Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

V ‚samořídícím‘ autě byl muž převlečený za sedačku. Nebyla to legrace, měl důležitý úkol

Ekonomika

  15:25
ARLINGTON - Americkým státem Virgina se projíždělo samořídící auto, které zmátlo obyvatele i bloggery specializující se na nové technologie. Do ulic tamního Arlingtonu vyrazilo již týden poté, co Virginia oficiálně povolila testování autonomních vozidel v ulicích.

Virginií se projíždělo samořídící auto, které zmátlo místní i specialisty foto: Twitter Adam TussLidovky.cz

Auto se na první pohled lišilo od samořídících vozidel, které testuje například Uber. Nebyly na něm například od pohledu nainstalované technologie, díky nimž auto umí odhadovat vzdálenost, informoval server The Guardian.

Ostatní účastníky provozu proto šokovalo, že v autě napohled nikdo neseděl za volantem ani na místě spolujezdce. V testování posledních verzí samořídících vozidel je totiž běžně, že za volantem sedí člověk, který hlídá funkce systému a je připravený zasáhnout, pokud by auto začalo „zlobit“ a hrozilo, že ohrozí bezpečnost na silnici.

Jaká společnost tedy dokázala v tichosti plně implementovat revoluční technologii? Snímky a záběry automobilu obletěly sociální sítě a specializované servery, spekulovalo se o výzkumu místní univerzity Virginia Tech, která se skutečně zapojila do testování samořiditelných vozů

Testovalo reakce okolí

Odpověď nakonec získal „v terénu“ novinář NBC Washington Adam Tuss. Auto v terénu sledoval se zapnutým nahráváním, a když konečně zastavilo na červené, pořídil rychlý záběr jeho interiéru.

To, co v autě objevil, ho ale zaskočilo: u volantu seděl skrytý řidič, v přestrojení za autosedačku. Volant držel zespoda špičkami prstů. Když si ho zamaskovaný muž všiml, novinář chtěl okamžitě vědět, co svou činností sleduje. Muž prý raději ujel na červenou, aby se s ním nemusel bavit. „Jedna z nejpodivnějších věcí, co jsem kdy viděl,“ popsal Tuss na Twitteru.

Spekulace se nakonec potvrdily. Za podivným testem skutečně stála technologická fakulta místní univezity. „Řidičovo sedadlo je předělané tak, aby byl ve voze méně viditelný, přestože může pořád bezpečně monitorovat své okolí a případně reagovat,“ přiznali zástupci Virginia Tech.

Testování ale nebylo podrobneno samotné vozidlo, ale překvapené ‚obecenstvo‘. Výzkum měl zřejmě za cíl ukázat, jak lidé reagují na vozy bez řidiče v terénu. Existují totiž i další těžko předvídatelné hrozby než jen selhání nové technologie. Dopravní nehodu mohou zapříčinit nečekané reakce zaskočených chodců a dalších účastníků silničního provozu.

Autor:

Kdy dát dětem první kapesné a kolik?
Kdy dát dětem první kapesné a kolik?

Kdy je vhodný čas dávat dětem kapesné a v jaké výši? To jsou otázky, které řeší snad každý rodič. Univerzální odpověď však neexistuje. Je ale...