčky, vysavače, počítače, mobily, tiskárny, videohry, nářadí a televizory.

Svaz se snaží prosadit zákaz výkupu kovového odpadu od fyzických osob, které musely chodit do sběrných dvorů. "Povedeme debatu s ministerstvy průmyslu a životního prostředí. Výkup od právnických osob by mohl být pouze na základě bezhotovostního platebního styku. Současný systém generuje hodně černých hotových peněz," uvedl Sýkora.

Takzvané železné neděle by to nijak neomezilo. Odpad by prodala obec bezhotovostním platebním stykem a výtěžek by pak předala například hasičům.

Až půl miliardy tun "odpadu" ve výkupnách

Policie eviduje jen trestné činy, nikoliv přestupky. Loni v Česku v případě krádeží kovových předmětů zaznamenala 14 tisíc trestných činů, o zhruba tři tisíce více než předloni. Škody se pohybují k 500 milionům korun.

"Nepřímá škoda je ale několikanásobně větší. V Dobřanech se nám ztratily dva poklopy od kanálu v hodnotě 300 korun. Vzhledem k tomu, že se už podobné nevyrábí, musíme vyměnit celé podstavce a škoda je mnohonásobně větší," řekl Sýkora.

ČTĚTE TAKÉ:

Nelegálními kanály projde v Česku podle něj asi 400 tisíc tun kovového odpadu ročně. Jde už o možná o desítky procent z celkového objemu vykoupeného odpadu, dodal.

Zpřísněná legislativa černý trh omezila, ale ne dostatečně. "Je to na výkupcích. Většina z nich je poctivá, ale na systému parazitují ti nepoctiví. A kontrola je velmi těžká. Například víko od kanálu odebere výkupna dle současného zákona nelegálně. Okamžitě je rozmlácen a hozen do haldy, takže kontrola nemá šanci," uvedl.

Tresty pro sběrače i výkupny

Za výkup odpadu, který je zakázán, může inspekce životního prostředí uložit pokuty do deseti milionů korun. Sankci do milionu může dát obecní úřad a krajské úřady mohou při opakovaném porušování norem odebrat souhlas k provozu sběrny.

Pokud zloděj krádeží kovů poškodí a ohrozí provoz obecně prospěšného zařízení, může jít až na osm let do vězení. Stejnou sazbu může dostat i majitel sběrny, pokud převezme odpad od osoby, která ho ukradla, a naplní podstatu trestného činu podílnictví.

Autoři: ,